Több mint 160 tudós egyesült, hogy kifejezze ellenállását a kormány Ukrajnával kapcsolatos politikájával szemben. Az akadémikusok közös nyilatkozatban vonták kérdőre a döntéshozók álláspontját, hangsúlyozva a helyzet súlyosságát és a tudományos közösség f
Az aláírók egyetértenek azokkal az európai országokkal, amelyek megbízható garanciák mellett törekednek a tartós béke megteremtésére.
Több mint 160 magyar tudós és akadémikus csatlakozott ahhoz a nyilatkozathoz, amelyben kifejezik ellenérzéseiket a kormány Ukrajnával kapcsolatos politikájával szemben. Az eseményről a 24.hu híradása számol be.
A lap információi szerint több neves szakember, köztük Ungváry Krisztián történész, Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, Jeszenszky Géza történész, Csaba László közgazdász, Falus András biológus, Pálinkás József fizikus, Pléh Csaba pszichológus és nyelvész, Romsics Ignác történész, Hetényi Zsuzsa irodalomtörténész, Karsai László történész, Kornai András matematikus és nyelvész, valamint Klaniczay Gábor történész és Rainer M. János történész közösen léptek fel ebben a fontos témában. Kifejtették, hogy az Egyesült Államok januárban beiktatott elnöke olyan békefeltételeket állít Ukrajna elé, amelyek teljesítése gyakorlatilag lehetetlen, és ezzel a további gazdasági és katonai támogatás sorsát is bizonytalanná teszi.
A tudományos közösség képviselői határozottan elítélik Magyarország kormányának erkölcsileg megkérdőjelezhető álláspontját, amely arra irányul, hogy feltételek és garanciák nélkül próbáljon tűzszünetet, valamint "békét" rákényszeríteni Ukrajnára.
Az aláírók osztják azon európai országok véleményét, amelyek elkötelezettek amellett, hogy folytassák Ukrajna támogatását abban a harcban, amelyet az agresszorral szemben folytat, mindaddig, amíg a béke feltételei megfelelő garanciákkal biztosítottak.