2022-ben lépett Németország területére az aschaffenburgi merénylő, ami újabb szigorítások bevezetését indokolja.

Mannheim, Solingen, Magdeburg, és most Aschaffenburg - egymást követően sorra érkeznek a hírek a halálos áldozatokkal járó támadásokról Németországban. A közös vonás mindegyik esetben, hogy a merényleteket kizárólag illegális bevándorlók hajtották végre.

A szerdai késes merénylet a bajorországi Aschaffenburg városában, egy parkban történt. Egy kétéves fiú és egy negyvenegy éves férfi vesztette életét. A késelésben három másik személy súlyos sérüléseket szerzett, köztük egy kétéves szíriai kislány. A tartományi belügyminiszter szerint a konyhakéssel felfegyverkezett elkövető célzottan támadt a parkban óvodások csoportjára, a 41 éves férfi próbált közbeavatkozni, de őt halálosan megsebesítette.

A hatóságok őrizetbe vették a gyanúsítottat, aki egy 29 éves afgán férfi. Ez a legújabb eset, amely összhangban áll a korábbi, májusi mannheimi és augusztusi solingeni késes támadásokkal, valamint a magdeburgi gázolásos gyilkossággal, melyek elkövetői afgán, szíriai, illetve szaúd-arábiai származásúak voltak. Ha a merényletek között bármiféle "súlyozás" lehetséges, akkor a legfrissebb támadás különösen aggasztó, mivel óvodás gyermekek váltak a célponttá.

A politikusok, az illetékes hatóságok minden esetben fogadkoztak, hogy így nem mehet tovább. Nancy Faeser belügyminiszter a biztonsági intézkedek szigorítását ígérte, és ez történt most is. Olaf Scholz kancellár pedig belügyminisztere mellett magához rendelte a biztonságért illetékes szolgálatok, köztük az alkotmányvédelmi hivatal és a szövetségi bűnügyi rendőrség vezetőit. Mindössze úgy összegzett, hogy a lehető leggyorsabban kivizsgálják a történteket, ás levonják a következtetéseket.

A hatóságok minden esetben kutatták az iszlamista hátteret.

Mannheim és Solingen esetében a helyzet világosan körvonalazódott, míg Magdeburgban a történések sokkal zavarosabbak voltak.

Joachim Herrmann, a bajor belügyminiszter, kijelentette, hogy ezúttal sem találtak nyomokat radikális vagy iszlamista indíttatásra. A nyomozás során felmerült gyanú a pszichés zavarok irányába terelődik. A 28 éves férfi korábban már három alkalommal is elkövetett erőszakos cselekményeket, beleértve testi sértést, vagyon elleni bűncselekményt és kábítószerrel kapcsolatos vétségeket.

A hatóságok részéről érkező információk alapján kábítószer- és alkoholfüggőséggel küzdött az érintett személy. Joachim Hermann hangsúlyozta, hogy a hatóságoknak sürgősen nagyobb hangsúlyt kell fektetniük "az elmebeteg erőszakos bűnözőkre". Véleménye szerint elengedhetetlen, hogy átfogóan felülvizsgálják az elmebetegek elhelyezésére vonatkozó szabályozásokat.

Egy hónappal a választások előtt az újabb merénylet felerősítette az illegális bevándorlás kérdését a kampány fókuszában. Friedrich Merz, a konzervatív CDU kancellárjelöltje, máris világossá tette, hogy amennyiben hatalomra kerül, azonnal meg fogja tiltani a belépést azok számára, akik nem rendelkeznek a megfelelő okmányokkal. Emellett hangsúlyozta, hogy sürgősen fel kell gyorsítani a kitoloncolási folyamatokat is.

"Ez így nem folytatódhat. Rendbe kell hoznunk a törvényes alapokat, és elkötelezettek vagyunk abban, hogy ezt végrehajtjuk."

- fogalmazott Merz, aki hírek szerint egy részletes javaslatcsomagot mutatott be a szigorítások bevezetésére.

A bajor CSU helyi vezetői úgy fogalmaztak, hogy a migrációs "vészféket" kell alkalmazni. Ennek kapcsán említették a határon történő kiutasításokat, a harmadik országokban zajló menekültügyi eljárások lebonyolítását és a bűnözők fokozott kitoloncolását.

A radikális jobboldali AfD és a baloldali BSW párt vezetői egyaránt Scholz kancellárt és Faeser belügyminisztert hibáztatták a kialakult helyzetért. Mindkét párt vezetősége hangsúlyozta, hogy sürgetik a menekültpolitika alapvető átalakítását, különösen a kitoloncolások következetes végrehajtásának fontosságát emelték ki.

A szerdai aschaffenburgi merénylet elkövetője egy afgán férfi volt, aki 2022 novemberében lépett be Németország területére, ahol menedékkérelmet terjesztett elő. Az eljárás azonban megakadt, miután a férfi jelezte a hatóságoknak, hogy el kívánja hagyni az országot, és ehhez szüksége van az afgán főkonzulátuson történő iratok beszerzésére. Ezt követően a német bevándorlási hatóság figyelmeztette, hogy utazása érdekében intézkednie kell, ám ő ezt a felszólítást figyelmen kívül hagyta.

Related posts