A 444.hu is lemaradt az amerikai kormányzati támogatásokért folytatott versenyben.

A 444.hu nemrégiben több cikkben is részletesen foglalkozott azzal a jelentős eseménnyel, hogy a Trump-adminisztráció felfüggesztette az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, vagyis a USAID működését. Az érdeklődés nem véletlen, hiszen a portált üzemeltető Magyar Jeti Zrt. is az amerikai kormányzati támogatások kedvezményezettjei közé tartozik. Ezen kívül, a szervezet szakmai kapcsolatai révén részt vett olyan amerikai közpénzből finanszírozott programokban, amelyekből származó összegek az adott évek során a kiadó éves költségvetésének 2-4 százalékát képviselték. Bár elsőre nem tűnik soknak, a számok mögött súlyos milliós tételek rejtőznek.

Vizsgáljuk meg alaposan, mi is zajlott a tengerentúlon!

Az már a választási kampányban bizonyosnak tűnt, hogy ha Trump nyer, akkor megszünteti a liberális mélyállam azon csápjait, amely a Demokrata Párt befolyásának külföldi és belföldi fenntartásáért feleltek. Ezek egyike volt a USAID is, amely a politikai célok és az úgynevezett soft power mellett valódi segélyprogramokra is költött.

Térjünk vissza erre a témára később. Először is érdemes megjegyezni, hogy a USAID 1999-ben felfüggesztette magyarországi működését, azonban 2022-ben ismételten aktív szereplővé vált a Közép-Európa program keretében. E program részeként azonnal támogatásáról biztosította számos magyar civil szervezetet, mint például a Magyar Helsinki Bizottságot és az Amnesty International Magyarországot.

Ez azonban egy új korszak kezdetét jelenti: február 3-ától a szervezet korábbi munkatársai már nem léphetnek be az ügynökség épületeibe. Elon Musk, a kormányzati hatékonyságért felelős adminisztratív testület (DOGE) vezetője, valamint kollégái jelenleg átvilágítják a USAID programjait, hogy eldöntsék, folytatják-e azokat vagy inkább megszüntetik. Ezen időszak alatt a USAID Marco Rubio külügyminiszter irányítása alá kerül.

Az USAID, amelyet 1961-ben alapítottak, a humanitárius válságok kezelésére jött létre, és célja a demokrácia fejlesztése, megerősítése is. A szervezet világszerte több mint tízezer munkatársat foglalkoztat, és az ENSZ adatai szerint 2023-ban a globális humanitárius segélyek több mint 40 százalékát, összesen 72 milliárd dollár értékben biztosította. A fontosabb programjaik között szerepel a szudáni éhezés felszámolását célzó kezdeményezés, valamint az afrikai járványokkal szembeni védekezés támogatása. Továbbá, az USAID kulcsszerepet játszott az amerikai soft power hatékony közvetítésében is.

A befolyásolás működésének megértéséhez remek példát nyújt a 444.hu. Az ukrajnai háborúval kapcsolatosan a portál számos írást tett közzé a The Reckoning Project keretein belül. Ez a szervezet a háborús bűnök dokumentálására és nyilvánosságra hozatalára, valamint a jogi felelősségre vonás előmozdítására összpontosít. A 444.hu-val való együttműködésük gyümölcse képpen 2025 januárjában megjelent egy cikk, amely az ukrajnai konfliktus személyes történeteit és jogi aspektusait tálalta. Ez a publikáció lényegében az amerikai propaganda egyik megnyilvánulása, amely a háborúval kapcsolatos narratívát formálja.

A The Reckoning Project támogatói között megtalálható a USAID, illetve a Demokrácia, Emberi Jogok és Munkaügyi Hivatala (DRL) is. Érdekes megjegyezni, hogy ugyanez a hivatal a Telex számára is jelentős, körülbelül 740 ezer dolláros pénzügyi támogatást nyújtott. Ez arra utal, hogy a 444.hu és a Telex közvetlenül amerikai demokrata forrásokból származó támogatásokat használnak fel.

Related posts