A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum legújabb kincsekkel bővült, amelyek új színt visznek a tárlatok világába - Szabad Föld.

Új, izgalmas relikviákat állított ki a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum. A gyűjtemény friss elemeit Lehoczky Péter fényképezte, a hírek forrása pedig az MTI.

Egy budapesti hölgy talált egy hagyatékban 13 Mazán László-karikatúrát, amelyet - lévén hogy a festő és tanár számos munkáját az intézményben őrzik - a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumnak adományozott.

A "nem lesz érettségi" felirat már nem fog több karikatúrán feltűnni; azonban a gyűjteményben Mazán László első világháborús élményei is helyet kapnak, különösen az olasz fronton szerzett emlékek. Például, van egy jelenet, ahol néhány katona a sisakjába főz varjúlevest, ami jól tükrözi a háború alatt tapasztalt abszurd helyzeteket.

Bácsmegi Gábor hozzátette, a rajzok között van egy, a poklot ábrázoló vázlat is, amelynek kész változata már korábban a birtokukba került.

Az igazgató a közelmúltban megosztotta velünk, hogy a lap kétoldalas cikkben foglalkozott Munkácsy életművével. Az írás valódi érdekessége azonban a mellékelt fényképekben rejlik. Az egyik kép egy klasszikus portré újragondolt változata, amely egy egészen más perspektívából mutatja be az alkotót. A másik fotón Munkácsy Krisztusként látható, egy kereszten függve, nyitott szemekkel az ég felé tekintve. Ez a látványos beállítás különleges mélységet ad a művész szimbolikájának.

Bácsmegi Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy Munkácsy a Krisztus-trilógia megalkotása során mélyrehatóan tanulmányozta az izmok feszülését. A végső művön Krisztus szeme csukva van, ám a művész birtokában létezik egy olyan tanulmányfestmény is, amelyen Isten fiát felfelé tekintve, nyitott szemmel örökítette meg.

A néprajzi gyűjtemény gazdagodásáról beszélve Martyn Emília, az intézmény igazgatóhelyettese hangsúlyozta, mennyire lényeges számára, hogy a kiállított tárgyak történeteket mesélnek el. A bajai Türr István Múzeum jóvoltából 19. század végi és 20. század eleji szőttesek kerültek a gyűjteménybe, melyeket Mészáros Gábor keramikus nagymamája készített. Ezek a művek nemcsak a múltat idézik, hanem a természeti csapásokkal is szembenéztek, hiszen néhány darabot az árvíz után a sárból emeltek ki. Érdemes megemlíteni, hogy a bajai múzeumban található tárgyakat Mészáros Gábor felesége, a makói keramikus Fodor Ilda adományozta, ezzel is gazdagítva a közös kulturális örökséget.

A férfi 26 esztendős korában tűnt el a harctéren, leveleiben pedig részletesen mesélt családjának a háború kegyetlen valóságáról. Írt a dermesztő hidegről, a folyamatos betegségről, és arról a keserű érzésről is, hogy hiába igyekezett, a három gyermekének születése ellenére sem sikerült elérnie, hogy felmentsék a katonai szolgálat alól.

- mondta Martyn Emília.

Kifejtette, abban a korban pápai búcsúengedélyek tömegét adták vidéki kis templomoknak; a településen pedig volt egy kis plébániatemplom. Az ólombulla valószínűleg egy ilyen oklevélen lógott. Kiemelte, Magyarországon régészeti feltárásból csupán még egy II. Pál pápa által kiadott bulla ismert, amelyet 1991-ben, a pécsi székesegyház feltárásakor találtak meg Janus Pannonius sírjában.

A történeti tárba egy a 19. század végéről származó, szintén fémkeresők által talált zsebpisztoly, egy 1860-as évekből származó Kossuth-fotó; egy 1877-es patikakönyv került; továbbá Békéscsabát egy 1944-es légiriadó után ábrázoló fotó, amelyen jól látszik, hogy milyen ideiglenes, sír formájú óvóhelyeket alakítottak ki a Kossuth téren.

- jegyezte meg az igazgató.

Bácsmegi Gábor kifejtette, hogy az új műtárgyak közül többet restaurálásra szorulnak. Azonban februárban megrendezett kamarakiállításon, más különleges tárgyakkal együtt, lehetőség nyílik arra, hogy a látogatók megismerkedjenek ezekkel az újonnan felfedezett darabokkal.

Related posts