A CIA vezetője szerint jelentős károkat szenvedtek el az iráni nukleáris létesítmények, ami komoly aggodalmakat vet fel a régió biztonságára nézve.

Donald Trump kormánya a CIA-tól származó új hírszerzési információkra hivatkozott, hogy alátámassza állítását, miszerint az Irán elleni amerikai csapások teljes mértékben sikeresek voltak.

John Ratcliffe, a CIA igazgatója hangsúlyozta, hogy számos stratégiai létesítmény megsemmisült, amelyek helyreállítása évekbe telhet. Ugyanakkor nem tett említést arról, hogy Irán nukleáris programját véglegesen felszámolták volna.

Az új hírszerzési értékelés egy nappal azután látott napvilágot, hogy a Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) által nyilvánosságra hozott dokumentumokban a pusztítás mértékét alábecsülték, s arra a megállapításra jutottak, hogy Irán nukleáris programjának legfontosabb összetevői néhány hónapon belül ismét működésbe hozhatók.

A jelentés említi, hogy Irán jelentős mennyiségű, erősen dúsított uránkészletének döntő részét már azelőtt elszállították, hogy az Egyesült Államok a hétvégén támadást indított volna a létesítmények ellen. Ezt a tényt az ENSZ nukleáris megfigyelőszervének vezetője is valószínűnek tartotta.

Donald Trump kijelentette, hogy az amerikai bunkerromboló bombák alkalmazása a Fürdő és Natanz urándúsító telepeken "rendkívüli katonai diadal" volt, amely súlyosan érintette a stratégiai létesítményeket. Ezzel szemben a védelmi hírszerző ügynökség (DIA) értékeléseit cáfolva, a közösségi média platformjain úgy fogalmazott, hogy a hamis információkat terjesztő sajtó "hazudott és teljesen elferdítette a valóságot".

Szerdán Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala azt közölte, hogy a Furdo létesítményt az amerikai csapás "működésképtelenné tette", és hogy az izraeli és amerikai csapások együttes erőfeszítése "évekkel visszavetette Irán azon képességét, hogy atomfegyvert fejlesszen ki".

Szakértők véleménye alapján az amerikai csapások következményeiről a történések után néhány nappal még nehéz pontos és megalapozott következtetéseket levonni. Jeffrey Lewis, a Middlebury Intézet professzora az AP hírügynökségnek kifejtette, hogy "még túl korai lenne megítélni" a helyszíneken keletkezett károk mértékét és jellegét.

Az iráni külügyminisztérium szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a létesítmények komoly károkat szenvedtek el, ám a részletek megosztását elutasította, így nem derült ki, mely konkrét helyszínek érintettek a legnagyobb mértékben, illetve a károk nagysága sem.

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ), az ENSZ nukleáris szervének vezetője kedden azt mondta, hogy a létesítmények "jelentős károkat" szenvedtek a konfliktus következtében.

A NAÜ értékelése szerint a földalatti létesítményhez közeli bekötőutakat és a Furdo telephely egyik bejáratát érte találat. A natanzi telephelyen a NAÜ első értékelésében azt mondta, hogy a dúsításra és tárolásra használt földalatti csarnokok felett két, az amerikai csapásokból származó becsapódási lyukat találtak.

Miközben a teheráni nukleáris létesítményekben keletkezett károk mértékéről zajló diskurzus továbbra is élesedik, a diplomáciai törekvések, amelyek célja Irán nukleáris programjának újjáépítésének megakadályozása, egyre inkább előtérbe kerülnek.

Trump közölte, hogy amerikai és iráni tisztviselők hamarosan találkoznak, hogy folytassák a párbeszédet, amelyet az Izrael és Irán közötti közel két hete tartó nyílt konfliktus szakított meg.

"Nem érdekel, hogy van-e megállapodás vagy nincs" - mondta Trump, mert Irán túlságosan megsérült ahhoz, hogy egyáltalán fontolóra vegye programjának újjáépítését. "Úgysem fogják megtenni. Nekik már elegük van".

A NAÜ visszautasította a "homokóra-megközelítést", amely különféle becsléseket tartalmazott arról, hány hónapra vagy évre lenne szüksége Iránnak a programja újjáépítéséhez. A szervezet hangsúlyozta, hogy az ilyen irányú erőfeszítések csak elterelik a figyelmet a tartós megoldás kereséséről.

Grossi figyelmeztetett, hogy Irán továbbra is birtokában van a szükséges "technikai tudásnak" és "ipari kapacitásnak" ahhoz, hogy újjáépítse programját. Kiemelte, hogy számára a leglényegesebb az, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) ellenőrei visszatérhessenek a helyszínekre, hogy alapos és pontos értékelést végezzenek.

Related posts