A román gazdasági miniszter felszólította a Salrom vezetőit, hogy álljanak felelősségre a parajdi sóbánya működésével kapcsolatos ügyekért.

Radu Miruta kiemelte, hogy a katasztrófa veszélye nem volt kiszámíthatatlan vagy előre nem látható. 2006-ból származó hivatalos adatok álltak rendelkezésre, és számos szakértői vélemény, valamint tanulmány is figyelmeztetett a lehetséges kockázatokra, amelyeket az illetékes hatóságok figyelmen kívül hagytak. "Ezeket a hivatalos információkat teljesen figyelmen kívül hagyták, a veszélyt pedig bagatellizálták" - hangsúlyozta a miniszter.
Ahogyan említette, a Salrom, a román vízügyi hatóság, és az ásványi erőforrások országos ügynöksége (ANRM) is tisztában volt a szóban forgó információkkal, sőt, a gazdasági minisztérium is felelősséget visel, mivel a bányavállalat hozzájuk tartozik. Kifejtette, hogy a bányakatasztrófa a román állam tehetetlenségét tükrözi: az érintett intézmények folyamatosan hárították a felelősséget, míg végül a természet elvesztette a türelmét.
Bejelentette, hogy a Salrom részvényeseinek közgyűlésétől azt kéri: vonják vissza az igazgatótanács tagjainak megbízatását, és vonják őket felelősségre a károkozásért. A keletkezett kár mértékét a közeljövőben fogják nyilvánosságra hozni – nyilatkozta.
"Nem fogadható el, hogy a román állam folyamatosan a természetet és a hódokat okolja" - hangsúlyozta a miniszter, aki újból hangsúlyozta, hogy a bányakatasztrófa mögött az érintett állami intézmények döntéshozóinak felelőtlensége áll. "Azok, akiknek kötelességük lett volna megóvni a helyszínt, nem teljesítették a feladatukat, és most ott tartunk, hogy a védendő termék teljesen eltűnt" - mondta, utalva a víz alá került parajdi sóbányára. Továbbá közölte, hogy az új igazgatótanácsnak 30 napon belül meg kell neveznie a Salrom új vezérigazgatóját.
Radu Miruta elmondta: a víz kinyerése az elárasztott parajdi sóbányából mintegy 45 millió euróba kerülne, és nagy az omlásveszély. Egy előzetes tanulmány szerint létezik egy ennél jóval olcsóbb megoldás is, amely szerint a hegy másik oldalán nyitnának két új tárnát a turizmus és a sókitermelés számára, ezt a továbbiakban is elemzik majd.
Közölte: a parajdi bányakatasztrófa ügyéről az országos korrupcióellenes ügyészséget (DNA) és a legfőbb ügyészséget is értesítették. Úgy vélte, az okozott kárt a felelősség mértéke szerint kellene elosztani a felelősök között.
Szerdán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes is felszólította a Salrom és a vízügyi hatóság vezetőinek menesztését. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusa hangsúlyozta, hogy az érintettek "nem végzik el a feladataikat, és felelőtlenül járnak el", ami tíznapos késlekedést okozott a Korond-patak elterelési munkálataiban. Ezek a munkálatok kulcsfontosságúak a sóbánya biztonságos működéséhez.
A román állami tulajdonú parajdi sóbánya májusban ismét szembesült a Korond-patak vize által okozott áradással. Az áradás mindössze néhány nap leforgása alatt elborította a bánya minden egyes részlegét, beleértve a légúti betegségek kezelésére és a látogatók fogadására szánt turisztikai szintet, valamint a legújabb Telegdy-bányát is. A parajdi sóbánya Székelyföld egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, amely évente százezres látogatószámot vonz. Nem csupán a bányászok, hanem a településen és környékén működő több száz vendéglátóhely üzemeltetői és dolgozói megélhetése is szorosan összefonódik ezzel a csodálatos természeti kincsel.