A magdeburgi ámokfutó, aki szélsőjobboldali iszlamofób nézeteket képvisel, egy pszichiáter.
Senki sem gondolta volna, hogy egy ötvenéves, Kelet-Németországban élő volt muzulmán, aki szimpátiát mutat az AfD iránt, éppen azért fogja büntetni Németországot, mert az ország toleráns az iszlámmal szemben. Ezt a meglepő helyzetet elemezte egy biztonsági tanulmányokkal foglalkozó professzor, aki mélyrehatóan vizsgálta a szaúdi származású ámokfutó indítékait.
"Az autó a tömegbe rohant!" - kiáltotta pánikban az egyik szemtanú a rendőrségnek december 20-án, este 19:02-kor. Ő volt az első, aki értesítette a hatóságokat, és tévesen azt hitte, hogy egy baleset zajlott le.
Nem is gondolta volna, hogy bárki szándékosan átgázolna az ünneplő emberek sokaságán, mintha nem is számítana a közös pillanatokra.
A karácsonyi vásárt hagyományosan a főtér melletti sétálóutcában rendezik meg. A nyomozás kiderítette, hogy a sofőr bérelt, fekete BMW X3 típusú terepjárójával a tiltó jelzés ellenére bekanyarodott az Alter Marktra, és nagy sebességgel végigszáguldott a bámész látogatók között a négyszáz méteres utcácskában.
Az ámokfutás eseményeit a térfigyelő kamerák rögzítették, de a felvétel megtekintését kizárólag azoknak javasoljuk, akik kellően erős idegzetűek.
A tömeg szétszóródott, de sokan nem tudtak időben elmenekülni.
A sofőr elhatározta, hogy tesz egy kis kört a háztömb körül, a városháza impozáns épülete mellett haladva, majd visszatér a karácsonyi vásár pezsgő forgatagába. Ám a terveit egy rendőr keresztülhúzta, megállítva őt az úton.
Fegyverrel arra kényszerítette a BMW sofőrjét, akinek lökhárítóján és szélvédőjén nyilvánvaló sérülések éktelenkedtek, hogy hagyja el az autót. Az aszfaltra taszította, ám ekkor társai is megérkeztek, és hamarosan megbilincselték a középkorú férfit.
A teljes incidens nem tartott három percnél tovább - állapították meg a nyomozás során.
Öt életet oltott ki az ámokfutó tömeggyilkos. Egyikük egy kilencéves fiú, a többi pedig 45, 52, 67 és 75 éves nő.
"Kis macim" - így szólította szeretettel az édesanya azt a fiát, akinek tragikus sorsa most André Gleißner névvel vált ismertté. A család számára rendkívüli összefogás eredményeként, mindössze néhány óra alatt ötvenezer eurós adomány gyűlt össze egy jótékonysági kampány keretein belül.
Elképzelhető, hogy a halálos áldozatok száma még nem végleges, mivel 41 embert kritikus állapotban kezelnek a kórházakban.
A könnyebb és súlyosabb sérültek összesítve már túllépték a kétszáz fős határt.
Egy bíró azonnali letartóztatást rendelt el egy ötvenéves férfi számára, aki a gyanú szerint részt vett egy tömeges vérengzés végrehajtásában.
A rendőrség szerint nem voltak bűntársai, egyedül cselekedett.
"A gyilkos egy szír terrorista" - jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté, mindössze két órával a tragikus esemény után, anélkül, hogy a tényeket alaposan megvizsgálta volna. Kocsis azt is hozzátette: "Eddig 11 áldozatot számoltak."
A gyanúsított nem más, mint Taleb al-Abdulmohsen. A német sajtó a személyiségi jogaira hivatkozva csupán Taleb A.-ként emlegette, de a közösségi médiában való aktív jelenléte és a médiában való szereplése révén gyorsan sikerült azonosítani a teljes nevét.
A szaúdi Hofufban, 1974-ben született pszichiáter Bernburgban élt, Magdeburgtól 40 kilométerre délre. Csaknem két évtizede, 2006-ban érkezett Németországba, ahol tíz évvel később menekültstátuszt kapott.
Rövid időn belül még az útlevelét is sikerült előhalászniuk a közösségi média mélyéről.
Al-Abdulmohsen-t az ötrendbeli gyilkosság, valamint többszörös emberölési kísérlet és súlyos testi sértések gyanújával állították előzetes letartóztatásba - értesítette a nyilvánosságot a rendőrség.
A gyanúsított korábban egy portált üzemeltetett - saját szavai szerint azzal a szándékkal, hogy segítse a muszlimok elmenekülését az üldözés előtt az Öböl-menti országokból. Csak Ománból nem jelentkeztek segítségért - nyilatkozta 2019-ben Talebként bemutatkozva, kalapban, szemüveget viselve a BBC-nek.
"Nyilvánvaló", hogy a gyanúsított "iszlamofób" nézeteket képvisel – így fogalmazott Nancy Faeser német belügyminiszter a vérontás után Al-Abdulmohsennel kapcsolatban.
A pszichiáter, aki 2019-ben a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozott, úgy vélekedett, hogy ő az iszlám történetének egyik leghevesebb bírálója. Kifejtette, hogy új hazáját azzal vádolja, hogy "szíriai dzsihadisták" számára biztosít menedékjogot.
"Németország célja az európai iszlamizáció előmozdítása" - ez állt a bemutatkozásában a Twitteren, ahová csupán 2016-ban regisztrált, de azóta már több mint 120 ezer bejegyzést osztott meg. Követőinek száma közelít az ötvenezerhez.
Hogy nem békés természetű, arra gépkarabéllyal kiegészített profilképe is utalt.
A közösségi médiában az iszlámot nyíltan bíráló hangokként tűntek fel, akik rendszeresen osztottak meg olyan összeesküvés-elméleteket, amelyek szerint a német hatóságok titkos terveket szőnek az iszlám befolyásának növelésére Európában.
Arab származása ellenére a magáévá tette az egykori Kelet-Németország területén aktív szélsőjobboldal, az Alternatíva Németországnak, az AfD tanait, és gyakran újra tweetelte a pártvezetők és a radikális aktivisták posztjait.
A múltban több alkalommal is felkeltette a rendőrség figyelmét.
A hatóságok már korábban megvizsgálták, vajon a gyanúsított jelents-e potenciális fenyegetést a közösség számára. Tom-Oliver Langhans, a magdeburgi rendőrfőnök elismerte, hogy ez az értékelés "egy évvel ezelőtt történt".
A jelzések alapján úgy tűnik, hogy nem ítélték kockázatosnak.
Egy szaúdi nő már tavaly szeptemberben figyelmeztetni akarta a német hatóságokat arra, hogy támadás készül. Az e-mailt egy berlini rendőrőrsre küldte, csak nem a német fővárosba, hanem egy 7500 lelket számláló amerikai kisvárosba, az ottani Berlinbe, New Jerseyben. Azóta sem tisztázódott, mi lett a figyelmeztetés sorsa.
A szaúdi kormány négy alkalommal értesítette a német hatóságokat, kiemelve, hogy al-Abdulmohsen "rendkívül szélsőséges nézeteket" képvisel. Ezzel párhuzamosan egy terrorellenes szakértő arra figyelmeztetett, hogy Rijád valójában egy megtévesztő kampányt indított a gyanúsított lejáratására. A férfi ugyanis fiatal szaúdi nőknek kívánt segíteni a németországi menedékkérelmük elbírálásában, ami miatt a hatóságok gyanúja terjedt el vele szemben.
A Német Szövetségi Bűnügyi Rendőrség, ismertebb nevén a BKA, tavaly novemberben egy értesítést kapott Szaúd-Arábiából. Ezt a hírt a hivatal vezetője osztotta meg, hangsúlyozva, hogy a helyi rendőrség alapos vizsgálatokat végzett. Azonban a kutatás során nem bukkantak olyan konkrét nyomokra, amelyek bűncselekményre utalnának.
"A gyanúsított korábban kapcsolatban állt a hatóságokkal, gyakran sértegette őket és fenyegetőző megnyilvánulásokat tett, azonban nem állt fenn róla tudomásunk erőszakos cselekményekről" - nyilatkozta Holger Münch.
A belügyminiszter bejelentette, hogy részletesen átvizsgálják, milyen adatokat gyűjtöttek a hatóságok a múltban a gyanúsítottról, valamint milyen intézkedéseket tettek ennek kapcsán.
Taleb al-Abdulmohsen indítékai még mindig rejtélyesek. Ha valóban iszlamofób nézeteket hangoztatott, felmerül a kérdés: miért éppen egy karácsonyi vásáron követett el vérengzést, ahol valószínűleg a keresztény látogatók voltak többségben?
A rendőrség azonnal megkezdte az otthonának átvizsgálását. Bár a nyomozás még folytatódik, egy névtelen forrásból származó információk szerint a gyanúsított a támadás pillanatában valószínűleg kábítószer befolyása alatt állt.
A férfi szaúdi disszidensnek vallotta magát - írta a Washington Post.
Pszichiátriai szakorvosként dolgozott lakóhelyén, egy bernburgi klinikán 2020 márciusa óta - tudatta a munkáltató nonprofit anyavállalata. A Salus Altmark Holding azt is közölte, hogy Taleb al-Abdulmohsen október óta nem dolgozik - szabadságot és betegszabadságot vett ki.
Nem tudni, hogy a szakorvos átesett-e pszichiátriai véleményezésen, és azt sem, beszámíthatónak tekinthető-e.
Hazája hatóságának figyelmét viszont nem kerülte el ténykedése elsősorban azért, mert arra buzdította a nőket, hogy hagyják el hitüket, és kérjenek menedéket Németországban.
Később azonban dühbe gurult, mivel úgy érezte, hogy az emberekkel méltatlanul bántak a menekültügyi eljárás folyamán. Ezen időszak alatt ráadásul a kérelmezők lepukkant menhelyekre kényszerültek, ami tovább fokozta az elégedetlenségét.
Egy német tisztviselő aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Németországban a rijádi hatóságok által a gyanúsítottal kapcsolatos figyelmeztetéseket felületesen kezelték. Az érintettek úgy értelmezték a figyelmeztetéseket, mintha Szaúd-Arábia politikai ellenfelét céloznák, így nem tulajdonítottak számukra megfelelő súlyt.
Franciaország, amely 2016-ban egy 86 áldozatot követelő kamionos támadást élt át, "osztozik a német nemzet fájdalmában" - írta Emmanuel Macron francia elnök a közösségi médiában.
A rendőrök szó szerint kivégezték a nizzai tömeggyilkost.
A magdeburgi ámokfutás a 2016-os berlini karácsonyi vásár évfordulójának másnapján következett be. Ott is egy teherautó száguldott a látogatók közé. Az Iszlám Állam vállalta a felelősséget a német történelem legsúlyosabb terrortámadásáért, amelyben tizenketten meghaltak, ötvenhatan pedig megsebesültek.
Az Iszlám Államhoz kapcsolódik a három életet követelő solingeni késelés, amely egy augusztusi fesztivál során történt.
A februári német választások során a migráció és a közrend kérdései kerülnek a középpontba a kampányban. Az AfD, amely jelenleg a második legnépszerűbb párt, a Taleb al-Abdulmohsen támogatását is élvezi, éles kritikát fogalmaz meg a korábbi kormányzó kereszténydemokrata szövetséggel szemben. A párt szerint a szövetség felelőssége, hogy a migránsok beáramlását lehetővé tette, ami hozzájárult a jelenlegi helyzet kialakulásához.
A német kancellárnak "azonnal le kell mondania" - követelte saját felületén, az X-en Elon Musk, aki "alkalmatlan bolondnak" nevezte Olaf Scholzot. Donald Trump hűséges támogatója szerint csak az "AfD képes hasonló támadások megakadályozására".
"Egy 50 éves szaúdi volt muzulmán, aki Kelet-Németországban él, szereti az AfD-t, és meg akarja büntetni Németországot az iszlamistákkal szemben tanúsított toleranciája miatt... ilyenre tényleg nem lehetett számítani" - ezt írta Peter Neumann, a londoni King's College biztonsági tanulmányokkal foglalkozó professzora.
A hivatalos adatok alapján megállapítható, hogy Magyarországon népességarányosan magasabb a gyilkosságok száma, mint Németországban. 2022-ben százezer lakosra vetítve hazánkban 0,88 gyilkosságot regisztráltak, míg a nyolc és félmillióval nagyobb népességű Németország esetében ez a szám 0,74-re csökkent.