A szlovák vállalatok ellenállnak az orosz energiahordozók kompenzáció nélküli betiltásának.

A Szlovákiai Munkáltatói Szervezetek Szövetsége figyelmeztetést adott ki az Európai Bizottság legújabb javaslata kapcsán, amely 2028 elejétől az orosz energiahordozók teljes betiltását célozza meg. A szövetség aggodalmát fejezte ki, hangsúlyozva, hogy egy ilyen drasztikus lépés kompenzációs mechanizmusok nélkül komoly fenyegetést jelenthet az ország energiaellátásának biztonságára és gazdasági versenyképességére nézve. Robert Fico ismételten hangsúlyozta, hogy Szlovákia nem áll a 18. Oroszország elleni szankciós csomag támogatásának élén, amennyiben a RePower program kérdései nem oldódnak meg.

A szlovák munkáltatói érdekképviseletek az orosz földgáz, kőolaj és nukleáris üzemanyag importjának tilalmát kritikusan értékelték, rámutatva, hogy ez a lépés rövidlátó, politikai indíttatású, és legfőképpen veszélyes következményekkel járhat. Kifogásolják, hogy az Európai Bizottság nem végez alapos hatástanulmányokat, mielőtt előterjesztené a jogszabálytervezetet, figyelmen kívül hagyva az energiaárakra, az ipari szektorra és az alternatív beszerzési források rendelkezésre állására gyakorolt hatásokat. Szlovákia azok közé az országok közé tartozik, amelyek az orosz energiaforrások kiváltását csupán részben tudták megoldani, főként a logisztikai és infrastrukturális kihívások miatt. Az orosz energiahordozók eddig alapvető szerepet játszottak az ország stabil energiaellátásának biztosításában.

A Szlovákiai Munkáltatói Szervezetek Szövetsége figyelmeztet arra, hogy a kényszerű és elhamarkodott átállás más energiaforrásokra drámaian megemelheti a termelési költségeket, ami kedvezőtlen hatással lenne a szlovák vállalatok versenyképességére mind az európai, mind a globális piacon. A közleményükben hangsúlyozták: "Fontos számításba venni, hogy egy alapvető energiaforrás leválasztása automatikusan az árak növekedéséhez, a szállítási költségek emelkedéséhez vezethet, és az elégtelen nyugat-keleti irányú infrastruktúra miatt fennáll a veszélye annak, hogy nem tudunk elegendő gáz- vagy kőolajmennyiséget biztosítani Szlovákiába."

A felmerülő kockázatokra tekintettel a munkáltatók nem csupán kritikát fogalmaznak meg, hanem javaslatokat is tesznek. Első lépésként egy elemző munkacsoport létrehozását sürgetik, amely részletesen feltérképezné az új szabályozás tagállami hatásait. Emellett azonnali szakmai vitát kezdeményeznének uniós szinten annak érdekében, hogy igazságos kompenzációs rendszer jöjjön létre. A szövetség végül hangsúlyozza, hogy minden tagállam szuverenitását tiszteletben tartva hozzák meg a végső döntést az orosz energiahordozókról való lecsatlakozásról.

Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke kedden újra kiemelte, hogy az ország nem áll szándékában támogatni az Európai Unió Oroszország ellen irányuló 18. szankciós csomagját, amennyiben a RePower nevű uniós kezdeményezés ügye nem kerül megoldásra. A kormányfő véleménye szerint a terv kedvezőtlen következményekkel járna a szlovákiai energiaárakra nézve.

"Amennyiben kijelentik, hogy hajlandóságuk nulla a halasztásokra, és elfogadják ezt az ideológiai káoszt, nem látom, miért kellene Szlovákiának támogatnia a 18. szankciós csomagot. Ennyi a lényeg. Ez igazán egyszerű: szükségünk van eszközökre, hogy elérhessük a céljainkat" - hangsúlyozta Robert Fico. A téma az uniós tagállamok csúcstalálkozóján is napirenden szerepel, amely csütörtökön zajlik Brüsszelben.

Related posts