A technológiai szektor nagyágyúi alázatosan meghajolnak Trump előtt.

Az elnökválasztás utáni átmeneti időszakban a visszatérő elnök számos megbeszélést folytatott a technológiai szektor kulcsszereplőivel, hogy meghatározza a kormányzat és a digitális ipar közötti "új egyensúly" kereteit. Ennek eredményeként olyan prominens vállalatvezetők, mint Bill Gates, Mark Zuckerberg és Jeff Bezos, akik korábban Donald Trump politikai döntései miatt aggályaikat fejezték ki, most a béke jeleként hajlandóak voltak együttműködni.
A konkrét fogások listája nem ismert, de egy dolog biztos: az érintett cégek és tulajdonosaik összvagyona túlszárnyalja számos ország teljes nemzeti jövedelmét. Ezen kívül, ezek a vállalatok dominálják a globális digitális forgalom szinte teljes spektrumát.
Ezért olyan Quid pro Quo jellegű megállapodásokra lehet számítani, amelyek minden vacsoravendég igényeit figyelembe veszik, és a házigazda is politikai előnyökhöz juthat általuk.
Az utolsó pillanatban, de becsatlakozott a vacsoravendégek sorába a TikTok vezérigazgatója is, aki hajlandó lesz engedelmeskedni a Trump által megszabott új feltételeknek, hogy platformja fennmaradhasson az amerikai piacon. A kongresszusi és Fehér Házi ügyekre szakosodott The Hill portál megfogalmazása szerint a tech-titánok térdet hajtottak Trump előtt még a beiktatás előtt, nehogy utána már késő legyen.
A Microsoft alapítója, Bill Gates, aki korábban Trump éles kritikájának hangot adott, és a választási kampány során 50 millió dollárral támogatta Kamala Harrist, most felfedte, hogy "körülbelül két héttel ezelőtt lehetőségem nyílt egy hosszú és meglehetősen izgalmas vacsorát folytatni Donald Trumppal. A megbeszélés során a megválasztott elnök többek között a közegészségügyről is szólt, amely kulcsfontosságú téma Gates emberbaráti törekvéseiben."
"Úgy éreztem, hogy tele van életerővel, és alig várja, hogy támogassa az innovációt. Őszintén szólva, lenyűgözött az a lelkesedés, amellyel reagált az általam felvetett kérdésekre" - nyilatkozta a digitális világ egyik legnagyobb szakértője.
A Gates-vacsora egy gondosan megtervezett találkozósorozat részeként zajlott, amelynek hátterében Jeff Bezos, az Amazon alapítója állt, aki már korábban vacsorázott Trumppal Mar-a-Lagóban, és 1 millió dolláros felajánlást tett a megválasztott elnök beiktatási alapjába. Ezt az utat követte Mark Zuckerberg, a Meta vezére is, aki szintén részt vett egy Hálaadás napi vacsorán Trump floridai rezidenciáján. Ezen az eseményen Zuckerberg bemutatta a cég legújabb innovációját, a Ray-Ban okosszemüveget, amelyet ajándékként nyújtott át az elnöknek.
Jeff Bezos, az Amazon alapítója, békejobbot nyújtott Elon Musknak, Donald Trump digitális bizalmasának. A vacsorát követően Bezos optimistán nyilatkozott az új kormányzattal kapcsolatos jövőbeli lehetőségekről, és meglepő módon visszavonta korábbi, haragos kijelentéseit, amelyek Trump és Musk kapcsolatát illették.
A találkozó után Bezos megjegyezte, hogy „Elon egyértelműen kijelentette, hogy tevékenységei a köz érdekét szolgálják, és nem a személyes haszonszerzés motiválja. Én pedig teljes mértékben hiszek neki” - nyilatkozta a Reutersnek Bezos, ami arra utal, hogy a vacsorán a Tesla és a SpaceX vezetője is részt vett.
A következő vacsoravendégünk nem más, mint a Google vezérigazgatója, Sundar Pichai, aki különleges jelenlétével gazdagítja az eseményt. A beiktatás során pedig Tim Cook, az Apple vezérigazgatója is tiszteletét teszi, így igazi technológiai élményben lesz részünk.
Decemberben ugyancsak vendég volt Floridában a kutyaszorítóba került TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew is, aki részletesen taglalta Trumpnak, hogy milyen hasznokkal járhatna Amerikának, ha megkegyelmezne a platformnak. Most úgy fest, hogy részben célt is fog érni, de az árát borsosan meg kell fizetnie.
Január elején azt írtuk, hogy a technológiai óriáslobbi (PayPal maffia) veszi át az uralmat a washingtoni kormányzatban, és ezt a jóslatunkat nem is kell visszavonnunk, legfeljebb módosítanunk azzal, hogy a tech-befolyás létezni fog, de egyértelműen Donald Trump vezetésével, és akaratának kiszolgálásával működhet zavartalanul. Vagyis egyáltalán nem piaci módon.
A mindenféle befolyással rendelkező vállalatvezetők jól tudják, hogy Trump dominálja az amerikai politikai színteret. Hiszen a Kongresszusban megvan a többsége, és a Legfelsőbb Bíróságban is 2/3-os fölénnyel bír. Ezzel a páratlan hatalommal pedig nem érdemes kockáztatni.
Egyes washingtoni megfigyelők sietve úgy jellemezték ezeket a lépéseket, hogy megpróbálják megbékíteni Trumpot, mielőtt visszatérne az Ovális Irodába. "Ha a technológiai teret nézzük, sok alapító az Egyesült Államok elnökének jó oldalán akar állni. Altalában hasznos, ha nem akarsz ellensége lenni a világ leghatalmasabb személyiségének. A józan eszük miatt óvatosak, nem félelemből" - mondja Brittany Martinez republikánus stratéga.
Ha a jövőbe pillantanak, a technológiai óriások is tudatában vannak, hogy Trump vezetése legfeljebb négy évre terjed ki. Ezért ezt az időszakot úgy kell átvészelniük, hogy az elnök ne okozzon tartós károkat a vállalkozásaiknak. A leghatékonyabb stratégia ebben a helyzetben a versenytársak közötti megbékélés és lazább együttműködés kialakítása, valamint a poszt-Trump időszakra való felkészülés. Ez az új korszak már egyértelműen az mesterséges intelligencia, a robotika, a biotechnológia és az űrutazások világát ígéri.
Ez egy radikális átalakulás, hiszen Musk tavaly még személyesen kihívta a Meta vezetőjét egy párbajra.
Érdekes megfigyelni, mennyire átalakult Trump és a technológiai óriások kapcsolata 2020 óta. Akkoriban a volt elnököt számos közösségi platformról kitiltották, ő pedig harciasan támadta a tech-óriásokat, vádaskodva őket. Azóta azonban drámai változások történtek: Elon Musk átvette az X irányítását, míg Mark Zuckerberg nemrégiben bejelentette, hogy megszünteti a Meta vitatott tényellenőrzési gyakorlatát, ezzel helyreállítva a "szabad véleménynyilvánítást" a Facebookon és az Instagramon. Ez a lépés tökéletesen összhangban van Musk által hirdetett filozófiával, amely a szólásszabadság védelmét helyezi előtérbe.
Zuckerberg kifejtette, hogy a 2016-os Trump-győzelem után bevezetett tényellenőrzési intézkedések "több bizalmat romboltak le, mint amennyit építettek". A szigorú irányelvek, amelyek a cég próbálkozásainak részeként jöttek létre a hamis információk és félretájékoztatás kezelésére, végül túlzott cenzúrához vezettek. A Facebook, noha jó szándékkal indult el ezen az úton, úgy tűnik, hogy nem minden esetben érte el a kívánt eredményt.
Az elnök ügyesen próbálja politikai döntéshozatal szempontjából manipulálni ezeket a befolyásos üzletembereket. Ez a megközelítés hasonlít a maffia taktikáihoz, ahol egy olyan ajánlatot tesznek, amelyet lehetetlen visszautasítani. Olyan érzés, mintha egy adósságot vállalnál, amely véglegesen összekapcsol a hatalommal.
A fenti kifinomult vacsoravendégek listájából kimarad Sam Altman, az OpenAI vezetője, aki a demokratikus értékek iránt elkötelezett. A The Hill értesülései szerint azonban ő is részt vesz az elnöki eskütételen, és saját részéről egymillió dollárral támogatta a beiktatási eseményt. Decemberben már kifejtette véleményét, miszerint Trump "országunkat a mesterséges intelligencia új korszakába vezeti".
Így tehát a világ jövőjét alapvetően befolyásoló csoport teljes mértékben jelen van, még akkor is, ha négy évvel ezelőtt szinte mindannyian Trump ellenfeleinek számítottak.
A múlt héten elmondott búcsúbeszédében Biden elnök kifejezte aggodalmát az Egyesült Államokban terjedő "szélsőséges gazdagsági, hatalmi és befolyásolási oligarchia" jelensége miatt. Noha nem említette konkrétan Donald Trumpot vagy milliárdos szövetségeseit, éles kritikát fogalmazott meg a Metával szemben. Biden hangsúlyozta, hogy a félretájékoztatás és annak veszélyei közepette különösen aggasztó, hogy a közösségi média óriás megszüntette tényellenőrző programját.
Történelmi emlékeztetőül: 1961-ben Dwight D. Eisenhower elnök hasonló figyelmeztetéssel adta át a stafétát John Kennedynek. A leköszönő elnök óva intett egy "katonai-ipari komplexum" létrejöttétől, de az a figyelmeztetés ellenére is megtörtént.
Chris Murphy, a connecticuti demokrata szenátor, nemrégiben a milliárdosok felelősségére hívta fel a figyelmet. "Azok az egyének, akik a gyermekeinket a saját technológiai eszközeikhez akarják láncolni, valójában irányítani kívánják a gondolkodásunkat és a cselekedeteinket. Ezzel pedig aláássák a kisvállalkozások létét, hogy mindent maguknak akasztanak" - fogalmazott a múlt héten az X közösségi platformon. Hozzátette, hogy ennek a jelenségnek a következményei hétfőn különösen szembetűnőek lesznek.