A transznemű nők kizárása a női labdarúgásból komoly vitákat váltott ki a sport világában. Ez a döntés sokak szerint igazságtalan, hiszen a sportág inclusivitása és a sokszínűség támogatása kulcsfontosságú kellene, hogy legyen. A transznemű sportolók joga

"A Napló nem tér vissza, és nem indul újra" - Keményen beszólt a TV2-nek a Napló egykori népszerű riportere

A transznemű nők június 1-től nem játszhatnak többé a női labdarúgásban Angliában - jelentette be az angol labdarúgó-szövetség (FA) a BBC szerint.

A döntést az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bíróságának április 15-i határozata hívta életre, amely megállapította, hogy a női identitás jogi definíciója kizárólag a biológiai nemre épül. Ennek következtében csak azok a sportolók vehetnek részt női csapatokban, akik biológiai értelemben nőként jöttek a világra.

Ez a lépés alapvető változást hoz az FA eddigi politikájában, hiszen a szervezet április 11-én szigorúbb jogosultsági feltételeket állított fel. Ezek a feltételek lehetővé tették volna a transznemű nők számára, hogy folytathassák szereplésüket a női labdarúgásban, amennyiben teljesítik a meghatározott kritériumokat.

A bírósági határozat következtében a helyzet teljesen megváltozott. A feleknek orvosi dokumentációval kellett volna igazolniuk, hogy a tesztoszteronszintjük az elmúlt 12 hónapban az előírt határérték alatt maradt, ráadásul a hormonterápiával kapcsolatos nyilvántartásokat is be kellett volna mutatniuk. Ezzel szemben a bírósági döntés miatt ez a követelmény már nem volt fenntartható.

Ez egy komplex téma, és mi mindig is úgy véltük, hogy amennyiben jelentős változások következnek be a jogi, tudományos vagy politikai területeken, amelyek hatással vannak a csúcsszintű labdarúgásra, akkor készen állunk arra, hogy átgondoljuk a helyzetet, és szükség esetén módosítsuk a megközelítésünket.

- jelentette be a labdarúgó szövetség.

Az FA ugyanakkor elismerte, hogy ez a döntés komoly kihívások elé állítja az érintetteket, és kiemelte, hogy kapcsolatba lép a most regisztrált transznemű női sportolókkal. Jelenleg az angol amatőr rendszerben 20 ilyen játékos található, míg a profi ligákban egyetlen hivatalosan nyilvántartott transznemű nő sincs.

"Teljes mértékben megértjük, hogy ez kihívást jelenthet azok számára, akik csupán a játék élvezetére vágynak, amelyet szenvedélyesen kedvelnek, és amely összhangban van az identitásukkal. Éppen ezért fel fogjuk venni a kapcsolatot a jelenleg aktív, regisztrált transznemű nőkkel, hogy részletesen bemutassuk a változásokat, és támogassuk őket abban, hogy továbbra is részt vehessenek a játékban." - mondta a szövetség.

A döntés körüli közéleti diskurzus heves vitákat generált. A Sex Matters nevű emberi jogi jótékonysági szervezet üdvözölte a lépést, amelyet Fiona McAnena kampányigazgató "esedékes" változásnak nevezett, és a korábbi politikát "értelmetlennek" ítélte. Ezzel szemben a Football vs. Transphobia kampány vezetője, Natalie Washington úgy véli, hogy a döntés "elriasztó" hatással lesz a transznemű sportolókra. A Kick it Out diszkriminációellenes csoport figyelmeztetett, hogy a Legfelsőbb Bíróság határozatának "messzemenő következményei" lehetnek.

Az FA az első nagy brit sportszövetség, amely a Legfelsőbb Bíróság döntése nyomán cselekszik, de nem az utolsó, ugyanis a skót labdarúgó-szövetség is bejelentette, hogy az angol példát követi, és betiltja a transznemű nők részvételét a skót női labdarúgásban.

A BBC Sports által megismert források alapján az angol és walesi krikettbizottság (ECB) várhatóan szigorú intézkedéseket hoz, amelyek keretében kitilthatja a transznemű nőket a női versenyekből. Ezzel párhuzamosan a netball, a kerékpár- és az úszószövetségek is hasonló lépéseket fontolgatnak, és több sportág már teljes körű tilalmat vezetett be a transznemű nők részvételére a női eseményeken.

Related posts