A világ félvezetőgyártói egyetlen, rendkívül figyelemfelkeltő grafikonon összpontosulnak, amely lenyűgöző módon tárja elénk a globális iparág dinamizmusát és kihívásait.
Az utóbbi egy-két évben nemcsak a félvezetőpiac szerkezete változott meg jelentősen, hanem a mesterséges intelligencia iránti felfokozott érdeklődést ügyesen kihasználó gyártók is óriási növekedést könyvelhettek el.
Azt ma már az is tudja, aki nem foglalkozik technológiával, hogy az Nvidia a világ legértékesebb cége, a félvezetőgyártásban érdekelt vállalatoknak pedig többnyire nagyon jól megy a szekér. A lenti ábrán az is jól látszik, hogy kinek mennyire.
A Visual Capitalist által publikus cégérték-adatok alapján összeállított ábra különböző régiók különböző, félvezetőgyártási láncban részt vevő nagyvállalatait mutatják meg puzzle- és földgömszerű módon, csak éppen a nagy kékség itt nem a vízfelületet takarja, hanem az Egyesült Államokban működő vállalkozások részarányát.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Tajvan különös módon a magenta színt öltötte magára, míg a legnagyobb, nehezen definiálható geometriai formát a TSMC képviseli, amely a világ vezető szerződéses chipgyártója.
A címre utalva elmondható, hogy az Európai Unió jelenlegi pozícióját lényegében két országnak köszönheti: Németországban az Infineon, míg Hollandiában a világ élvonalába tartozó ASML dominál a félvezetőiparban. E két óriásvállalat nélkül a térkép sokkal szegényesebb lenne. Nagy-Britannia is képviselteti magát egy kis lila folttal az Arm révén, ami - ha a piaci értékeket nézzük - még mindig felülmúlja Kína teljesítményét, legalábbis ami a technológiai szektort illeti.