Az alkalmazáson keresztül is lehetőséged van bejelenteni, ha ilyen veszélyes kullancsra bukkantál.
A tudósok a lakosság segítségét kérik, hogy felmérjék a veszélyes idegen Hyalomma kullancsok terjedését.
Több éve működik a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) által indított Kullancsfigyelő program, amelynek fő célja a Magyarországon megjelenő, nem őshonos Hyalomma kullancsok elterjedésének és letelepedésének nyomon követése. Ezen veszélyes kullancsfaj, amely különböző betegségeket is terjeszthet, terjedésének felmérésére eddig is rendelkezésre állt egy Kullancsfigyelő weboldal. Mostantól azonban a helyzetet egy új mobilalkalmazás, a PragmaTick is segíti, amely a kutatók munkáját tovább könnyíti - tájékoztatott a HUN-REN ÖK.
Hazánkban nagyjából 20 - 30 kullancsfaj él, ezek egy része a Hyalomma fajok által szintén kedvelt gazdaállatokon élősködik. A megkülönböztetés elsőre talán nem könnyű, de a Hyalommák több szempontból is különböznek a széleskörűen ismert hazai kullancsoktól, ez segíthet a beazonosításukban is: nagyobbak és gyorsabbak a hazai fajoknál, sötét, egyszínű háti pajzs jellemző rájuk, lábaik pedig látványosan csíkosak. Mindez szabad szemmel is látható.
A tavaszias februári időjárásnak köszönhetően idén korábban találkozhatunk az őshonos és behurcolt kullancsfajokkal is. A kutatók hangsúlyozzák, hogy e vérszívók nyomon követése kiemelten fontos, mivel a Hyalomma fajok képesek különböző kórokozók - például a krími-kongói vérzéses láz vírusának - terjesztésére, amely súlyos, akár 30%-os halálozási arányt is hozhat magával. Ezek a kullancsok jellemzően délebbi területeken honosak, de vándormadarak révén könnyedén eljutnak hozzánk. A globális felmelegedés következtében pedig egyre nagyobb valószínűséggel képesek túlélni és alkalmazkodni a helyi éghajlati viszonyokhoz.
A projekt elindulása óta a kutatók több száz lakossági bejelentést kaptak, ám a begyűjtött kullancsok túlnyomó többsége hazai fajta volt. A HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézet munkatársai által kezdeményezett közösségi kutatás keretében az elmúlt négy év során összesen 19 Hyalomma kullancsot sikerült összegyűjteni az ország különböző területeiről, például Vas és Bács-Kiskun megyékben. A begyűjtött kullancsokat folyamatosan elemzik kórokozók szempontjából, eddig azonban a krími-kongói vérzéses láz vírusát nem azonosították bennük.
A beküldött Hyalomma kullancsokat főként nagytestű emlősökön (pl. lovon, szarvasmarhán, bivalyon, szamáron) azonosították, ezért kiemelten fontos a nagyállattartók tájékoztatása. Különös figyelmet érdemelnek a tavasszal észlelt egyedek, mivel ezek helyi áttelelésre vagy hazai szaporodásra utalhatnak, nem pedig vándormadarak általi behurcolásra, hangsúlyozzák a kutatók.
2025 tavaszától a beküldési folyamatot egy innovatív megoldás, a PragmaTick alkalmazás fogja támogatni, amely mind iOS, mind Android platformon elérhetővé válik. Ezt a felhasználóbarát applikációt az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium, valamint az EU PRAGMATICK COST pályázat keretében a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézet kutatói és egy szakértő informatikai csapat közreműködésével fejlesztették ki.
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont felhívja a figyelmet, hogy amennyiben kullancsot észlelnek, alaposan figyeljék meg az állatot, készítsenek róla fényképet, és ha Hyalomma fajra gyanakszanak, zárható tégelyben tárolják el. Ezt követően kérjük, értesítsék a kutatókat. A talált példányok bejelentése rendkívül egyszerű: csupán néhány kérdés megválaszolására és a kullancsról készült fotó csatolására van szükség, mindez csupán pár percet vesz igénybe. Ezzel a felhasználók jelentős mértékben hozzájárulnak a hazai és a nemzetközi kutatásokhoz, hiszen az alkalmazás más országokban is elérhető lesz. Az app emellett rengeteg hasznos információval szolgál a Hyalomma és más, hazánkban előforduló kullancsfajokról, valamint segít eloszlatni a kullancsokkal kapcsolatos tévhiteket is.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy bármilyen kullancsfajjal is találkozunk, az azonnali eltávolítás a legfontosabb lépés. Minél hosszabb ideig tartózkodik a vérszívó a bőrünkben, annál nagyobb a kockázata annak, hogy valamilyen kórokozó bekerül a szervezetünkbe. Éppen ezért, erdei séták vagy kerti tevékenységek után elengedhetetlen, hogy alaposan átvizsgáljuk magunkat, és figyeljünk a kicsi, mindössze 1 milliméteres kullancslárvákra is. Ezt a vizsgálatot mindenképpen el kell végezni akkor is, ha kullancsriasztóval kezeltük magunkat, hiszen ezek a szerek nem nyújtanak teljes körű védelmet.
Ha olyan kullancsot észlelünk, amely már elkezdte a táplálkozást, azonnal el kell távolítanunk. Ehhez nem szükséges különleges eszköz; elegendő egy csipesz vagy akár a körmünk is. Fogjuk meg a kullancsot a lehető legközelebb a bőrhöz, és egy határozott mozdulattal húzzuk ki, ügyelve arra, hogy ne nyomjuk össze az állatot. A gyors cselekvés különösen fontos, mivel bizonyos kórokozók akár már néhány órával a kullancs befúródása után a véráramba juthatnak. Ezért nem ajánlott várni arra, hogy speciális eszközt szerezzünk be, vagy orvosi segítséget kérjünk, hiszen ezzel feleslegesen terhelnénk az egészségügyi dolgozókat is.
A veszélyek megismerése mellett ki kell emelni azt is, hogy ha betartjuk ezt a néhány óvintézkedést, nincs ok arra, hogy elkerüljük a parkokat, erdőket a hazai, vagy akár az újonnan felbukkanó kullancsok, és az általuk terjesztett kórokozók miatt. A Krími-Kongói vérzéses láz megjelenésének esélye hazánkban egyelőre alacsony, a programunk által begyűjtött Hyalomma kullancsok sem hordozták a megbetegedés vírusát.