Az orosz doppingfőnöknő ambíciója a politikai színtér csúcsát célozza meg, de van egy „apró” akadály, ami útját állja.

Veronika Loginova, az Orosz Doppingellenes Szervezet (RUSADA) felfüggesztett főigazgatója úgy véli, elérkezett az idő, hogy a WADA újra úgy tekintsen rájuk, mint egy megbízható és szabályokat követő partnerre. Ha a WADA ezt nem teszi meg önállóan, úgy szeptemberig a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) lépéseket fog tenni a visszafogadásuk érdekében – értesült az SzPress Hírszolgálat több forrásból.
Sokkal inkább meglepő, hogy Loginova kihívója, sőt, akár a megválasztott utódja is Witold Banka lehet, aki 2021-ben került a WADA lengyel elnöki posztjára.
Idén tíz éve annak, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség felfüggesztette orosz tagszervezetének a működési engedélyét, mert a RUSADA többszöri figyelmeztetés ellenére sem teljesítette a WADA Kódexében foglalt előírásokat.
Már 2014-ben, az orosz földön zajló téli olimpia után nyilvánvalóvá vált, hogy szankciókra lehet számítani, hiszen amit Szocsiban tapasztaltunk, az példátlan volt a korábbi ötkarikás események történetében.
2017-ben a WADA végleg leleplezte az orosz doppingbotrányt, amelynek következtében az orosz sportolókra súlyos következmények vártak. A minták újraelemzése, a nyomozóhatóságok aktív részvétele, valamint Grigorij Rodcsenkov, a moszkvai doppinglabor korábbi vezetőjének drámai vallomása együttesen eredményezte, hogy az orosz olimpikonokat sorra megfosztották a 2014-es olimpián szerzett érmeiktől.
Így aztán minden idők legdrágább és leginkább korrupt téli olimpiája úgy vonult be a sporttörténelembe, mint az ipari méretű svindlik gyászos végű világversenye.
A közelmúlt eseményei, amelyek inkább árnyékot vetnek a valóságra, szürreális keretek közé helyezik Veronika Loginova legújabb tervét. A napokban tett nyilatkozatában, amelyet egy orosz állami hírügynökségnek adott, felfedte, hogy a független UNESCO szakértő orosz doppingfőnök a WADA elnöki posztjára aspirál. Ezzel pedig nemcsak saját ambícióit tűzte ki célul, hanem kihívója lenne a lengyel Witold Bankának is.
Úgy látszik, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség élén álló vezetőnek nincs kihívója, senki sem merészkedik összehasonlítani az erejét Bankával a pozícióért folytatott küzdelemben. Én azonban úgy érzem, készen állok arra, hogy megmérettessük magunkat, de jelenleg sajnos nincs jogi lehetőségem erre, mivel a RUSADA még nem kapta meg a WADA által a felfüggesztés megszüntetésére vonatkozó tanúsítványt.
- tette hozzá Veronika Loginova a TASZSZ orosz hírügynökségnek, amelynek nyilatkozatára az Inside the Games portál is reflektált a beszámolójában.
A WADA, a doppingellenes harc élharcosa, először 2015-ben zárta ki az orosz tagszövetséget, amiért a RUSADA több helyen is jogtalan lépésként próbálta meg megkérdőjelezni a döntést, ám a fellebbezésük nem hozott eredményt. Ez a lépés részben a Szocsiban történt eseményeknek, valamint az orosz atlétikában tapasztalható doppingolás aggasztó mértékének volt köszönhető.
A WADA 2018-ban gyakorlatilag kísérletet tett arra, hogy engedjen az orosz sportolóknak és az őket támogató érdekcsoportoknak. Azonban egy év elteltével újra nem megfelelőnek ítélte a RUSADA működését. Ezt a tendenciát 2023-ban is megismételte, alapos vizsgálatok után. Azóta a helyzet lényegében változatlan maradt.
Loginova nemrégiben kijelentette, hogy az ügynöksége ellen hozott szankciók ügyét a Nemzetközi Sportdöntőbíróság elé fogják vinni. Eközben a főigazgató és a munkatársai folyamatosa azon dolgoznak, hogy a következő WADA ellenőrzésnél minden rendben legyen, amire szerinte már most is készen állnak.
"Folyamatban van az Orosz Föderáció sporttörvényének módosítása, Sportminisztériumunk és a RUSADA folyamatosan tartja a kapcsolatot. Kidolgoztunk egy olyan szövetségi törvénytervezetet, amely a WADA véleménye szerint is minden eddig felmerült problémára megoldást jelenthet. A cél érdekében az Orosz Doppingellenes Ügynökség minden tőle telhetőt megtett és megtesz a hatáskörén belül" - hangsúlyozta Loginova, aki arról is beszámolt, hogy a RUSADA néhány napja doppingellenes fórumot tartott, ahol terítékre kerültek az ifjúsági sportban tapasztalt gondok.
A három év alatt, 2022-től 2024-ig összesen 35 doppingvétséget regisztráltak kiskorú sportolóknál, vagy ahogy a WADA fogalmaz, védett személyeknél. Ezek az adatok nem meglepőek, de véleményünk határozott: a doppingellenes oktatást már korán, fiatal korban el kell kezdeni. Csak így csökkenthetjük a jövőben a fiatal sportolók doppingolásával kapcsolatos szabálysértések számát – hangsúlyozta a főigazgató. Emlékeztetett arra, hogy a műkorcsolyázó Kamila Valieva mindössze 15 éves volt, amikor pozitív eredményt produkált a trimetazidin tesztjén, ami miatt elveszítette a pekingi olimpián szerzett aranyérmét, még akkor is, ha a CAS-hoz fordult.
A RUSADA eredetileg azt tervezte, hogy Valievát, aki jogerősen négy évre eltiltották, bevonja doppingellenes kampányába, mint a rendezvények egyik arculati elemét. Loginova azonban elmondta, hogy eddig még nem tudtak megállapodni sem a sportolóval, sem annak képviselőivel.