Bayer véleménye szerint a rendszerváltás utáni években a Fidesz hasonló szerepet játszott, mint Magyar Péter, kiemelve annak politikai jelentőségét és hatását a társadalomra.

"Ha holnap lecsap az atombomba, Magyar Péter utolsó posztjában ott áll majd slimfit gatyában, mögötte a gombafelhő, és valami hatalmas ostobaságot mond. Peti tisztában van ezzel, mert ma már csak így lehet érvényesülni."

Bayer Zsolt a Tusványos harmadik napján, a Mandiner színpadán, Fodor Gábor egykori SZDSZ-es politikussal és a Fidesz alapítójával közösen boncolgatta a világ aktuális helyzetét. A "sajtó a rendszerváltozás idején" című panelbeszélgetés keretében Bayer gyorsan túllépett a történelmi kontextusok taglalásán, és a figyelmet Magyar Péterre irányította. A világról lemondóan nyilatkozó publicista rövid, de lényegre törő elemzésében megosztotta, mivel is küzd mostanában.

Szinte mindennel, de főleg a fiatalokkal. Bayer úgy jellemezte a mai világot és a mai Magyarországot, mint ahol "a szemünk előtt lép a színpadra egy generáció, aminek egész életében az volt a legnagyobb problémája, hogy Amszterdamba vagy Berlinbe menjen-e egyetemre, hogy este Azahriah-ra üvöltse-e a mocskos Fideszt vagy Krúbin, és egyébként az egész szemét kormány meg a mocskos Fidesz már azt sem engedi neki, hogy nyugodtan ott és akkor kábítószerezzen, ahol éppen rájön. Ezek ők". Erről beszélt reggel a Patrióta adásában is.

Fodor és Bayer egy éve hasonló felállásban folytatták a párbeszédet, és a mostani panelbeszélgetést azzal indították, hogy áttekintették, mi is változott azóta. Fodor megjegyezte: "Egy esztendővel ezelőtt sok minden másképp festett." Például említést nyert, hogy a Tisza mostanra megerősödött, és "meglehetősen esélyes arra, hogy a következő választásokon győzelmet arasson, ami egy éve még elképzelhetetlen volt." Fodor hangsúlyozta, hogy egy másik lényeges változás, hogy a kormány nem tudta elérni a várt gazdasági növekedést, "pedig Orbán korábban repülőrajtot ígért."

Fodor úgy látta, mára már kimondható, hogy a magyar baloldal "lényegében összeomlott", szerinte a Fidesz és a Tisza mellett jövőre maximum a DK és a Mi Hazánk juthat be a parlamentbe. "A többi párt megy a süllyesztőbe". Fodor külpolitikai változásként Trumpot említette, aki "nem hozott összeomlást", sőt. Bár az ígért békét nem hozta el, Fodor szerint azért gazdasági stabilitást sikerült hoznia.

Bayer véleménye szerint Fodorral nagyjából egyetértenek, és úgy látja, hogy a Fidesz 15 év után most egy észlelhető ellenzéket kapott - bár megjegyezte, hogy ez az ellenzék nem annyira szembetűnő, mint ahogyan azt a média igyekszik bemutatni. "Számos dolgot tükröz a magyar társadalom bizonyos részeiről, hogy éppen ez a figura [Magyar Péter] került a figyelem középpontjába" - fogalmazott. Bayer, aki a fiatalok jövőjét már nem látja túl rózsásnak, arra a következtetésre jutott, hogy a világ tavaly óta romlott, és jövőre talán még borongósabb időszakok várnak ránk. Ezt követően kiemelt egy jelentős pillanatot a magyar belpolitikában:

A 444 úttörő módon számolt be arról, hogy Kiara Lord, a népszerű pornószínésznő, közös fotózáson vett részt Orbán Viktorral.

Bayer gondolatai során Fogarason való áthaladása emlékek sorát idézte fel benne, különösen Babits Mihályra gondolt. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy ha a költő ma újraéledne és ellátogatna a gimnáziumba, valamint a sajtó világába pillantana, valószínűleg mély szomorúsággal távozna. "Azt hiszem, sírva menne vissza a másvilágra" – tette hozzá, kifejezve ezzel a mai kulturális és társadalmi viszonyok iránti csalódottságát.

Fodor Gábor Bayer megfejtései után arról beszélt, hogy a rendszerváltás utáni sajtó még máshogy viszonyult dolgokhoz, akkoriban az egész ország tele volt ideákkal és felemeléssel. Bayer és Fodor együtt voltak Fidesz-alapítók, Fodor nosztalgiázva emlékezett vissza ezekre az időkre. A volt alapító szerint akkoriban progresszív, a cenzúrát kikerülő újságírók voltak, ám ez a '90-es évek után megváltozott.

Fodor a sajtószabadság létfontosságát emelte ki, míg Bayer arra hívta fel a figyelmet, hogy abban az időszakban a szabadság és a cenzúra megszűnése csupán illúziónak bizonyult, ahogyan a Nyugat és a nyugati szabadság fogalma is. "Harmincöt évnyi illúzióvesztés az, ami igazán meghatározta az életemet. Ahogy az ember idősebbé válik, úgy fokozatosan elhagyják az illúziók, de örömmel töltött volna el, ha legalább egy megmaradhatott volna" - fogalmazott Bayer. Véleménye szerint abban az időszakban a Fidesznek három olyan éve volt, amikor szinte minden lehetőség adott volt számukra.

"Akkoriban mi voltunk a Magyar Peti, annyira imádtak, hogy nem tudtunk olyat csinálni, hogy ne imádjanak"

Bayer szerint a Népszabadság például '92-ben még azt írta róluk, hogy "angyali üdvözletet küldenek", '93-ban viszont már ellenük fordult. És hogy ma mi van? Bayer szerint ehhez képest még rosszabb minden, mert a mai lapok már csak arról írnak, hogy "valami onlyfff, onlyfa?" nevű pornóoldal sztárját egy nap alatt "576-an megdugták", és erre még az anyja is büszke. Bayer szerint a sajtó emellett arról ír, hogy "bezzeg Romániában minden jobb".

Babits Fodornak is eszébe jutott, de ő Bayernél derűsebben élte meg az elmúlt évtizedeket. Szerinte Magyarország a rendszerváltás óta fejlődött, az EU-csatlakozás óta pedig robbanásszerűen ment előre. Szerinte a világ 99 százaléka - még a nyugatiak is - Bayer Zsolthoz hasonlóan felháborodik az onlyfanses nő hírét olvasva. Fodor arról beszélt, hogy szerinte Magyarország fejlődése közben a mostani kormány és "ők is", tehát a szocialista-liberális kormány is hibázott: "nem tudtuk jól kihasználni a lehetőségeket".

Bayer ezután a közösségi médiára tért ki, ami szerinte egyébként "az ördögé, és az ördög sírva röhög minden nap a világon". Bayer arra jutott, manapság ahhoz, hogy valaki politikus legyen, közösségi médiát kell használnia, ehhez pedig 10-15 másodperces videók készítését kell megtanulni, mert "a célközönség addig képes figyelni, na nem szövegre, hanem villódzó képekre".

Bayer felfedezte a közösségi média új mestereit, ám sajnos nem a jól ismert tung tung tung tung tung-ozó Orbán Viktort, hanem Magyar Pétert. Bayer véleménye szerint ahhoz, hogy valaki igazán sikeres legyen a közösségi médiában, elengedhetetlen, hogy "kioperáltassa az agya 97 százalékát, és a megmaradt hárommal igazi istencsászárrá váljon" a digitális térben. Az ország irányításához azonban ez nem elegendő. Bár Bayer úgy véli, Magyar nem fogja megnyerni a választásokat, "kísérletként szívesen megnézné, hogy mi történne", de végül mégsem teszi meg, mert "ez az ő hazáját jelenti".

Bayer fiatalokról szóló okfejtésében végül kitért arra, hogy a "mai fiatalok" arról beszélnek, hogy "diktatúra van, aztán Krúbi elmondja nekik, hogy tényleg. Meg a Majka". Mindezek után jön szerinte Magyar Péter, aki "a csónak elejére kiáll, három táncmozdulatot tesz és mindenki kétszer elélvez", de ha ez a magyar politika, akkor ebben Bayer nem akar sokáig részt venni.

Fodor válaszában kifejtette, hogy számára Magyar Péter csupán egy „nulla”, majd figyelmeztette Bayert: ha a fiatalokat butának és alkalmatlannak bélyegzik, az zsákutcába vezethet. "Mi is azt hallgattuk az előző generációtól, hogy mennyire elkényeztetettek ezek a fiatalok" - hangsúlyozta Fodor, aki úgy véli, hogy a hajdan hosszúhajú Bayer is éppúgy részesült ebből a kritikából, mint ő maga. "Ezt a panaszt hallottuk folyamatosan, és nem szabad visszatérnünk ehhez a gondolkodásmódhoz. Ha ugyanazokat a tévedéseket ismételjük meg, mint azok, akik ellen együtt lázadtunk, sosem fogjuk megérteni a fiatalokat" - tette hozzá. A közönség ezt a gondolatot éppúgy megörvendeztette a tapsával, mint Bayer Magyar Péterről alkotott véleményét.

A fiataloknak végül közösen üzentek: Fodor arra bátorította őket, hogy legyenek nyitottak és keressék a közös pontokat másokkal, míg Bayer úgy véli, hogy a mai fiatalok valószínűleg kinevetnék, ha könyvekkel próbálná meg őket megszólítani. Ezért inkább azt javasolja: "Ha a barbár megérkezik és kijelenti, hogy ő a jövő, te felelj, hogy a múlt jobb volt."

Related posts