### Béke és Energiabiztonság: Szijjártó Péter Tárgyalása Lavrovval Szijjártó Péter külügyminiszter telefonos egyeztetést folytatott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, amelynek középpontjában a béke és az energiabiztonság kérdése állt. A beszélgetés
Béke és energiapolitika - Szijjártó Péter telefonbeszélgetést folytatott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. PestiSrácok.hu, 2025. június 2.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten bejelentette, hogy Magyarország kitart békepárti álláspontja mellett, és fenntartja energiaegyüttműködését Oroszországgal. A miniszter ezt az orosz kollégájával folytatott telefonbeszélgetése után nyilatkozta, hangsúlyozva, hogy az ukrajnai konfliktus hosszan elhúzódó jellege sem befolyásolja a magyar kormány döntéseit.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye szerint a tárcavezető a Védelmi Tanács ülése előtt hangsúlyozta, hogy az elmúlt napokban tapasztalt erőszakos katonai műveletek alapján arra lehet következtetni, hogy az ukrajnai konfliktus tartóssá válik, és a vártnál tovább fog elhúzódni. Ennek következtében a magyar kormánynak fel kell készülnie arra, hogy további politikai kihívásokkal nézzen szembe békepárti álláspontja miatt.
Jelentette, hogy telefonos egyeztetést folytatott orosz kollégájával, Szergej Lavrovval. A beszélgetés során részletesen áttekintették a háborús helyzet alakulását, különös figyelmet szentelve az utóbbi napokban végrehajtott súlyos katonai akciók következtében kialakult állapotokra, valamint a béke megteremtésének lehetőségeire.
Én megerősítettem azt az álláspontomat, hogy Magyarország a béke pártján áll. Mi a tűzszünetben és a béketárgyalásokban vagyunk érdekeltek, ezért megköszöntem Szergej Lavovnak azt, hogy a mai napra kezdeményezték Isztambulban az orosz-ukrán béketárgyalások folytatását, és megköszöntem azt is, hogy ezekre a béketárgyalásokra sor került annak dacára is, hogy a hétvégi katonai cselekmények nyomán sokan kívülről és belülről is arra próbálták rávenni az orosz kormányt, hogy ne kerüljön ma sor az isztambuli tárgyalásokra"
- mondta, miközben a szemében egy különös fény csillogott.
Kifejezte optimizmusát azzal kapcsolatban, hogy a tárgyalások során sikerülhet valamilyen pozitív fejlődést elérni. Emellett örömmel nyugtázta, hogy újra telefonos megbeszélésre került sor az amerikai és orosz külügyminiszter között.
Ez Magyarország számára megnyugtató hír, mert Közép-Európában pontosan tudjuk, hogy mindaddig, amíg az amerikaiak és az oroszok közvetlen kapcsolatban állnak egymással, addig a háború eszkalációs veszélye kisebb"
- gondolta.
Emellett arról számolt be, hogy kérte orosz kollégáját, hogy tartsanak fenn közvetlen kapcsolatot az amerikai vezetőkkel, és úgy tűnik, hogy mindkét fél részéről van erre szándék. "Ez egyrészt még mindig táplálja a béke elérésének jövőbeli reményét, ugyanakkor jelentősen csökkenti a háborús eszkalációval járó kockázatokat" - emelte ki.
Szijjártó Péter kitért a magyar-orosz energetikai együttműködésre is, és kifejtette, hogy hazánk számára kulcsfontosságúak az orosz energiahordozók, ugyanis ezek révén lehet biztosítani azt, hogy a magyar családok fizessék a legalacsonyabb rezsiköltségeket Európában.
Elmondtam Szergej Lavrovnak, hogy mi továbbra is szeretnénk fenntartani ezt az együttműködést, ő pedig arról biztosított engem, hogy Oroszországnak is ez a célja"
- hangsúlyozta. "A kőolaj- és földgázszállítások hosszú távú szerződéses kerete adott, az infrastruktúra adott, az oroszok továbbra is teljesítik a szerződéses kötelezettségeiket" - folytatta.
Ha az Európai Bizottság Brüsszelből megakadályozza a magyar-orosz energiaegyüttműködést azzal a szándékkal, hogy ezzel segítsen Ukrajnának, akkor ennek következményeként a magyar családok rezsiköltségei drasztikusan megemelkednek – akár kétszer-háromszor is annyira, mint eddig. Ez a helyzet egyértelműen elfogadhatatlan számunkra.
- emelte ki.
A miniszter örömteli híreként említette, hogy folyamatosan fenntartják a közvetlen kommunikációt az Egyesült Államok és Oroszország között, továbbá folyamatban vannak az isztambuli béketárgyalások is.
A transzatlanti közösség belső feszültségei egyre nyilvánvalóbbá válnak. Miközben Donald Trump elnök a békés megoldás mellett áll ki, és mi is támogatjuk ezt a törekvést, addig a nyugat-európai országok – az ukránokkal együttműködve – a konfliktus folytatását preferálják. Ez a megosztottság komoly akadályt jelent a béke megteremtésében, és arra utal, hogy a háború valószínűleg tovább fog húzódni, sőt, brutálisabb formát ölthet, mint ahogyan azt eredetileg reméltük.
Persze, itt egy egyedi változat: - vonalat húzott alá.
"Magyarország eltökélten kitart békepárti megközelítése mellett, nem hátrálunk meg. Folytatjuk az oroszokkal való energiaegyüttműködést, és továbbra is támogatjuk Donald Trump béketervét" - foglalta össze.
Az MTI által közzétett kiemelt kép forrása az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata (MTI / Kiemelt kép: MTI/EPA).
Facebook hozzászólás
Az energiapolitika és a biztonság kérdései napjainkban kiemelkedő szerepet játszanak, különösen az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus kontextusában. Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter, folyamatosan hangsúlyozza országának érdekeit, míg Szijjártó Péter, Magyarország külügyminisztere, a regionális energiastratégiák erősítésére fókuszál. A háború hatásai érzékelhetők az energiabiztonság terén is, hiszen a fosszilis energiaforrásokhoz való hozzáférés és a diverzifikáció kulcsfontosságú tényezők a stabilitás megőrzésében a térségben. Az események alakulása folyamatosan új kihívások elé állítja a politikai vezetőket, akiknek alkalmazkodniuk kell a globális energiaárak ingadozásához és a geopolitikai feszültségekhez.