Az osztrák kancellár bemutatkozott: a kompromisszum nem a kudarc jele.

A parlament falai között hivatalosan is bemutatkozott Ausztria új kancellárja. Négy nappal az eskütételét követően Christian Stocker megtartotta első kormánynyilatkozatát, amelyben hangsúlyozta a koalíciós pártok közötti kompromisszumkészséget.

A nyilatkozat nem elsősorban programismertetés volt, hanem a hárompárti kormány bemutatása. A 65 éves konzervatív néppárti (ÖVP) kancellár épp ezért arra helyezte a hangsúlyt, hogy az ország háború utáni történetének első hárompárti kormánya valójában a kompromisszumokra, illetve a konszenzusra való törekvés eredménye.

"A kompromisszum nem a kudarc jele."

- emelte ki Christian Stocker, aki nem kis hullámzások után került a kormány élére. A tavaly szeptember végi parlamenti választások után ugyanis 154 napos küzdelemre volt szükség ahhoz, hogy a törvényhozás pártjai két kudarcba fulladt próbálkozást követően végül dűlőre jussanak a kormányalakítást illetően.

Az ÖVP, az eddig ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt és a szintén ellenzéki liberális NEOS alkotta koalíció bemutatásakor a kancellár a Nemzeti Tanácsban kiemelte, hogy a három párt ideológiai eltérései ellenére létrejött szövetség olyan kompromisszum, amely Ausztria jövőbeli érdekeit szolgálja. Stocker hangsúlyozta, hogy a pártok célja a kölcsönös megértés elősegítése. A különböző nézőpontok nem gyengeséget, hanem erőt tükröznek, ami jól mutatja a három párt liberális és pluralista szemléletmódját. A kancellár véleménye szerint mindhárom párt sikeresen törekedett arra, hogy egyedi arculatát és prioritásait egyértelműen megjelenítse.

Christian Stocker kiemelte, hogy az általa irányított kormány előtt "történelmi kihívások" állnak. Az ötéves törvényhozási ciklus legfontosabb céljaként a társadalmi kohézió erősítését jelölte meg. A prioritások között szerepel az illegális bevándorlás megfékezése, valamint a menekültpolitikával kapcsolatos általános intézkedések kezelése. Megerősítette, hogy ennek jegyében felfüggesztik a menekültek családegyesítési lehetőségeit, továbbá szükség esetén bevezetik a bevándorlást korlátozó uniós vészhelyzeti záradékot.

Stocker több újabb célkitűzést is megfogalmazott, kiemelve, hogy ezek mind a költségvetési helyzet súlyos problémáival kapcsolatosan formálódnak. Az ORF információi alapján a kancellár nem tartott hosszú beszámolót, mivel magas lázzal küzdött, és ennek következtében a nyilatkozatot követően el is hagyta a helyszínt.

A kancellárhoz hasonló vonásokat emelt ki az alkancellár és SPÖ-elnök Andreas Babler, valamint a harmadik koalíciós párt, a NEOS elnöke, Beate Meinl-Reisinger is. Babler hangsúlyozta, hogy a kormány programja valójában a konstruktív erők közötti kompromisszumok eredménye. Ezt a NEOS vezetője is megerősítette, rámutatva, hogy az ország előtt álló kihívások nem ismernek pártplafont. Az új kormány külügyminisztereként pedig a koalíció határozott európai elkötelezettségét emelte ki.

A kancellár és a koalíciós pártvezetők után a szeptemberi választások győztesének, az Osztrák Szabadságpártnak (FPÖ) elnöke, Herbert Kickl is felszólalt. Kickl éles kritikát fogalmazott meg az elhangzottak kapcsán, és a hárompárti kormányzatra "XXL méretű" kabinetként utalt. Ezzel nem csupán a tárcák számát célozta meg, hanem arra is rámutatott, hogy ez az eddigi legdrágább kormány, amelyet a "semmittevés monstrumaként" jellemzett. Kickl véleménye szerint a helyes lépés az lett volna, ha új választásokat írnának ki.

"Ne örüljetek még túl korán! A nép kancellárságának megszületése ugyanolyan elkerülhetetlen, mint ahogy az ámen mindig ott van az imában."

- idézte az ORF a szabadságpárti vezetőt.

A tavaly szeptemberi országos választások következtében zajló tartományi szavazások és a különböző felmérések eredményei egyértelműen azt mutatják, hogy az FPÖ továbbra is Ausztria legnépszerűbb politikai formációja. Ugyanakkor a párt körüli helyzet nem mentes a kihívásoktól, hiszen...

Related posts