Cicás báj vagy a kontinens új technológiai reménysége? Egy francia kisvállalkozás kihívást intézett a nagyvállalatokhoz!

A Mistral szemben az amerikai ChatGPT-vel és a kínai DeepSeekkel: miért érdemes az európai mesterséges intelligencia asszisztenssel próbát tenni?

A cset kifejezés egyértelműen az amerikai kultúrából ered, de nézzük, mennyire másképp csengett, ha azt mondjuk: lö sá. Mivel a beszélgető robotok révén a "chat" már közismertté vált, érdekes megfigyelni, hogy Emmanuel Macron francia elnök, aki a mesterséges intelligenciáról szóló párizsi csúcstalálkozón házigazdaként lépett fel, egyértelmű francia akcentussal ejtette ki a Le Chat elnevezést. Ez a kifejezés franciául nem csupán a csevegőrobotot jelenti, hanem egyszerűen macskát is, ami még inkább rámutat arra, hogy ez nem csupán egy francia, hanem egy európai kihívás is.

Az időzítés nem csupán véletlen műve: a francia Mistral AI február elején bemutatta a Le Chat mobiltelefonos verzióját. Alig néhány héttel később a kínai DeepSeek megmutatta, hogy a nagy amerikai versenytársak is lemaradhatnak, hiszen jóval kedvezőbb árú chatbotjával könnyedén meghódította a piacot.

A 2023-as évben létrejött Mistral viszonylag csendesen, ám a szakmai körökben elnyert elismerés mellett dolgozott ki saját nagy nyelvi modelljét (LLM) és csevegőrobotját. E fejlődés során olyan technológiát alakítottak ki, amely a nagyközönség számára leginkább a ChatGPT és az újonnan megismert kínai DeepSeek által vált ismertté az utóbbi időszakban.

Related posts