Karácsonyi diéta? Nem szükséges lemondanod a megszokott, hagyományos ételekről!

A szívet melengető hagyományos ételek, az otthon ízei összehozzák a családot, barátokat, együtt kanalazzuk a rakott és töltött finomságokat, szószokat, édességeket. A háztartásoknak és a vendégeknek azonban egyaránt nagy fejtörést jelenthetnek az ételérzékenységek, hiszen szeretnénk, ha a mentes fogások is nagy örömet okoznának mindenkinek. Az egészségtudatosság szempontját sem mellőzük, hiszen Bakk Brigitta, a Rama dietetikusa ezúttal is számos tanáccsal készült, hogy valóban kiélvezhessük a karácsonyi ízeket.

Ahogy közeledik a karácsony varázslatos időszaka, egy dolog biztos: már hetek óta izgatottan készítjük a listákat a szükséges hozzávalókról, és igyekszünk a lehető legfinomabb menüt megálmodni, hogy mindenki elégedett legyen. Előre tudjuk, hogy a hagyományos ünnepi ételekhez elengedhetetlen tejszín, tejföl és egyéb alapanyagok várnak ránk. Mindent alaposan megfőzünk, bevonunk és sűrítünk – elég csak a burgonya- vagy franciasalátára, valamint a gazdag szószokra és a krémes süteményekre gondolnunk. A készülődés során nem hagyhatjuk figyelmen kívül a kihívásokat sem, például az ételallergiákat. Ha vendégként valamilyen intoleranciával élünk, fontos, hogy bátran jelezzük azt a házigazdának, hiszen ez lehetőséget ad arra, hogy ők is felkészüljenek, és kreatívan kipróbálják az alternatív termékeket és recepteket. A karácsony lényege a közösség és az együtt eltöltött idő, ezért mindannyiunk számára fontos, hogy a vendéglátás élménye mindenki számára örömteli legyen.

Szeretnénk, ha sem az íz, sem az állag és textúra nem különbözne a hagyományostól, így a boltok hűtőpultjában is ezeket keressük. Az ünnepi fogások egyik nagy jellemzője, hogy behabarjuk, sűrítjük őket, leginkább valamilyen savas vagy zsíros közegben. A Rama Crema 200 milliliteres 15%-os növényi főzőkrém ehhez remek választás lehet, ahogy az azonos kiszerelésű 31%-os habkrém is, hiszen mindkettő rugalmasan használható különböző receptekhez. Amennyiben izgulunk, hogy a régi klasszikus tejmentesen nem lesz az igazi, érdemes egy "próbafőzést" tartani az adventi időszakban.

A konyhai tevékenységeinket jelentősen megkönnyíthetjük, ha előre tervezett ételeket választunk. Kiváló példa erre, amikor előre elkészítjük és a hűtőben tároljuk a klasszikus margarinalapú gyúrttésztákat, vagy éppen különböző ízletes szószokat. Sőt, néhány ételt akár a fagyasztóban is biztonságosan elhelyezhetünk. Fontos azonban, hogy mindig figyeljünk a tárolt élelmiszerek lejárati idejére. Míg a növényi alapú hozzávalók általában hosszabb ideig eltarthatók, a hús és a tejtermékek másképp reagálhatnak a tárolás során, így érdemes körültekintően eljárni. Tudatosságunk kulcsfontosságú a frissesség megőrzésében!

Készülnek a különféle ínycsiklandó ételek, amelyek ráadásul diétánknak is megfelelnek: mentesek a laktóztól, gluténtól és más allergénektől. Nem meglepő, hogy ilyenkor hajlamosak vagyunk gyakrabban kóstolgatni és falatozni. Azonban ennek a szokásnak az a következménye, hogy az ünnepi időszakban felborul a jól megszokott étkezési ritmusunk, ami a szervezetünknek nem feltétlenül tesz jót. Az ünnepi étkezéseknél is fontos, hogy mértéket tartsunk, hiszen így elkerülhetjük a túlevés miatt fellépő puffadást, hányingert, álmosságot és levertséget, valamint a különféle emésztési zavarokat. A vércukorszint ilyenkor könnyen megugorhat, ami később fáradtsághoz és kedvetlenséghez vezethet. Élvezzük tehát a finom falatokat, de törekedjünk arra, hogy ne essünk túlzásokba, és mindig tartsuk szem előtt a tudatosságot. Ne feledkezzünk meg a folyadékpótlásról sem az ünnepek alatt: igyunk elegendő vizet, ásványvizet vagy ízesítetlen, esetleg citromos teát!

A tányér módszer egy nagyszerű, vizuálisan is könnyen érthető megközelítés, amely segít abban, hogy táplálkozásunk kiegyensúlyozott legyen, az ételadagok megfelelő elosztásával. Az alapelv az, hogy a tányért három részre osztjuk: az egyik felét zöldségek és gyümölcsök töltik ki, a másik negyedét fehérjeforrások (mint például hús, hal vagy hüvelyesek), míg a maradék negyedét szénhidrátforrások (mint a rizs, burgonya vagy teljes kiőrlésű gabonák) foglalják el. Az ünnepi időszakban ez a módszer különösen hasznos lehet, hiszen lehetővé teszi számunkra, hogy élvezzük a gazdag ízeket és a változatos fogásokat, miközben megőrizzük az étkezések mértékletességét. Így elkerülhetjük a túlzott kalóriabevitelt és a cukrok többletfogyasztását, mindeközben biztosítva a tápanyagok megfelelő egyensúlyát.

Related posts