Dombóvár tanulságos eseménye rávilágít, hogy Orbán sikeresen megőrzi hűséges törzsszavazói táborát.

A dombóvári időközi választás eredménye rávilágít arra, hogy a Fidesz megőrzi mintegy kétmilliós, hűséges támogató bázisát, és képes aktívan mozgósítani is, tehát nem áll olyan válságban, hogy a végét járná - mutatott rá Horn Gábor a közelmúlt eseményeire utalva. A Fidesz jelöltje szinte kétharmados győzelmet aratott, de a Republikon Intézet vezetője szerint meglepőbb, hogy a Mi Hazánk közel 20 százalékot ért el, amit Duró Dóra erős személyisége és a választás országos politikai jelentőségének hangsúlyozása magyaráz. Ebből is látszik, hogy a szélsőjobb támogatottsága nálunk is növekvő tendenciát mutat. Ugyanakkor a baloldal széttagoltsága és a jelenlétének hiánya miatt képtelen volt olyan eredményt elérni, ami reálisan elképzelhető lett volna egy vidéki körzetben. Mindezek fényében Horn Gábor hangsúlyozta, hogy Dombóvár tanulságai nem vonhatók le a 2026-os országgyűlési választásokra.

A Hírklikk vasárnap este beszámolt arról, hogy Dombóváron időközi választást tartottak, miután a fideszes Potápi Árpád János, aki a nemzetpolitikáért felelt, tavaly októberben váratlanul elhunyt. Az eddig feldolgozott szavazatok 99,12%-os arányában a Nemzeti Választási Iroda által közzétett eredmények alapján a Fidesz jelöltje fölényesen győzött a választáson. Íme a részletes eredmény:

Csibi Krisztina, Fidesz: 63,7 százalék

Duró Dóra, Mi Hazánk: 19,18 százalék

Takács László, DK, 10,99 százalék

Harangozó Gábor, aki független jelöltként indul, az MSZP támogatását élvezi, és jelenlegi támogatottsága 2,34 százalékra tehető.

Vilcsek Ernő, aki független jelöltként indult, a szavazatok 2,03%-át szerezte meg.

Ágoston Pál Péter, a Második Reformkor egyik kiemelkedő alakja, akinek hatása a társadalomra és a politikai életre 1,76 százalékban mérhető, de valójában ennél sokkal jelentősebb volt.

A választásokon a választásra jogosult szavazók csupán 32,8%-a élt szavazati jogával, ami Magyar Péter szerint "az eddigi legalacsonyabb részvételi arányok egyike". Úgy véli, hogy ez egyértelműen hatalmas politikai és mozgósítási fiaskó az állampárt számára, valamint a Kubatov-féle mozgósítási rendszert is súlyosan érinti.

De mit gondol erről Horn Gábor? A Republikon Intézet vezetője a Hírklikknek kifejtette, hogy az időközi választások részvételi arányát tekintve nem beszélhetünk alacsony számokról. Sőt, a jelenlegi részvétel a megszokott szintnél még magasabb is lehetett. Szerinte ennek magyarázata, hogy a pártok a választást már országos politikai projektté formálták. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az eredmények alapján nem lehet országos következtetéseket levonni, mivel ez egyértelműen fideszes körzet.

Mindenesetre látszik, hogy a Fidesz őrzi törzsszavazói bázisát, és képes is azt mozgósítani. "A mintegy 2 milliós kiterjedésű Orbán-szavazóbázis működik, ha megszólítják, elmegy szavazni, azaz, nincs olyan mély válságban a Fidesz, hogy a végét járná" mondta. Sőt, az is látszik, hogy ez a bázis még rossz helyzetben is működik. Meg persze az is igaz, hogy ezúttal óriási erőkkel szólította meg a Fidesz a saját szavazóit.

Milyen következtetéseket lehet levonni az eredményből? - kérdeztük. Egyrészt ugyanannyit kapott helyben a nagy politikai múlttal nem rendelkező jelölt, mint az elődje, aki helyben politikailag fontos volt, azaz, a Fidesz esetében nem a jelölt személye volt fontos. Ami a Mi Hazánk majd' húsz százalékos eredményét illeti: ez azt bizonyítja, hogy a párt létezik. Azt is láthatjuk, hogy ha az országos politikai valaminek különös jelentőséget tulajdonit, és a Mi Hazánk egy ilyen helyzetben elindít egy "fekete öves" jelöltet, akár relatíve jó szereplést is elérhet. Meg persze azt is mutatja ez az eredmény, hogy - miként egész Európában, sőt, a világon - a szélsőjobbos radikális politikai erő a jelek szerint a magyar vidéken is jelen van, van támogatottsága. Ám azt azért látni kell, hogy a Mi Hazánk az országos politikához képest itt most sokkal jobb eredményt ért el - mint ismert, rendre 5-6 százalékon szokták mérni, s a parlamenti eredménye is annyi. "Ez a választás pedig arra nem alkalmas, hogy bármilyen következtetést vonjunk le a 2026-os országgyűlési választások eredményét illetően" - vélte a Republikon Intézet elemzője. Arra viszont alkalmas, hogy megállapítsuk: helyben, a sok faluból álló, alapvetően jobboldali fideszes körzetben a Mi Hazánk jól tudott szerepelni. De csak ott helyben, nem hiszem, hogy ez a párt országos megerősödését jelentené bármilyen formában - tette hozzá.

Mi a helyzet a baloldallal? A helyzet az, hogy a baloldal széttagoltsága és gyenge jelenléte miatt még azt az eredményt sem tudta elérni, amely valószínűleg egy vidéki körzetben reális lenne számára. Horn Gábor megjegyezte, hogy szerinte a baloldal 20-25 százalékos szavazótábort képviselhetne. Ezzel párhuzamosan a DK, Gyurcsány Ferenc vezetésével, azt hangsúlyozza: „nincs esély az Orbán-rendszer leváltására egy 10 százalékot is elérő demokratikus ellenzéki párt nélkül!” Ezen érvet ironikus módon Horn Gábor úgy kommentálta, hogy a Mi Hazánk is hivatkozhatna a maga húszszázalékos támogatottságára. Kiemelte, hogy ezek helyi ügyek, és a DK helyi szintű ismertsége is számít, Dombóváron például egy korábbi polgármester-jelöltet indítottak. „Nem vonnék le egyértelmű következtetéseket, például hogy a Fidesz újabb kétharmadot szerezne 2026-ban” – mondta, hozzátéve, hogy bár a pártok kommunikációja érthető, ő személyesen nem tudja megerősíteni ezeket az állításokat. Az, hogy a DK ebben a körzetben akár 10 százalékot is elérhet, nem jelenti azt, hogy nélküle ne lenne lehetséges a kormányváltás. Ne feledjük, hogy a Mi Hazánk szavazói is jellemzően protest szavazók.

Összességében azonban mindannyian ilyesmi eredményre számítottunk - állapította meg Horn Gábor. "Nincs ok arra, hogy azt higgyük: a Fidesznek vége van. Ebből az eredményből is ez látszik, hiszen, ha nagyon nagy bajban lenne, akkor még egy ilyen körzetben is gyengébb eredményt ért volna el a kormányzópárt".

Related posts