Drámai mértékben csökkent az afrikai elefántok populációja | National Geographic
Öt évtizednyi adat alapos vizsgálata révén derítették ki, hogyan alakult az erdei és a szavannai elefántok populációja Afrikában.
Egy nemzetközi kutatócsoport, amelyet a Colorado Állami Egyetem irányított, alaposan átvizsgálta a természetvédelmi munkák és felmérések adatait 1964-től 2016-ig terjedő időszakban. A kutatás során 37 ország 475 különböző helyszínén gyűjtött adatokat elemeztek, és az eredményekről szóló tanulmányukat a PNAS folyóiratban publikálták.
A kutatási eredmények rávilágítottak, hogy a szavannák hatalmas elefántjai (Loxodonta africana) körében a populáció 70%-kal csökkent, míg az erdei elefántok (Loxodonta cyclotis) esetében ez a szám még drámaibb, 90%-os visszaesést mutatott az adott időszakban.
A legátfogóbb felmérés eredményei alapján a létszámcsökkenés nem egységes mértékű a különböző területeken. A kontinens déli részén az elefántok populációja viszonylag stabil maradt, sőt, néhány helyszínen még növekedés is megfigyelhető. Ezzel szemben az élőhely többi részén drámai csökkenések tapasztalhatók, és számos elefántpopuláció sajnos teljesen eltűnt.
"Az egyes helyszíneken az okok és a megoldások is egészen eltérőek lehetnek, azonban vannak példák, ahol az emberek hatékonyan kezelik és óvják az állományokat" - mondta George Wittemyer professzor, a kutatás vezetője. Hozzátette, ezek alapján működhet egy olyan, a helyi viszonyokhoz alkalmazkodó elefántvédelmi modell, amelyet már most is jól tudnak alkalmazni számos helyszínen.
Az elefántok ugyan nagyok és könnyen észrevehetőek, ám rendkívül munka- és időigényes a létszámukat felmérni. A szavannai fajt légi felmérésekben, repülőről lehet megszámlálni, az erdei elefántot viszont csak gyalogosan. A most elvégzett adatelemzésben az elmúlt bő 5 évtized ilyen felméréseinek eredményeit hasonlították össze és számították ki az egyes helyszínek elefántnépességének változásait.
A Száhel-övben a háborús körülmények miatt, Közép- és Kelet-Afrikában az agyarért zajló orvvadászat miatt, valamint az emberi tevékenység és a vad élőhelyek átalakítása miatt zsugorodott az állomány. Azonban egyes dél-afrikai helyeken, különösen Botswana területén az elefántok virágzásáról lehet beszámolni, itt a természetvédelem kiváló munkával tartja fenn az állományt.
A felmérés adatai segítenek abban, hogy megalapozott döntéseket hozzunk az afrikai elefántok védelmét érintő beavatkozások szükségességéről és helyéről.