Egy tipikus városlakó átlagosan 7,2 milliárd forintnyi vagyonnal rendelkezik – ez a település számít a legfényesebb csillagnak a gazdagság egén.

Melyik városban találkozhatunk gyakran milliárdos szomszédokkal, ahol a gazdagság nem számít különlegességnek, hanem inkább a mindennapok része?
A világ leggazdagabb városai nem azonosak a legdrágábbakkal - legalábbis ami az ingatlanok árát illeti. Ez utóbbi szempont nemcsak a lakáskeresőket és a kivándorolni szándékozókat érdekli, hanem a befektetőket is.
A Henley & Partners a New World Wealth globális vagyonelemző céggel együttműködve folyamatosan nyomon követi a vagyonvándorlási trendeket az országok és városok között, és minden évben kiadja a világ leggazdagabb településeinek listáját, amely betekintést nyújt a legvagyonosabb személyek világszerte tapasztalható befektetéseibe és preferenciáiba. A jelentés több szempont szerint rangsorolja a világ leggyorsabban növekvő pénzbirodalmait. A 2025-ös jelentés szerint a világ leggazdagabb városa Monaco lett, ami sokakat meglepett, hiszen többnyire amerikai metropoliszok, svájci vagy ázsiai nagyvárosok szoktak ezen előkelő helyen szerepelni.
Monaco kétségtelenül a világ vezető helyszíne a rendkívül gazdagok számára, hiszen az átlagos egy főre jutó vagyon itt meghaladja a 20 millió dollárt, ami körülbelül 7,2 milliárd forintnak felel meg. Ezen kívül a város áll a ranglisták csúcsán, amikor az egy főre jutó vagyont nézzük - derül ki a legfrissebb jelentésből.
A mediterrán nagyhercegség lakosainak több mint 40 százaléka milliomos - ez a legmagasabb arány a világ bármely más városához viszonyítva, számolt be a Travel+Leisure.
Azt már eddig is sejthettük, hogy az élet arrafelé nem éppen pénztárcabarát, de az, ami Monacót a világ legdrágább városává avatja, az a meglepően magas ingatlanárakban rejlik. Egy 100-200 négyzetméteres lakás esetében a négyzetméterár átlagosan meghaladja a 38 800 dollárt, ami körülbelül 13 960 240 forintot jelent. Ez azt eredményezi, hogy egy 1000 négyzetméteres lakás Monacóban akár 3,88 millió dollárért, azaz körülbelül 1,4 milliárd forintért is gazdára találhat.
A "Nagy Alma" a világ második legdrágább helye, az átlagos prémiumingatlan-ár 27 500 dollár (nagyjából 9,9 millió forint) négyzetméterenként. New Yorkot Hongkong követi 26 300 dollárral (hozzávetőlegesen 9,5 millió forint forint), London pedig 24 ezer dollárral (körülbelül 8,6 millió forint).
Az első öt helyezett között - ami sokakat váratlanul érhetett - található a francia Riviéra gyöngyszeme, Saint-Jean-Cap-Ferrat, melynek négyzetméterára eléri a 21 200 dollárt (körülbelül 7,6 millió forintot). Párizs idén a hatodik pozíciót foglalja el, átlagosan 20 400 dolláros (nagyjából 7,3 millió forintos) négyzetméterárral.
Franciaország valóban kiemelkedő szereplője az idei legdrágább városok listájának, hiszen összesen hat településével büszkélkedhet. Ezek között találjuk a híres Párizst, valamint a festői Saint-Jean-Cap-Ferrat-t, a napfényes Nizzát, a híres Cannes-t, Antibes varázslatos tengerpartját és a bájos Èze-t. Az Egyesült Államok csak ezután következik, ahol szintén több város - például New York City, Los Angeles, Palm Beach és Miami Beach - található a rangsorban.
A különféle ár- és költségösszehasonlító felmérések sokszor eltérő eredményeket produkálnak. Az egyik legújabb elemzés keretében 200 különböző szempontot figyelembe véve készült el a világ legdrágább városainak rangsora. A kutatás során a szakértők alaposan megvizsgálták a tömegközlekedés költségeit, az élelmiszerek árait, a ruházati termékek költségeit, valamint a szórakozási lehetőségeket. Emellett a lakhatási költségeket és az inflációt is figyelembe vették az eredmények kialakításához.