Egy friss kutatás eredményei szerint mindössze 30 percnyi testmozgás is pozitív hatással lehet a memória működésére. - Life

A rendszeres fizikai aktivitás nemcsak a testnek, hanem az agynak is jótékony hatással van, ráadásul a pihentető alvást is elősegíti. A Londoni Egyetem kutatása alapján már napi 30 perc mérsékelt vagy intenzív mozgás, valamint legalább hat óra alvás is hozzájárulhat a következő napi kognitív teljesítmény javulásához. Továbbá, a tudósok megfigyelései szerint a fizikai aktivitás szoros összefüggésben állhat a kognitív funkciók rövid távú fejlődésével, valamint a demencia kialakulásának kockázatának csökkentésével is.

A kutatások, amelyek a rövid távú hatásokra összpontosítottak, laboratóriumi környezetben zajlottak, és általában percektől órákig terjedő időszakokat öleltek fel a válaszok monitorozására. Ezek az elemzések arra utalnak, hogy a kedvező hatások mögött a fokozott agyi véráramlás és az idegi közvetítőknek nevezett vegyületek aktivációja áll.

A Behavioral Nutrition and Physical Activity International Journalban közzétett kutatás során Dr. Mikaela Bloomberg és csapata 76 egészséges, 50-83 éves felnőttet vizsgált, akik nem szenvedtek kognitív leépüléstől vagy demenciától. A résztvevők nyolc napon keresztül viseltek gyorsulásmérőket, hogy alaposan nyomon követhessék mindennapi alvásmintáikat és fizikai aktivitásukat. Emellett minden nap egyszerű online kognitív teszteken vettek részt, amelyeken a figyelmüket, memóriájukat és a feldolgozási sebességüket mérték fel.

A Bloomberg híradása szerint a következő fontos lépés az lenne, hogy hasonló kutatásokat végezzenek olyan embereken, akik kognitív zavarokkal küzdenek. A kutatócsoport felfedezte, hogy azok, akik legalább hat órát aludtak az éjszaka folyamán, másnap magasabb pontszámokat mutattak az epizodikus memória, a figyelem és a fizikai reakciósebesség terén, miután figyelembe vették a fizikai aktivitás szintjét is, mint azok, akik kevesebb alvással rendelkeztek.

Related posts