Az ingatlanpiacon egyre inkább elterjedtté válik a licitálási gyakorlat.

A kihívásokkal teli időszakokban is összefogva alakítsuk tovább a hazai építőipar jövőjét!

2024 a vevők évének számított a hazai lakáspiacon: a megújuló otthonteremtési támogatások a gyermeket tervező családok, míg a csökkenő kamatszint és a 10%-os önerő lehetősége az első lakásukra szerződők körében fokozta a vásárlási kedvet. Emellett a negyedik negyedévben visszatértek a befektetők is a hazai ingatlanpiacra, ami szintén jelentősen gyarapította a tranzakciók számát.

A tavalyi év jelentős fordulatot hozott az ingatlanpiacon: a kereslet rekordszámokat ért el, ami lehetőséget teremtett arra, hogy a 2023-as évben a korábban túlárazott vagy rossz állapotú ingatlanok jelentős része is új gazdára találjon, még ha csak kisebb-nagyobb alkudozás árán is. A Duna House országos értékesítési statisztikái alapján az adásvételek 82%-a az irányár alatt zárult. Az eladók átlagosan 7%-os árengedményt adtak a hirdetési árhoz képest, míg a vásárlók ötöde 10%-os vagy annál nagyobb kedvezményt tudott érvényesíteni az alkudozás során – nyilatkozta Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese.

Akadt olyan ingatlan, amelyet a tulajdonos a meghatározott irányárnál 100 millió forinttal alacsonyabb áron értékesített. Ennek ellenére tavaly is élénk verseny folyt a legjobb ajánlatokért a vásárlók körében.

az adásvételek 4%-ában licithelyzet alakult ki az érdeklődők között,

Volt olyan érdeklődő, aki a hirdetésben megjelölt árnál 27 millió forinttal többet ajánlott, csupán azért, hogy garantáltan az övé lehessen az áhított ingatlan.

Az érdeklődés - részben az állampapír-kifizetéseknek is köszönhetően - a 2025-ös év elején is további csúcsokat döntött: az első két hónapban zárult tranzakciók száma a Duna House becslése alapján az előző év azonos időszakához képest 8%-os erősödést mutat. Országos szinten tavalyhoz képest enyhült ugyan, de még mindig az alkudozók aránya a jelentősebb: a tranzakciók 75%-ában az irányárhoz képest átlagosan 6%-ot engedtek az árból az eladók. Az irányáron szerződők aránya közel 20%-ra emelkedett idén.

Az idén a licithelyzet nem csupán a kiemelkedő ajánlatok körében várható: a piaci árszint mellett a kínált ingatlanok minősége, a különböző ingatlantípusok elérhetősége, valamint azok elhelyezkedése is jelentősen alakítja a keresletet. Ezek a tényezők pedig közvetlen hatással vannak az ingatlanokért kért árakra is.

A kereslet egyre inkább a kiváló minőségű, azonnal birtokba vehető ingatlanok irányába orientálódik.

ennek megfelelően harmadrészt nagyon jó állapotú, közel 30%-ban pedig jó állapotú otthonra ajánlottak a kértnél magasabb árat a vevők" - hangsúlyozta Máté Ferenc.

2025 januárjában és februárjában a piaci trendek azt mutatják, hogy az irányár feletti adásvételek aránya 6%-ra emelkedett. A vevők átlagosan 5%-kal magasabb ajánlatokat tettek a hirdetett árhoz képest, ami a Duna House statisztikái szerint jelentős, 100 ezer és 11,5 millió Ft közötti összeggel növelte az eladók által kapott vételárat.

A licitációval végződött tranzakciók 57%-ában fővárosi vagy a főváros környékén található Pest vármegyei ingatlanok voltak jelen, míg a 2025-ben eddig lebonyolított alkus ügyletek 74%-a vidéki területeken valósult meg.

Az idén zárult budapesti tranzakciók 10%-ában licitáltak egymásra a vevőjelöltek, ez az arány a vidéki területeken mindössze 4%. Vidéken viszont némileg jelentősebb az alkudozók aránya, ahol a tranzakciók 77%-át fedik le az irányár alatt zárult adásvételek, míg Budapesten a tranzakciók 69%-ában volt érvényesíthető a vevői alku.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts