Magyarország és Ukrajna együttműködése új dimenziókba lép: közös projekt indult egy elengedhetetlen területen.

Több mint hatszázezer euróból zajlik majd a fejlesztés. Az ukrán-magyar közös projekt az egészségügyi oktatás terén hozhat jelentős előrelépést.
Az év elején Miskolcon egy különleges kezdeményezés vette kezdetét, amely az egészségügyi oktatás fejlesztésére irányul. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház, valamint az Ivano-Frankivszki Nemzeti Orvostudományi Egyetem közötti együttműködés keretében több mint hatszázezer eurós támogatással valósul meg a projekt. A hírt hétfőn közölték a vármegyei kórház illetékesei.
A legfrissebb közlemény alapján a program keretében a résztvevő felek összesen 544 852,28 euró támogatást nyertek el. A partnerség célja, hogy 2025 januárjától 2026 decemberéig különféle fejlesztéseket valósítsanak meg az egészségügyi oktatás területén.
A miskolci kórház a beruházásban az intézmény Skill laborját és Szakoktatási Központját fejleszti szimulációs modellek beszerzésével. Ezen felül képzéseket is tartanak majd a szakoktatási paletta bővüléséért a kórházi körülmények közötti reanimáció, a vénabiztosítás, a szív- és az agykatéterezés területein. A tájékoztatás szerint kórház különböző elsősegélynyújtáshoz kapcsolódó oktatásokat is szervez majd érdeklődő civilek számára.
Az ukrán-magyar együttműködés új dimenziókat nyit az egészségügyi képzés területén.
Az Ivano-Frankivszki Nemzeti Orvostudományi Egyetem új mérföldkőhöz érkezik, amikor egy korszerű képzőközpontot hoz létre az egészségügyi alapismeretek oktatására. Az egyetem célja, hogy modern egészségügyi oktatási eszközök beszerzésével gazdagítsa a tanulási élményt. Ezentúl nemcsak a hallgatók, hanem a mentősök, rendőrök és a háború alatt kiemelt szerepet játszó segélyszervezetek munkatársainak is szakszerű képzéseket kínálnak. Ezzel a kezdeményezéssel az intézmény hozzájárul az egészségügyi tudás széleskörű terjesztéséhez és a közszolgáltatások hatékonyságának növeléséhez.
Az oktatás több olyan betegellátási területet fog érinteni, mint a terápia, az ápolás, a szimulációk, a sebészet, a traumatológiai ellátás, a szülészet-nőgyógyászat, valamint a gyermekgyógyászat és a neonatológia. A projekt további célja még, hogy a két intézmény a képzésekhez kapcsolódó oktató kisvideókat készít három nyelven - angol, magyar és ukrán -, valamint rendszeres szakmai workshopokat is szervez a jó gyakorlatok kialakítása és a képzési gyakorlatok tapasztalatainak átadása érdekében.