A Szegedi Vadasparkban végre napvilágot láttak a medvék, akik izgatottan felfedezik tavaszi otthonukat.

A két medve, Mici és Ursula délelőtt előbújtak a kifutóba, ahol lekváros kenyér, narancs, alma, körte, szőlő és kivi várta az állatokat. A fel-felbukkanó nap ellenére a két nőstény medve nem ijedt meg az árnyékától, falatozni kezdett a finomságokból. Az állatoknak a gondozók a gyümölcsökből a tél feliratot rakták ki. Így csakhamar a két medve meg is ette a telet.

A világ különböző kultúráiban régóta megfigyelték, hogy az állatok viselkedése információval szolgálhat az időjárás alakulásáról. Ezek az állatjóslások szájról szájra terjedtek, és gyakran valós tapasztalatokra alapozódtak. A február másodikát, amely a tavasz kezdetét jelzi, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez kapcsolják, és ehhez a naphoz két érdekes népi bölcsesség is társul, amelyek az állatok megfigyelésén alapulnak.

Az egyik népi hiedelem szerint "Gyertyaszentelő napján jobb, ha a farkas üvölt be az ablakon, mintsem hogy a nap ragyogjon az égen". Ennek az a magyarázata, hogy ha ezen a napon kellemes, enyhe időt tapasztalunk, akkor a tél még hosszasan kitart. Ezt a megfigyelést osztották azok is, akik a barna medvék viselkedéséből vonták le a következtetéseiket.

Amikor a nap fényét megpillantja, és árnyékával találkozik, visszahúzódik, hiszen tudja, hogy még egy hosszú, zord tél vár ránk. Viszont ha a kinti világ csikorgó hidege fogadja, akkor érzi, vagy talán mélyen a lelkében tudja, hogy a tavasz már a küszöbön áll.

A medvék viselkedésének megfigyelése nemcsak Magyarországon népszerű módszer az időjárás előrejelzésére, hanem Németországban, Svájcban és Hollandiában is elterjedt gyakorlat. Különösen a hollandok voltak azok, akik ezt a hagyományt átültették az amerikai kontinensre, ám az Egyesült Államokban végül nem a medve, hanem a mormota lett az időjárás megjóslásának szimbóluma.

A barnamedvék - szemben a mókusfélék közé tartozó mormotákkal, melyeket a vadaspark szomszédos kifutójában gondoznak - valójában a természetben nem alszanak téli álmot, csak rövidebb-hosszabb pihenőt tartanak földbe vájt üregekben, esetleg barlangokban. Ilyenkor a medvék anyagcseréje és szívverése is lelassul. Időnként azonban - általában enyhébb, napsütéses időben - kibújnak rejtekükből és fogyasztanak némi táplálékot, így alakulhatott ki a velük kapcsolatos népi időjárás-előrejelzés.

Related posts