Elemzői vélemény: A megemelt vámtarifa elsősorban a magyar hadiiparnak jelenthet kihívásokat.

Április 2-án Donald Trump egy drámai vámháborút hirdetett meg, amely szinte az egész világot érinti. Az amerikai elnök az importvámok bevezetésével próbálta megerősíteni az Egyesült Államok kereskedelmi pozícióit. A múlt héten azonban meglepő bejelentést tett: 75 ország vámtételeit 10%-ra csökkenti, és 90 napra felfüggeszti ezen intézkedések érvényesítését. Érdemes megjegyezni, hogy Magyarország exportjának 5%-a az Egyesült Államokba irányul, így ezek a termékek is érintettek lesznek a vámok által.
Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakértője úgy véli, hogy a hadiipari exportot érintő negatív következmények várhatóak a közeljövőben.
A teljes autóexportunk körülbelül 13 százaléka az Egyesült Államokba irányul, de jelentős részesedéssel bír az akkumulátorok, a számítógépek, illetve a különböző gépjármű-alkatrészek termékkategóriája is. Az Egyesült Államokba irányuló exportunkon belül azonban a leginkább kitett termékkategóriának a különböző hadipari termékek számítanak. A legfrissebb elérhető, 2023-as adatok szerint
a teljes hadipari exportunk több mint fele az Egyesült Államokba irányult.
Az Egyesült Államokból gépek, például gázturbinák, irodai berendezések, nyomtatók, távközlési rendszerek, valamint gyógyászati termékek, vakcinák érkeznek Magyarországra. Ha az Európai Unió a 90 napos felfüggesztés leteltével bevezeti a tervezett 25 százalékos ellenvámot, ezek a termékek drágulnak majd - mutatott rá Horváth Sebestyén. Az elemző szerint azonban végül nem lesz vámháború Európával, a haladék idején lesz valamiféle megegyezés.
"A Trump-adminisztrációnak most az a célja, hogy ebben a 90 napban ezzel a 75 országgal valamilyen kereskedelmi megállapodásra jusson. Ez vagy azt jelenti, hogy a vámokat jelentősen csökkentsék az amerikai termékek esetében is, tehát az Egyesült Államok versenyképesebben tudjon értékesíteni ezen országoknak, vagy pedig azt, hogy ezen országok több energiahordozót vásároljanak az Egyesült Államokból" - fogalmazott az elemző.
Az Oeconomus elemzése alapján a 27 tagú tagállami közösségből 14, köztük Magyarország, jelentősen magasabb büntetővámmal nézne szembe, amennyiben nem lenne az Európai Unió része. Hazánknak körülbelül másfélszerese lenne a várható tarifája, ami komoly gazdasági kihívásokat jelentene.