Az uniós viszonvámok első körének elfogadását megszavazták, Magyarország azonban ellenzi ezt a döntést.

Az Európai Unió tagállamai szerdán többségi szavazással jóváhagyták az Európai Bizottság javaslatát, amely az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi ellenintézkedések bevezetésére irányul.

A különféle, az Egyesült Államokból érkező termékekre kivetendő 10 és 25 százalékos uniós vám csupán az első lépést jelenti. Az Európai Bizottság legújabban elfogadott javaslata válaszként született az Egyesült Államok márciusi intézkedésére, amely az EU-ból származó acél- és alumíniumbehozatalra vonatkozó vámok bevezetéséről szólt.

A múlt szerdán bevezetett 20 százalékos amerikai vámmal, valamint az autóimportra kivetett 25 százalékos terhekkel kapcsolatos válaszlépéseket jövő héten fogják megvitatni.

Az Európai Unió az amerikai vámokat indokolatlannak és hátrányosnak minősíti, mivel ezek gazdasági problémákat generálnak mind az unió, mind az Egyesült Államok számára, továbbá káros hatással vannak a globális gazdaságra is - derül ki az uniós közleményből, amely a legfrissebb döntéseket összegzi.

A tagállamok szerdai szavazása, amely jóváhagyta a javaslatot, azt jelzi, hogy amint az Európai Bizottság belső folyamatai befejeződnek és a végrehajtási aktus nyilvánosságra kerül, az ellenintézkedések életbe lépnek. Ezzel új fejezet kezdődik az uniós politikák végrehajtásában, és komoly lépéseket tesznek a kitűzött célok eléréséért.

Az összegek beszedése április 15-től megkezdődik.

A Bloomberg forrásai szerint a vámok következő szakasza várhatóan május közepén, valamint december 1-jén léphet életbe.

Az unió továbbra is bízik a tárgyalásokban: a közlemény hangsúlyozza, hogy "ezek az ellenintézkedések bármikor felfüggeszthetők, amennyiben a jövőben sikerül egy tisztességes és kiegyensúlyozott megállapodást elérni az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások során".

Jelenleg a terméklista nem nyilvános, amelyet a tagállamok hetek óta tartó intenzív egyeztetései után végül elfogadtak. Az egyes médiák által a héten bemutatott, még nem véglegesített dokumentum alapján a újonnan bevezetett vámok érinteni fogják például...

Franciaország, Írország és Olaszország különleges eredményeket értek el, amelyek nemcsak a saját országaik fejlődését, hanem a nemzetközi közösség dinamizmusát is tükrözik.

a Bourbon whisky kikerüljön

A vámmal sújtott termékek listáján szereplő európai alkoholok esetében Donald Trump amerikai elnök korábban azzal a figyelmeztetéssel élt, hogy ha ezek a termékek bekerülnek a körforgásba, akkor 200 százalékos vámot fog bevezetni rájuk.

Az EU kereskedelempolitikáját felügyelő Európai Bizottság kezdetben 26 milliárd euró értékben javasolt vámokat az áruk szélesebb körére. A Politico értesülése szerint a lista egy még nem jóváhagyott, szerda hajnali változata 22 milliárd euróra becsülte az intézkedés mértékét.

Related posts