Elhúzódó köhögés – mikor érdemes orvoshoz fordulni? A köhögés természetes reflex, amely segít a légutak tisztításában, azonban ha a köhögés tartósan fennáll, fontos figyelmet fordítani rá. Az elhúzódó köhögés lehet a szervezet jele, hogy valami nincs ren

Sokan tapasztalják, hogy megfázás vagy influenza után a köhögés tartósan megmarad, és nem tűnik el olyan gyorsan, ahogy azt remélték.

Ahogy a hűvösebb hónapok beköszöntenek, sokan keresnek fel orvost a tartós köhögésük miatt. De mi történik, amikor a köhögés nem akar eltűnni? Tüdőgyógyász szakértőnk segít megérteni a helyzetet.

A megfázás és vírusfertőzések okozta panaszok általában 7-10 napon belül megszűnnek, ám minden 4. felnőttnél a köhögés még jóval azután is megmaradhat, hogy a megfázásos panaszok már elmúltak. Az elhúzódó köhögés okairól és a köhögéscsillapításról is kérdeztük dr. Tárnok Ildikó, tüdőgyógyász-allergológust, a Tüdőközpont orvosát.

A köhögés a testünk természetes védelmi mechanizmusa, amelynek célja, hogy eltávolítsa a légutakba került irritáló anyagokat. Dr. Tárnok Ildikó elmondása szerint légúti megbetegedések esetén ez a reflex különösen fontos, mivel segít a légutakban felhalmozódott nyák kiürítésében, így elősegítve a gyógyulás folyamatát.

Az akut köhögés legfőbb kiváltó okai a légutakat érintő vírusos vagy bakteriális fertőzések. Ezzel szemben a krónikus köhögés mögött gyakran orr- és melléküregi problémák, asztma, refluxbetegség, valamint a dohányzás vagy más irritáló anyagok által okozott tartós hörghurut és bronchiectasia húzódik meg. Továbbá, az ACE-gátlók, mint a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egy csoportja, szintén hozzájárulhatnak a köhögés megjelenéséhez, amely stressz tüneteként is felléphet.

A felső légúti megbetegedés után jelentkező szubakut köhögés általában három vagy akár több hétig is eltarthat. Az American College of Chest Physicians által közzétett CHEST Journal áttekintése azonban megállapítja, hogy a páciensek több mint 50%-a kezelés nélkül is sikeresen felépül a problémából.

A fertőzések után jelentkező tartós köhögés a szubakut köhögés egyik típusának számít. Ez a kellemetlen tünet a többi panasz eltűnését követően hetekig, sőt akár hónapokig is fennmaradhat, és krónikus köhögéssé is alakulhat – magyarázza a doktornő. Hozzáteszi, hogy nem csupán influenzán vagy COVID-19-en átesett betegek tapasztalhatják ezt a jelenséget, hanem számos más légúti fertőzés után is előfordulhat a hosszan tartó köhögés.

A krónikus köhögés hátterében gyakran a hátsó garatfali csorgás áll, amely hosszú ideig fennálló felső légúti gyulladás következményeként alakul ki. Ebben az esetben a felhalmozódott váladék folyamatosan a garat irányába áramlik, ezzel köhögésre ingerelve a betegeket. Amint az alapbetegség kezelése megtörténik, a köhögés is megszűnik.

-A legfontosabb kiemelni, hogy a köhögés egy tünet, aminek mindig meg kell keresnünk az okát, és ezt a kiváltó okot kell megszüntetnünk. Általánosságban elmondható, hogy enyhébb esetekben tüneteinket mérsékelhetjük pl. bőséges folyadékfogyasztással, hidegpárásító használatával, légúti hurut idején átmenetileg váladékoldó szedésével is. Kerüljük a légutakat irritáló anyagokat (por, dohányfüst, légszennyezettség, vegyszerek stb.), az allergiások pedig a tüneteiket okozó allergéneket! - javasolja a doktornő, aki ugyanakkor hangsúlyozza azt is, hogy tartós, elhúzódó köhögés esetén ne nyomjuk el a tüneteinket köhögéscsillapító készítményekkel, hanem feltétlenül forduljunk orvoshoz!

A légúti fertőzések után megjelenő tartós köhögés jelentős mértékben rontja az életminőséget, megnehezíti a mindennapi tevékenységeinket, és éjszakánként is zavarja a pihentető alvást. Dr. Tárnok Ildikó hangsúlyozza, hogy ha a köhögés két hónapnál hosszabb ideig fennáll, elengedhetetlen a szakorvosi kivizsgálás, amely magában foglalja a fül-orr-gégészeti, allergológiai, tüdőgyógyászati és esetleg belgyógyászati vizsgálatokat. E vizsgálatok során laboratóriumi és képalkotó eljárások is szükségesek lehetnek. A kivizsgálás során a szakorvos célja, hogy kizárja a súlyosabb légúti betegségeket, valamint a köhögést okozó egyéb, nem légúti eredetű problémákat, mint például a szív, pajzsmirigy vagy hasi szervek rendellenességeit. Fontos, hogy elhúzódó köhögés esetén ne próbáljuk meg elnyomni a tüneteket, mivel ezek komoly szövődményekhez vezethetnek, és késleltethetik a súlyosabb tüdőbetegségek diagnózisát. A köhögéscsillapító szerek felírása általában csak indokolt esetben és átmeneti jelleggel történik, például bordatörés vagy az éjszakai alvás elősegítése érdekében. Ne habozzunk orvoshoz fordulni, ha a köhögés tartósan fennáll, különösen, ha egyéb tünetek is társulnak hozzá!

Related posts