Megkezdődött a Nemzeti Bajnokok kombinált hitelprogram bevezetése | Demokrata

Az uniós társfinanszírozás keretében elérhető program lehetőséget kínál a vállalkozások számára, hogy 150 milliótól 600 millió forintig terjedő, tíz évre szóló, nulla százalékos kamatozású beruházási kölcsönt igényeljenek. E kölcsönből, amennyiben bizonyos feltételek teljesülnek, akár 180 millió forint vissza nem térítendő támogatásra is szert tehetnek – áll a tájékoztatásban.

Szabados Richárd kiemelte, hogy az új támogatási forma három fő összetevőt foglal magában: a beruházási hitelt, a vissza nem térítendő támogatást és a tanácsadási szolgáltatást. Az egész folyamat egyműveletes, ami azt jelenti, hogy minden szükséges szolgáltatás egy helyen, könnyen hozzáférhetően elérhető.

A vissza nem térítendő támogatás fenntartásához a vállalatnak a vizsgált időszak alatt a nemzetgazdaság egy főre jutó GDP-növekedésének másfélszeresét kell teljesítenie. Ezen kívül fontos, hogy a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. (MGFÜ) által kínált beszállító-fejlesztési vagy exportfejlesztési szolgáltatások igénybevétele is kötelező.

A tájékoztatás szerint a támogatásra azok a kkv-k pályázhatnak, amelyek legalább három lezárt üzleti évvel és öt főt meghaladó létszámmal rendelkeznek, éves nettó árbevételük meghaladta a 100 millió forintot. Amennyiben az export erősítését célozza a projekt, akkor az utolsó három év bármelyikében az árbevételnek legalább 5 százaléka exportból kell, hogy származzon. További feltétel, hogy legalább 30 napja beszállítói kapcsolatban kell állnia egy közép- vagy nagyvállalattal.

Fontos kritérium, hogy a Budapesten kívüli régióban kell a projektet megvalósítani - fűzte hozzá.

Szabados Richárd kiemelte, hogy a program főként azon vállalatokra összpontosít, amelyek jelentős növekedési potenciállal bírnak, erős beszállítói kapcsolatokkal rendelkeznek, és tervezik külpiaci terjeszkedésüket. A várakozások szerint körülbelül 300-500 pályázat érkezik, amelyeket a résztvevők 2026 december végéig nyújthatnak be.

A tárca legfrissebb közleménye szerint a projektek elengedhetetlen elemei közé tartozik a technológiai korszerűsítés és az eszközbeszerzés, amelyeknek az elszámolható költségek legalább 30%-át kell képviselniük. Ezen kívül informatikai fejlesztés és/vagy megújuló energiával kapcsolatos beruházás is szükséges, szintén minimum 30%-os arányban. A projekt megvalósítására összesen 24 hónap áll rendelkezésre, ám indokolt esetben lehetőség van a határidő további hat hónappal való meghosszabbítására is.

Katona Bence, a programot lebonyolító Magyar Fejlesztési Bank (MFB) elnök-vezérigazgatója elmondta: a konstrukció célja, hogy a kkv-k finanszírozáson keresztül beruházásintenzív beruházásokat hajtsanak végre, ezzel technológiai versenyképességüket és termelékenységüket fokozzák. A vissza nem térítendő rész elbírálásakor a vállalatok bruttó hozzáadott értékének növekedése mellett szempont az MGFÜ tanácsadásának igénybevétele, ezzel know-how-hoz is juthatnak a cégek - fogalmazott.

Kiemelte, hogy az MFB feladatának tekinti a gazdaságfejlesztés támogatását olyan területeken, ahol piaci hiányosságok jelentkeznek. Ennek érdekében indították el a Nemzeti Tőkeholdinggal közösen a Lakhatási Tőkeprogramot, valamint tavaly létrehozták az agrárfinanszírozási programot is. Hozzátette, hogy az MFB célja továbbá az uniós források hatékony és átlátható eljuttatása a vállalkozásokhoz.

Elmondta: a hitelkérelmeket június 23-tól nyújthatják be a cégek a programot kezelő MFB Pontokon keresztül, az MBH, az OTP és Gránit Bank fiókjaiban.

Greinstetter Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Központ (NFK) gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős főigazgatója hangsúlyozta, egy olyan pillérprojektről van szó, amelytől kiemelt gazdasági és társadalmi hatás várható, és ezzel összhangban kiemelt kommunikációval is párosul majd. Azért is számít annak, mert magyar vállalatok és a magyar gazdaság versenyképességét célozza, olyan kulcsterületeken, mint digitális- és a zöldátállás. Szemben az előző uniós pénzügyi ciklussal, a mostani kombinált támogatást - hitelt és vissza nem térítendő támogatást - is tartalmazó termék egyablakos ügyintézéssel, egy helyen érhető el, ezzel egyszerűsítve a vállalkozások adminisztrációját.

Hozzátette: az uniós pénzügyi ciklus 2021-2027 során kiemelt cél, hogy a vállalkozások számára ösztönzően bővüljön a pénzügyi termékek elérhetősége, miközben a vissza nem térítendő támogatások célzottan a hátrányos helyzetű térségekben kerüljenek felhasználásra.

Related posts