Elérkezett az idő, hogy megkezdjük a védekezést az őszi káposztarepcénél.

A tavasz első hónapja igazi meleg, tavaszias időjárással kezdődött és a meteorológiai előrejelzések további, akár jelentős mértékű, tartósabb felmelegedéssel is bíztatnak. A meleg nemcsak a növényzetre gyakorol jótékony hatást és indítja el azok növekedését, fejlődését, hanem sok kártevő esetében is megindítja az idei rajzást és a károsítást.

Így van ez az őszi káposztarepce szárát károsító ormányosbogarak, a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi), valamint a repce szárormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) esetében is.

Ezek a bogarak imágó alakban telelnek a repcetáblákat övező területek, erdősávok avar szintjében, illetve a nagy repceormányos esetében akár az előző évi repcetáblák talajában is.

Az imágók már 10 °C körüli hőmérsékleten elkezdik repkedésüket, és miután betelepedtek, egy pár napig tartó táplálkozási és párosodási fázis következik. Ezt követően pedig készen állnak arra, hogy megkezdjék a peterakást.

A repce ormányosai különleges módon választják ki petéik lerakásának helyét: gyakran a nagyobb levelek nyelébe vagy a szárba helyezik azokat. Az ott kikelő lárvák lefelé mozognak, és kirágják a megfertőzött növényi részek bélszövetét, ami komoly károkat okozhat. Jelenlétüket a szárak deformálódása és a növény visszafogott növekedése árulkodik, sőt, a legrosszabb esetben akár a teljes főhajtás elpusztulásához is vezethet.

Ez a kártétel nem csupán szembeötlő, hanem gazdasági értelemben is komoly következményekkel jár: hektáronként több mázsányi terméskiesést okoz a gazdálkodóknak.

Az idei évben a nagy repceormányos és a repce szárormányos már januárban megkezdte aktív rajzását, és két különböző hullámban is sikerült betelepedniük a repceültetvényekbe.

Ha visszaemlékezünk, január elején és végén is tapasztalhattunk egy olyan időszakot, amikor a hőmérséklet rekordokat döntögetett. Ekkor az ormányosok egyes populációi aktívan kirajzottak, és megkezdték a repcékben való benépesülést.

Fedezd fel a KWS MIKADOS-t – a 2024-es GOSZ-VSZT középérésű csoportának éllovasa! Ez a kiemelkedő hibrid nemcsak terméspotenciáljával, hanem a legmodernebb RLMS fómavédelem révén is kitűnik. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy többet megtudj róla! KATTINTS A KÉPRE a részletekért!

Március elejére a kártevők populációjának jelentős része, akár egyharmada vagy fele is, már a repcetáblákon tartózkodott. A februári kemény fagyok nem okoztak kárt ezekben a bogarakban, hiszen rendkívül jól alkalmazkodtak a hideghez. A repce tenyészőcsúcsa környékén, elrejtőzve, hibernált állapotban várták a mostani enyhe időjárás érkezését.

Sajnos a korábban megérkezett imágók már kihasználták a melegebb napokat a betelepülés után, és mostanra túl vannak a számunkra kulcsfontosságú peterakás előtti "kötelező teendőkön". Ez magában foglalja az ivari érési táplálkozást és a párzást. Jelenleg ezek a bogarak már készen állnak a peterakásra.

Mivel a repce szárát veszélyeztető ormányosok esetében a kárt a lárvák okozzák, de hatékony védekezésre csak az imágók ellen van lehetőségünk, így a napokban mindenképpen meg kell akadályozni azt, hogy a korábban már betelepült és már kopulált egyedek peterakásba kezdjenek.

Ennek érdekében a hét során célszerű mihamarabb elvégezni az őszi káposztarepce állományának inszekticides kezelését. Ez a lépés nemcsak a régóta jelen lévő kártevők kiirtására irányul, hanem a frissen betelepült populáció ellen is hatékony védelmet nyújt.

A védekezés hatékonyságának kulcsa a repcében tartózkodó ormányosok számának minél pontosabb meghatározása. Jelenleg a legjobb módszer erre a növények alapos átvizsgálása, különös figyelmet fordítva a tenyésző csúcsok közelében megbújó imágók leszámolására. Ezt a feladatot érdemes a kora reggeli órákban elvégezni, amikor a bogarak még merevek, így elkerülhető, hogy elrepüljenek vagy leesjenek.

Fontos, hogy felkészüljünk arra, hogy egyetlen védekezési módszer valószínűleg nem lesz elegendő ahhoz, hogy teljes mértékben kordában tartsuk a kártevők populációját. A héten főként azokat az imágókat célozzuk meg, amelyek már januárban megjelentek, azonban nem zárható ki, hogy a kártevő bogarak betelepedése a mostani időszakban is folytatódik.

A kártevők elleni harcban a leggyakrabban használt szintetikus piretroid alapú készítmények sajnos csak rövid ideig fejtik ki hatásukat. Ezért a kezelés után mindössze 4-5 nappal érkező imágók ellen már nem számíthatunk jelentős védelemre. Ennek következtében elengedhetetlen, hogy a kártevők populációjának nyomon követését csapdázással és a növények alapos átvizsgálásával folytassuk.

Ha a héten és a következő időszakban az imágók betelepedése továbbra is növekszik, akkor valószínű, hogy egy újabb inszekticides állománykezelés válik szükségessé az ormányosbogarak ellen.

Related posts