Engedmények vagy megtorlás? Ez lehet Európa válasza Trump vámintézkedéseire.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke által bevezetett 30%-os vámok komoly nyomás alá helyezték az Európai Uniót. Az Európai Bizottság készségesen áll a tárgyalások elé, ugyanakkor világossá tette, hogy a hétvégi bejelentés nem maradhat válasz nélkül. Az ING szakértői különböző reális forgatókönyveket vázoltak fel, és úgy vélik, hogy a rövid távú megoldások, mint a kompromisszumok, a legvalószínűbbek. A tárgyalások kimenetele jelenleg teljességgel bizonytalan, de egyre nyilvánvalóbb, hogy a két fél közötti gazdasági kapcsolatok egy fontos fordulóponthoz érkeztek.

Az utóbbi hetek során számos találgatás látott napvilágot az amerikai-európai kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatban. Ezek a spekulációk jellemzően 10%-os általános vámokról és csökkentett szektorális díjakról szóltak, ami az európai döntéshozók bizakodó hozzáállását tükrözte. Éppen ezért érte váratlanul az Európai Uniót Donald Trump amerikai elnök szombati levele, amelyben 30%-os általános vámot jelentett be az EU-ból érkező termékekre. Elemzők véleménye szerint Trump lépése elsősorban a nyomásgyakorlás eszközeként szolgál, célja pedig, hogy kedvezőbb ajánlatokat csikarjon ki az európai politikai vezetőktől.

Bár a 30 százalékos vámok jóval magasabbak a korábban vártnál, mindez egyelőre nem ad okot komoly aggodalomra. A vámok ugyanis hivatalosan csak augusztus 1-től lépnek életbe, ami három egész hetet biztosít a tárgyalásokra és egy esetleges megállapodás véglegesítésére. Márpedig a mai világban három hét nagyon sok mindenre elég. Ráadásul júniusban Trump 50 százalékos vámokkal fenyegette a közös európai vámterületet, amihez képest a jelenleg érvényes szint is komoly enyhülésnek tekinthető.

Az Európai Bizottság készségesen áll a tárgyalások elébe, amit jól szemléltet, hogy a szervezet augusztus 1-ig felfüggesztette az amerikai vámokra reagáló, eredetileg 21 milliárd euróra tervezett megtorlócsomagját.

A döntés teljesen érthető volt, mivel a következő három hét során a felek zavartalanul folytathatják a tárgyalásokat egy olyan tartós és hosszú távon is fenntartható megállapodás érdekében.

Az nyilvánvaló, hogy Trump levele komoly nyomásgyakorlást jelent az Európai Bizottság számára, mivel...

a 30 százalékos vámok lényegében ellehetetlenítik a két fél közti kereskedelmet.

Az ING elemzése alapján a 30%-os vámtarifa várhatóan 0,4%-kal csökkentené az éves GDP növekedését, ami akár recesszióhoz is vezethet az Európai Unióban. Ezért az EU-nak sürgősen felül kellene vizsgálnia ajánlatait, hogy kedvező megállapodás születhessen. Azonban a pontos megoldások terén számos lehetőség áll rendelkezésre. Az ING szakértői négy különböző forgatókönyvet vázoltak fel az európai válaszlépésekre vonatkozóan:

Az elemzők véleménye alapján várható, hogy az Európai Bizottság Trump levelére válaszul az engedmények szélesebb körű alkalmazásával fog reagálni.

az általános vámszint és a mezőgazdasági termékekkel szemben támasztott minőségi követelmények azonban nem képezik tárgyalás alapját.

Az ING szakértői úgy vélik, hogy a körülmények alapos mérlegelése után egy lehetséges amerikai-európai kereskedelmi egyezmény 10%-os általános vámszinttel, valamint 20-25%-os ágazati vámokkal számolhat. Ez a megállapodás várhatóan az effektív terheket átlagosan 20%-ra csökkentené.

A két fél közti esetleges kereskedelmi megállapodás azonban nem jelenti automatikusan a bizonytalanság enyhülését és a konfliktus végét - figyelmeztetnek a szakértők. Mivel az ilyen egyezségek tartóssága erősen kérdéses, a világkereskedelem a jövőben is ki lesz szolgáltatva az amerikai kabinet és Trump elnök hangulatváltozásának.

Ezek alapján az év második felében is hullámzó kereskedelem, magas piaci volatilitás és bizonytalanság várható.

Erre készül az Európai Bizottság is, amely az Egyesült Királyság és India megállapodását követve aktívan keresi új kereskedelmi partnereit. Az Indonéziával kötött átfogó gazdasági megállapodás hétvégi bejelentése ennek már egy egyértelmű bizonyítéka.

Donald Trump által bevezetett 30 százalékos vámok komoly nyomást gyakoroltak az Európai Bizottságra. Azonban kérdéses, hogy az Európai Unió döntéshozói képesek és hajlandók-e olyan engedményeket tenni, amelyek megfelelnek az amerikai elnök elvárásainak. A tárgyalások kimenetele jelenleg kiszámíthatatlan, de egyre valószínűbb, hogy az európai-amerikai gazdasági kapcsolatok egy jelentős mérföldkőhöz érkeztek.

Related posts