Erdős Norbert véleménye szerint a nyugati társadalmak soha nem fogják igazán megérteni a kommunizmus örökségét. A rendszerek közötti eltérések és a történelmi tapasztalatok alapján úgy látja, hogy a nyugati világ külső szemlélőként nem képes felfogni a ko

Erdős Norbert beszédében kiemelte, hogy "amikor Brüsszellel szemben állunk, amikor harcolunk a saját kultúránkért, hagyományainkért és értékeinkért, az elszántságunk mögött ott rejlenek a kommunista évtizedek keserű tanulságai".
A társadalom erőszakos, felülről történő átalakítása, valamint a háború előtti jelentős paraszti közösségek felszámolása súlyos következményekkel járt Magyarország számára. A paraszti társadalom polgárosodásának ezen folyamatok ártottak, és a nemzet szempontjából jóvátehetetlen sebeket ejtettek - hangsúlyozta.
Azt mondta, a történelmi Magyarországon a parasztság jelentős létszámával, súlyával, erkölcsi tartásával társadalom- és történelemalakító tényező volt. Hangsúlyozta: míg Trianon az ország kétharmadát és annak lakosságát űzte határokon túlra, a Rákosi- és a korai Kádár-rendszer a paraszti társadalom átstrukturálásával, kisemmizésével a megcsonkított ország maradék erejét gyengítette.
Kiemelte, hogy a paraszti gazdaságok kollektivizálása Magyarországon a lakosság körülbelül felét érintette. E folyamat során megszüntették a működő birtokokat, lerombolták a hagyományos közösségeket, és súlyosan megrázták azokat a kulturális értékeket, hagyományokat és életmódbeli sajátosságokat, amelyek e közösségekhez tartoztak.
A működésképtelen termelőszövetkezetek a lakosság élelmezéséhez szükséges mennyiséget sem tudták előállítani, a kollektivizálás visszavetette a fejlődést, a magántulajdonok mellett felszámolta a legdrágább hozzáadott értéket, az emberi hozzáállást - szakmait és erkölcsit egyaránt - mondta.
Erdős Norbert felidézte: Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947. február 25-én tartóztatták le a szovjet hatóságok és hurcolták el a Szovjetunióba, ahol bírósági tárgyalás nélkül 25 év kényszermunkára ítélték. Csaknem egy évtizedet töltött börtönökben és munkatáborokban, szabadulása után mindössze néhány évig élt, 51 évesen hunyt el.
A politikus kiemelte: Kovács Béla elhurcolása indította el azt a közel öt évtizedes folyamatot, melyben a kommunista párt elnyomta, vagy akár kiirtotta azokat, akik bátran ellenálltak a rendszernek.
Erdős Norbert beszédében hangsúlyozta, hogy a paraszti tulajdon eltüntetése és a termelőszövetkezetekbe való kényszerített belépés súlyos csapást mért a társadalom egyik kulcsfontosságú alappillérének tekintett agrárnépességre. E folyamat egy mélyreható törést hozott a magyar vidék fejlődésének történetében, amelynek gazdasági és morális következményei a mai napig érezhetők.