Európa 200 milliárd eurót szán a mesterséges intelligencia fejlődésére.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy Európa nem áll le a fejlődéssel, sőt, a verseny éppen most vette kezdetét.
"Azt tapasztalom, hogy sokan úgy vélik, Európa lemaradásban van, és hogy az Egyesült Államok vagy Kína már megelőzte. Ezzel én nem tudok egyetérteni, hiszen a mesterséges intelligencia terén zajló verseny még korántsem zárult le. Az igazság az, hogy most kezdődik igazán" - nyilatkozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden a párizsi Mesterséges Intelligencia Akciócsúcson, ahol több mint száz ország képviselői gyűltek össze.
Von der Leyen bejelentette, hogy a Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, melynek keretében 200 milliárd eurót fordítanak a mesterséges intelligencia fejlesztésére. Az EU 50 milliárd euró közpénzt irányoz elő a szövetségben részt vevő több mint hatvan cégcsoport által felajánlott 150 milliárd eurón felül. A Bizottság elnöke az EU AI Champions Initiative névre keresztelt szövetségre utalva úgy fogalmazott, hogy "ez lesz a világ legjelentősebb partnersége a köz- és magánszféra között a megbízható mesterséges intelligencia fejlesztésére".
A bejelentést több európai start-up cég is nagy örömmel fogadta. A francia-amerikai Hugging Face projektvezetője, Yacine Jernite többek közt azt mondta, a bejelentés demonstrálja, hogy a fejlődés nem csak a legnagyobb cégeken múlik, sok mindent lehet tenni.
A párizsi akciócsúcs fő célkitűzése a globális mesterséges intelligencia irányításának közös alapelveinek megfogalmazása volt. A zárónyilatkozatban hatvan ország képviselői hangsúlyozták a "nyitott", "befogadó" és "etikus" mesterséges intelligencia fejlesztésének fontosságát.
Az Egyesült Államok nem csatlakozott a nyilatkozathoz. JD Vance alelnök kiemelte a szabályozások mérséklésének fontosságát, és hangsúlyozta, hogy "az Egyesült Államok élen jár a mesterséges intelligencia fejlesztésében, és ezt a pozíciót meg kívánja őrizni". Ennek érdekében Vance bejelentette egy 500 milliárd dolláros befektetési tervet az amerikai mesterséges intelligencia szektorban.
Egyes európai szakértők véleménye szerint a meglévő korlátozások eltörlése szükséges lenne. Fabian Westerheide, német szakértő, arra hívja fel a figyelmet, hogy az európai vállalkozásoknak lehetőséget kellene biztosítaniuk az amerikai technológia alkalmazására. Ezzel a lépéssel nemcsak a versenyképesség növelhető, hanem a bevételek is hatékonyabban oszthatók meg.
"A csúcsra való egyéni törekvés gyakran kudarcra van ítélve, hiszen nem rendelkezünk azokkal az előnyökkel, amelyek az amerikaiakat jellemzik: fejlett technológiai háttér, jelentős tőke, gyorsaság és innovatív gondolkodás" - emelte ki a német szakértő.
Az Egyesült Államok mellett például az Egyesült Királyság sem írta alá a zárónyilatkozatot, amely arra ösztönzi az országokat, hogy tartsák magukat a mesterséges intelligencia irányításának bizonyos etikai szabályaihoz.