Európai Újságírók Szövetsége: Szerbiában drámai mértékben csökken a sajtószabadság, sürgős válaszlépések szükségesek az EU részéről | Vajdaság MA

Az Európai Bizottság Szerbiáról készült jogállamisági jelentése nem ad megfelelő képet az ország súlyos jelenlegi állapotáról - állítják számos nemzetközi civil szervezet és újságírói egyesület.
Az Európai Újságírók Szövetsége (EFJ) honlapján megjelent közlemény szerint az aláíró szervezetek "mély megdöbbenésüket fejezik ki az újságírók elleni újabb támadások miatt, amelyeket sok esetben állami tisztségviselők és rendfenntartók hajtanak végre".
"A sajtószabadság válsághelyzete nemcsak fennmaradt, hanem riasztó ütemben tovább romlott Szerbiában, figyelmeztetéseink és ajánlásaink ellenére is" - áll a közleményben.
A közleményt többek között az EFJ, az Európai Központ a Sajtó- és Médiaszabadságért (ECPMF), a Balkán-Kaukázus Transzeurópai Obszervatórium (OBCT), a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI), a Free Press Unlimited (FPU) és az Article 19 Europe írták alá. Véleményük szerint a szerbiai tüntetéseken a rendőrség tevékenysége egyre aggasztóbbá válik, mivel az illetékes hatóságok eddigi passzív magatartásukról fokozatosan áttérnek a nyílt konfliktusokra az újságírókkal szemben.
"A büntetlenség légkörének megszüntetése érdekében kérjük az illetékes hatóságokat, hogy haladéktalanul, függetlenül és részletesen vizsgáljanak ki minden egyes támadást" - olvasható a közleményben.
Aggodalmukat fejezték ki továbbá az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentése miatt, amely szerintük csak igen korlátozott teret szentel az újságírók biztonságának.
"A szervezetek kiemelték, hogy bár az Európai Unió felszólította a tagállamokat az alapvető jogok, köztük a gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadság védelmére a tüntetések során, eddig még nem adtak egyértelmű választ az újságírók ellen irányuló erőszak aggasztó növekedésére."
Az EFJ hivatalos weboldala alapján Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke, az újvidéki vasútállomáson 2024. november 1-jén bekövetkezett tragikus esemény óta többször is támadások kereszttüzébe állította a független sajtót.
"A közleményben az aláíró szervezetek hangsúlyozzák, hogy elítélik a kormánypárti Szerbiai Újságírók Szervezete (ANS) által a Független Újságírók Szervezete (NUNS) ellen folytatott lejárató kampányt, amely egyébként az Európai Újságírók Szövetsége tagja."
Fokozott aggodalomra ad okot, hogy az Euronews Serbia, az Elle Serbia, a Večernje novosti és a Politika szerkesztőségeiben végbement elbocsátások mögött politikai motivációk húzódhatnak meg. Ezzel kapcsolatban különösen aggasztónak tartják a szerbiai közszolgálati média, az RTS helyzetét is.
A közlemény kitér arra is, hogy az Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testület (REM) tagjainak megválasztása átláthatatlanul, a szükséges függetlenség nélkül zajlott, a független jelöltek és szervezetek pedig a számos szabálytalanság miatt visszaléptek - ez pedig sérti az elektronikus médiáról szóló törvényt.
A helyzet sürgető lépéseket igényel az Európai Bizottság részéről, hogy megvédje a közérdeket, az újságírást és az alapvető szabadságjogokat Szerbiában. A Bizottságnak világos követeléseket, nyilatkozatokat és konkrét intézkedéseket kell megfogalmaznia, hogy határozottan kifejezze elvárásait a jogállamiság terén, mielőtt a sajtószabadság Szerbiában véglegesen elnyomásra kerülne – figyelmeztetnek szakértők.