Ez a kérdés az állásinterjúk réme, de ne aggódj, eláruljuk, hogyan érdemes rá válaszolni!
Ha van is határozott elképzelésünk arról, hogy mekkora fizetést szeretnénk, érdemes a fizetési elvárásokkal kapcsolatos kérdésre óvatos választ adni az állásinterjún - ajánlja a HR Portál, amely a Harvard Business Review cikke alapján összegyűjtötte a legcélszerűbb stratégiákat, illetve mintaválaszokat.
Elképzelhető, hogy valamiért nem akarunk közvetlenül válaszolni a fizetésre vonatkozó kérdésekre. Lehet, hogy a múltban alulfizettek bennünket, és nem járnánk jól, ha a korábbi bérünkhöz mérnénk a választ. Fontos tudni, hogy jogilag nem vagyunk kötelesek megmondani, mennyit kerestünk eddig, ezért a legjobb, ha ilyenkor másra tereljük a beszélgetést.
Íme két lehetőség erre:
1. Fordítsuk meg a kérdést, és kérdezzünk a cég helyzetéről. Például így:
"Egyelőre nem látom még át, mik lennének pontosan a leendő feladataim, ezért a folyamat ezen pontján nem tudom pontosan beárazni magam, de szeretném tudni, mi az a fizetési tartomány, amelyben gondolkodhatok."
Amennyiben az interjúztató nyíltan beszél a cég költségvetéséről, az valószínűleg azt jelzi, hogy kíváncsi arra, hogy az megfelel-e a mi elvárásainknak. Ekkor érdemes egy kicsit homályosan fogalmazni, például így: "Ez nagyon hasznos információ. Amennyiben megkapom az állást, örömmel beszélnék erről részletesebben."
2. Lépjünk túl a kérdésen, és térjünk vissza a képzettségünkhöz. Fogalmazzunk ehhez hasonlóan:
"Mostanra még nem tisztázódott számomra teljesen, hogy pontosan milyen szerepet fogok betölteni az egyes folyamatok során, és milyen konkrét feladatok várnak rám. Nagy örömmel venném, ha folytathatnánk a beszélgetést a szakmai hátteremről, valamint arról, hogy miért érzem, hogy megfelelek a pozíció követelményeinek."
Kétségtelen, hogy ezek a válaszok olyan érzést kelthetnek, mintha kitérnénk a kérdés elől, és ez kellemetlen lehet. A tétre való tekintettel azonban sokat megérhet ez a kis kellemetlenség.
Ha úgy érezzük, elég információval rendelkezünk ahhoz, hogy válaszoljunk a kérdésre, vagy netán a kitérési kísérleteink nem váltak be, és az interjúztató sürget minket, hogy válaszoljunk, akkor körültekintően kell megadni a bértartományt.
Már az interjú előtt érdemes feltérképeznünk, hogy mi a reális elképzelés az adott munkakörre jellemző fizetésekről. Össze kell hasonlítani a tapasztalatunkat és a képesítéseinket a munkaköri leírással, hogy megállapíthassuk, hol helyezkedünk el az adott bérezési sávban. Fontos, hogy ne ragaszkodjunk egy konkrét számhoz, hanem egy tartományban gondolkozzunk.
Amennyiben ez már körvonalazódott bennünk, érdemes a következő módon bemutatni:
Valahogy így:
"Az ezen a területén szerzett tapasztalatom és szakértelmem alapján a következő munkakörömben X és Y forint közötti összeget szeretnék keresni. Végeztem némi kutatást hasonló munkakörök esetében, és beszéltem hasonló cégeknél dolgozó emberekkel - mindezek ismeretében jutottam ezekre a számokra. Tudom, hogy értékes tagja lehetnék a csapatnak, és nyitott vagyok arra, hogy többet megtudjak a leendő feladataimról és az Önök által a munkavállalóknak nyújtott egyéb juttatásokról."