A Zárából érkező formás apszisok különleges szépséggel bírnak. E szemet gyönyörködtető építészeti elemek nem csupán esztétikai értékkel bírnak, hanem gazdag történelmi háttérrel is rendelkeznek. A helyszín varázsa és a formák harmóniája egyedülálló élmény

Itt a nyár, és az emberek többsége már alig várja, hogy kiszakadhasson a mindennapok monotonitásából, hogy családjával együtt új kalandokat élhessen át. A legnépszerűbb úti célok között, köszönhetően a könnyű megközelíthetőségnek, továbbra is a gyönyörű horvát Adriai-tenger partvidéke áll az élen. Ezen a szombaton ezért úgy döntöttem, hogy egy csipetnyi mediterrán hangulatot és a dalmát táj varázsát hozom el nektek. Mostantól mindenki maga döntheti el, hogy belevág-e az utazásba, vagy inkább a négy fal között marad.

Na de merre induljunk, ha Dalmácia hívogat? Most nem bonyolítom túl a dolgot, inkább egy helyszínre fókuszálok. Ha a dalmáciai csodákat szeretnénk felfedezni, érdemes az ősi főváros, a napfényes Zára (Zadar) városánál kezdeni. Itt egy lenyűgöző történelmi örökség vár ránk, amely a római emlékek varázsától a középkori, román és gótikus épületeken át egészen a modern művészeti alkotásokig terjed. A gasztronómia pedig igazi ínycsiklandó élményekkel szolgál. Mi egy horvát-bosnyák-dalmát körúton jártunk ott, és két éjszakát töltöttünk a városban. A tengerparti lazítás és a vízben való lebegés mellett nem feledkeztünk meg a kultúra felfedezéséről sem, és felfedeztük az óváros macskaköveit is.

A város utcái élénk vibrálásukkal mesélnek az évszázadok gazdag történelméről, miközben magukba foglalják a modern nagyvárosi élet mindennapjait. A nyári főszezon turistáinak tömege még inkább fokozza ezt a különleges atmoszférát. A mi ottlétünk alatt sem volt hiány a látogatókban; a hömpölygő embertömeg elárasztotta az óvárosi részeket, és mi próbáltunk nem pánikba esni a nem európai turisták sokaságától. Egyik alkalommal egy férfit éppen a Szent Donát-templom előtt kaptam rajta, amint az ókorból megmaradt építmények egyikén ugrált. Talán éppen ez volt az a pillanat, amikor rájöttem, hogy ő sem nézné jó szemmel, ha az ő hazájában ennyire kulturálatlanul viselkednék.

Egyébként Zadar jelképének számító Szent Donát-templom a maga huszonhét méteres magasságával a legnagyobb középkori templomok közé tartozik. A IX. század elején, korai bizánci stílusban emelt, körkörös, szabályos nyolcszög alaprajzú templom falában észrevehetjük a beépített római faragványokat is. A Szent Donát-templom mellett áll a város katedrálisa, a Szent Anasztázia-székesegyház, a dalmáciai román építészet gyöngyszeme. A háromhajós, impresszív belső tér oldalkápolnáiban XIII. századi falfestményeket láthatunk, a főoltár felett gótikus cibórium áll, a szentély két oldalát gyönyörűen faragott gótikus stílusú kanonok széksorok díszítik. A bal oldali mellékhajó végén egyszerű márványszarkofág őrzi a névadó Szent Anasztázia csontjait, melyeket még Donát püspök hozott Konstantinápolyból a városba.

Aki szereti a középkori templomok misztikus hangulatát, annak Zára nettó kincsesbánya. Az egyiknek magyar vonatkozása is van. A Fórum terén, a Szent Donát-templommal szemben áll a Szent Mária-templom. Alapítása még a XI. századig vezethető vissza, de az épület belseje és homlokzata több évszázad, főként a barokk stílusjegyeit hordozza magán. Tiszta román stílusú tornya a legrégebbi dalmáciai harangtorony, még 1105-ben az első magyar-horvát király, Könyves Kálmán emeltette.

A történelem folyamán a velenceiek szintén letették névjegyüket a város arculatán. Míg a római időkben a Fórum, addig a dózsék korszakában a Népek tere volt a városi élet központja. A tér oldalában a hatalmas díszes épület, a Pedrini palota áll. Ma a Városháza lakik benne. Mellette az óratorony épülete magasodik. Az óratoronnyal szemben a Loggia látható. Egykoron itt lakott Zára kormányzója.

Kétségkívül, Zágráb legizgalmasabb látnivalói a sétány északi végén rejtőznek. Miután elhagyjuk a Szent Donát templomot és a Fórumot, felfedezhetjük azokat a lenyűgöző lépcsőket, amelyek a tenger irányába vezetnek. E lépcsők mögött titokzatos lyukak bújnak meg, ahonnan különféle zörejek szűrődnek ki. Ez a varázslatos hely a híres Tengeri orgona, ahol a lépcsők mintegy hetven méteren át nyúlnak a vízbe. Itt az emberi kreativitás, a művészet, a mesteri kivitelezés és a természet ereje találkozik, egyedülálló élményt nyújtva a látogatóknak.

Zára valóban a vén kontinensünk legelbűvölőbb helyei közé tartozik. Akinek szívügye Dalmácia gazdag múltja, annak érdemes itt kezdenie felfedezőútját. A város a régió északi részén helyezkedik el, innen pedig könnyedén folytathatjuk utunkat Trogir felé, majd pedig Dubrovnik varázslatos falaihoz érkezhetünk. Kívánok mindenkinek egy napfényes, felejthetetlen nyarat!

Related posts