A világunk egyre aggasztóbb irányba tart: úgy tűnik, van remény arra, hogy mégsem vagyunk végleg elveszve, és van lehetőségünk megóvni bolygónkat. - Pénzcentrum

Egy ismeretlen jövő felé száguldó gyorsvonaton utazunk, amelyről egy hatalmas nemzetközi kutatás fellebbenti a fátylat. Az IPBES, egy kormányközi szervezet, több száz oldalon át tárja elénk a Nexus jelentését, amelyből világossá válik, hogyan fonódnak össze a globális környezeti és társadalmi válságok, mint például a víz- és élelmezési problémák, valamint az éghajlatváltozás. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Evolúciótudományi Intézetének kutatója, aki vezető szerzőként járult hozzá ehhez a komplex szakmai munkához, megosztotta velünk az ott szerzett tapasztalatait, és érdekes párhuzamot vont a nyilvános illemhelyek, a Lyme-kór és a sünök között.
Mintegy 60 ország körülbelül 160 szakértője töltött három évet az IPBES (Kormányközi Tudományos-Politikai Platform a Biodiverzitásért és Ökoszisztéma-Szolgáltatásokért) jelentésének kidolgozásával. A kutatás célja az volt, hogy feltárja, miként kapcsolódnak egymáshoz a globális környezeti és társadalmi krízisek. A biológiai sokféleség és ökoszisztéma-szolgáltatások témájára fókuszáló szakmai anyag hangsúlyozza, hogy ezek a válságok kölcsönhatásban állnak egymással, és ha külön-külön próbáljuk őket kezelni, az eredmények nemcsak hogy hatástalanok lehetnek, hanem akár ellenkező hatást is kiválthatnak.
A Nexus-jelentés hangsúlyozza, hogy a biológiai sokféleség világszerte, a globális szinttől a lokálisig, folyamatosan csökken. Ez a természetromlás, amely nagyrészt az emberi tevékenységek, például az éghajlatváltozás következménye, közvetlenül és súlyosan érinti az élelmezésbiztonságot és táplálkozást, a víz minőségét és elérhetőségét, valamint az egészség és jólét állapotát. Emellett befolyásolja a közösségek éghajlatváltozással szembeni ellenállóképességét és az emberiség számára elérhető természeti erőforrásokat is.
A Nexus-jelentés keretein belül, amely a One Health (vagyis Egy Egészség) megközelítést alkalmazza, Földvári Gábor, a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézetének kutatója is aktívan részt vett a betegségek ökológiájával foglalkozó munkában. A projektben további magyar szakértők, Benedek Zsófia (HUN-REN KRTK) és Tormáné Dr. Kovács Eszter (MATE) is hozzájárultak, így teremtve meg a multidiszciplináris megközelítést. A One Health elvét képviselve Földvári kiemelte, hogy "a biológiai sokféleség csökkenése, az egészségtelen táplálkozás, a tiszta víz hiánya, a környezetszennyezés és az éghajlatváltozás következtében számos fertőző és nem fertőző betegség következményei fokozódnak". Kutatásai során arra is fókuszál, hogy a klímaváltozás és az urbanizáció hogyan segítheti elő a kullancsok és a kórokozók terjedését.
Itt az ökológus megjegyezte, az amúgy klímavédelmező parkosítással több, kullancsot terjesztő sün élhet a városi zöld területeken, és a több sün több fertőző kullancsot is jelenthet. Ugyanakkor hiába tartózkodunk, futunk vagy kerékpározunk a parkokban is az aszfaltozott részeken, ha a bokrokat vécéknek használjuk, könnyen összeszedhetjük az akár fertőzéseket is terjesztő vérszívókat. "Így az a következtetés vonható le, ha több nyilvános illemhely lenne a parkokban, kevesebb fertőző kullanccsal találkozhatnánk" - hangsúlyozta Földvári Gábor, aki szerint a parkok és kertek gondozottabb és ritka aljnövényzetei kevesebb kullancsnak adhatnak búvóhelyet a nagyvárosokban.
A kutató érdekességként megjegyezte, hogy ha összevetjük a Margit-sziget fajösszetételét a Pilisben található lombhullató erdőével, akkor világossá válik, hogy az előbbiben jóval nagyobb sűrűségben találhatóak olyan gerinces állatok, mint a sünök, különféle rágcsálók és egyes énekesmadarak. Ezek az állatok nemcsak a természet szépségét gazdagítják, hanem kiválóan hozzájárulnak a kullancsok, valamint a kullancsok által hordozott kórokozók fenntartásához is.
A Nexus-jelentés keretében 52 önálló kutatás készült, amelyek az előttünk álló időszakokat, egészen 2050-ig és 2100-ig, 186 különböző forgatókönyv alapján elemzik. Földvári Gábor, a HUN-REN ÖK ETI Felbukkanó Kórokozók Ökológiája Kutatócsoport vezetője, mint a múltbeli és jelenlegi trendeket feltérképező fejezet egyik fő szerzője, hangsúlyozta, hogy a jövőbeli forgatókönyvekkel kapcsolatban a biodiverzitás, a vízminőség, az egészségügyi helyzet és a klímaváltozás terén az utóbbi évtizedekben megfigyelt romló tendenciák megállítása érdekében komoly erőfeszítések szükségesek.
"A helyzetet tekintve sajnálatos módon a kilátások kifejezetten aggasztóak. Amennyiben nem teszünk lépéseket a klímaváltozás, a vízgazdálkodás vagy az egészségügyi megelőzés terén, úgy a válság egyre súlyosabbá válhat" - figyelmeztetett a kutató. Hozzátette, hogy ezek a fenntarthatósággal kapcsolatos kihívások nem az emberi faj kihalásáról szólnak, sokkal inkább a technológiai civilizáció jövőjét fenyegetik. "Ha több válság egy időben sújt bennünket, például ha több nagy járvány tör ki, és közben a szélsőséges időjárási események is fokozódnak – de ide sorolhatjuk a háborúk számának növekedését is –, akkor hirtelen eltűnhetnek azok a találmányok és civilizációs vívmányok, amelyeket napjainkban is használunk, hogy például a világ távoli pontjain kényelmesen kommunikálhassunk egymással" - hangsúlyozta az ökológus.
A jelentés számos példát kínál arra, hogyan lehet elérni a kívánt eredményeket a jó gyakorlatok révén. Az olyan szénmegkötő ökoszisztémák, mint az erdők, talajok és mangrovék helyreállítása nemcsak a környezet védelmét szolgálja, hanem a biológiai sokféleség megőrzését is elősegíti. Emellett a táj- és tengeri gazdálkodás integrált fejlesztése, a városi természet alapú megoldások alkalmazása, valamint a fenntartható, egészséges táplálkozás és az őslakos élelmiszerrendszerek támogatása mind hozzájárulhatnak a rendszer egészének pozitív átalakulásához.
A rengeteg területtel, komplexen foglalkozó jelentés legfőbb célja az volt, hogy rámutasson, hiba részleteiben vizsgálni a kríziseket és problémaköröket, mert azok nagyon komplikált módon, de egyértelműen összefüggenek. Ugyanis ha az egyik válság hatását nem vesszük figyelembe egy másik válságnál, akkor nem fogjuk tudni kezelni ezeket a problémákat. Emiatt integráltabb, méltányosabb és összehangoltabb megközelítésekre van szükség. "Az IPBES legfrissebb jelentése éppen ezért egy erős javaslat, ajánlás a kormányzatoknak, minisztériumoknak, hogy kommunikáljanak egymással, valamint hogy hálózatosan gondolkozzanak és cselekedjenek, mert a különböző válságok nem fogják megvárni egymást, amíg azok külön-külön megoldódnak" - húzta alá a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézetének kutatója.
Földvári Gábor véleménye szerint a Nexus-jelentés leglényegesebb üzenete, hogy az embereket tudatosítsák: valóban komoly problémák állnak előttünk. A kutató hangsúlyozza, hogy sokan még mindig nem képesek felfogni, milyen viharosan közeledik a jövő, és hogy a gyorsvonat, amin utazunk, nem egy biztonságos állomás felé tart, hanem egy teljesen más irányba, ami sokkal aggasztóbb.