Gulyás Gergely kifejtette, hogy a helyzet nem a háborúból való kilépés irányába mutat, hanem inkább egy belső elmélyülést jelez. Hangsúlyozta, hogy Brüsszel nem a béke megteremtését segíti elő, hanem éppen ellenkezőleg, a konfliktus eszkalálódását támogat

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget irányító miniszter, a Kormányinfó sajtótájékoztatóján osztotta meg legfrissebb információit és kormányzati álláspontját.

Szerda délelőtt újra összeült a kormány a Karmelita kolostorban, ahol az aktuális döntések bejelentésére ezúttal sem vártak csütörtökig. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, és Vitályos Eszter kormányszóvivő már az ülés után tájékoztatták a közvéleményt a legfontosabb témákról. Az eseményhez Latorcai Csaba is csatlakozott, aki a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkáraként és miniszterhelyetteseként vett részt. A megbeszélés során több lényeges ügy került terítékre: a folytatódó orosz-ukrán konfliktus, a parajdi tragédia, a Demján Sándor-program, a pride események, valamint Budapest pénzügyi helyzete is. Ezt a hirado.hu tudósította.

Gulyás Gergely megjegyezte, hogy az elmúlt hét eseményei nem sok biztatást adnak, hiszen a háború jelenlegi irányvonala távol áll a békés megoldástól. Az utóbbi hét történései még inkább csökkentették a gyors és kézzelfogható béke lehetőségét. Hozzátette, hogy nem a háborúból való kilépés jelei mutatkoznak, hanem inkább a konfliktus mélyülése. A kormány értékelése szerint az európai háborús politika lényegében nem mutat változást, hiszen Brüsszel továbbra is a háború támogatását választja a béketárgyalások helyett. Ugyanakkor a tárcavezető kiemelte, hogy léteznek olyan eltérő nézőpontok is, amelyek más irányba mutatnak.

"Ilyen szempontból a lengyel választási kampány és különösen az elnökválasztás is reményekre ad okot. Innen is gratulálunk az újonnan megválasztott lengyel államfőnek, de ettől még tény, hogy az Európai Tanácsban kevesen vannak, elsősorban a magyar és a szlovák miniszterelnök, akik az amerikai békepolitikát feltételek nélkül teljes egészében támogatják" - hívta fel a figyelmet.

Megfigyelhetjük, hogy a háborús propaganda felerősödése egyre inkább megjelenik Magyarországon is. A kormány egy olyan szolgálati tájékoztatót is meghallgatott, amely nemzetbiztonsági információkon nyugszik. Ebből világosan kiderül, hogy külföldi források támogatják a hazai háborús propagandát. Ez a támogatás nem csupán Ukrajnából vagy Oroszországból származik, hanem más országokból is érkezik. Ezen felül egyértelműen megállapítható, hogy mindkét fél háborús propagandájának érdekében újságírók vannak alkalmazásban Magyarországon.

- nyilatkozta a Miniszterelnökséget irányító miniszter.

A kormány álláspontja szerint Magyarország számára továbbra is elengedhetetlen a gyors béke elérése. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy az amerikai kormányzat türelme fokozatosan csökken, de továbbra is elkötelezett a béke melletti kiállás mellett. Bízni próbálnak abban, hogy a következő hónapokban pozitív változások következnek be, viszont a mögöttünk álló hét háborús esemény sokkal inkább pesszimizmusra késztet.

A parajdi sóbányát érintő katasztrófa ügyével a kormány is foglalkozott. A legutóbbi kormányülésen részt vett Bíró Barna Botond, Hargita megye tanácsának elnöke, aki részletesen tájékoztatta a testületet a kialakult helyzetről és arról, hogy milyen formában tud a kormány támogatást nyújtani. Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy különösen sajnálatos, hogy a nemzeti összetartozás napján ilyen súlyos ügyekkel kell foglalkozni Székelyföld kapcsán. Kiemelte, hogy nyilvánvaló emberi mulasztások történtek, de ennek a megállapítása már a román hatóságok felelőssége.

Fontos, hogy magyar oldalról folyamatos kapcsolatban legyünk az RMDSZ-szel és a Hargita megyei tanáccsal. Minden lehetséges támogatást, amit Magyarországról nyújthatunk, készséggel megadunk. Magyar kutatók is részt vesznek abban a megfigyelő rendszerben, amely a parajdi són végzett kutatások révén segíti a vízbetörést követő károk helyreállítását. (...) Ennek ellenére továbbra is kérdéses, hogy a bánya bármilyen formában megmenthető-e. A meghallgatott információk alapján jelenleg úgy tűnik, hogy az esély arra, hogy sikerüljön megmenteni, sajnos jóval kisebb, mint annak a valószínűsége, hogy nem lesz megoldás.

- részletezte a tárcavezető.

Gulyás Gergely bejelentette, hogy a magyar katasztrófavédelem készséggel felajánlotta támogatását a román hatóságok számára, és szakembereket is küldtünk a vízügyi és katasztrófavédelmi területekről. A kormány nevében Nacsa Lőrinc, nemzetpolitikai államtitkár is ellátogatott a helyszínre. Azonnali segítségként 10 millió forintot biztosítottunk. A segélynyújtásban a kormány együttműködik az Ökumenikus Segélyszervezettel, amely célzott programot indított a parajdi sóbánya munkavállalói számára.

"Elindult egy országos adománygyűjtési kezdeményezés, amelyhez a magyar közmédia is csatlakozott."

Gulyás Gergely felhívta a figyelem fókuszát.

A miniszter véleménye szerint a legnagyobb kihívás, amellyel középtávon szembesülnek, az a tény, hogy Parajd és környéke eddig a turizmusból húzta hasznát, ám a megváltozott körülmények következtében a térség turisztikai vonzereje csökken. A kormány ennek orvoslására igyekszik támogatást nyújtani a helyi lakosságnak.

A kormány döntött arról is, hogy a Demján Sándor-programban a kis- és közepes vállalkozások támogatására szánt forrásokat 50 milliárd forinttal megemeli, így összesen 130 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra. Ez azt jelenti, hogy összesen 1800 kis- és közepes vállalkozás fog részesedni ebből a vissza nem térítendő támogatásból.

Ez a támogatási forma, amelyet "egy plusz egyes támogatásnak" nevezünk, azt jelenti, hogy a kis- és közepes vállalkozásoknak az állami forrásokhoz legalább azonos mértékű saját hozzájárulásokat kell biztosítaniuk. Ezt a forrást a beruházások, fejlesztések, digitális és energetikai projektek, valamint kapacitásbővítések finanszírozására lehet felhasználni. Ennek eredményeként a magyar gazdaságban a rendelkezésre álló 130 milliárd forint összesen 260 milliárd forintnyi mozgást generál a kis- és közepes vállalkozások számára. A kifizetések hamarosan kezdődnek, és várhatóan a következő hetekben a magyar állam teljes mértékben teljesíti a kifizetéseket.

- fejtette ki Gulyás Gergely.

A gyermekvédelemre kitérve a tárcavezető egyértelműsítette a kormány álláspontját. Aláhúzta, hogy a magyar kormány a gyermekvédelmi törvénynek érvényt fog szerezni, de kiemelte, hogy ezzel nem a szexuális kisebbségek ellen, hanem a gyermekek védelmében kíván fellépni.

"Az a határozott véleményünk, hogy a pride-ot a gyermekvédelmi törvény keretei között is meg lehet tartani. Ezért is ajánlotta fel a Kincsem Parkot a rendőrség a szervezőknek, de ők akár más helyszínt is választhatnának. A kérdés jelenleg az, hogy a szervezők célja a rendezvény törvényes keretek közötti megtartása vagy pedig a provokáció? Hogyha az előbbi, akkor a hatóságokkal való együttműködésben a gyermekvédelmi törvény érvényesítése mellett is van lehetőség" - mondta el ezzel kapcsolatban a miniszter.

A kormány figyelmet fordított a Fővárosi Önkormányzatnál kialakult pénzügyi problémákra is. Gulyás Gergely kijelentése szerint a kormányzaton belül egyértelműen az a vélemény uralkodik, hogy Budapest jelenlegi nehézségei vezetői döntések következményei. A Karácsony Gergely és Tisza-koalíció kevesebb mint egy év alatt, saját szavaik szerint is, csődhelyzetbe sodorta a várost, a felelősség pedig kizárólag a fővárosi vezetésre hárul. Azonban a következmények minden budapesti lakost érintenek. A kormány készségesen felajánlja a segítségét, de először alaposan meg kell vizsgálni a fővárosi pénzügyi helyzetet, hogy kiderüljön, milyen okok állnak a kialakult szituáció mögött. E feladatra Latorcai Csabát és Gulyás Gergelyt jelölték ki.

Latorcai Csaba a témával kapcsolatban kifejtette, hogy...

A kormány elkötelezett amellett, hogy támogassa a budapesti lakosokat, és elősegítse a Fővárosi Önkormányzat munkáját. Az elmúlt év pénzügyi mutatói alapján azonban komoly kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, hogyan sikerült gyakorlatilag csődhelyzetbe sodorni a Karácsony Gergely és Tisza által vezetett koalíció alatt a fővárost.

Az államtitkár szerint a segítség első lépése mindenképp az kell hogy legyen, hogy a Karácsony Gergely-Tisza-koalíció alkosson egy törvényes költségvetést Budapest számára, hiszen a Kúria megállapította, hogy a mostani nem törvényes. Sürgősséggel új költségvetést kell alkotni, és át kell világítani a fővárost, hogy hova kerültek a pénzek. "Hiszen ne feledjük, hogy Tarlós István 214 milliárd forintnyi tartalékkal adta át a fővárost" - tette hozzá.

"A kormány egyébként az elmúlt években is igyekezett folyamatosan segítséget nyújtani a Fővárosi Önkormányzat számára. Több százmilliárd forint értékben hajtottunk végre az elmúlt esztendőkben közfejlesztéseket, és csak a fővárosban hasznosuló kis- és közepes vállalkozások támogatására nyitva álló kormányzati pályázati lehetőségek is jelen pillanatban több mint 200 milliárd forintot tesznek ki. Tehát azt is nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy a helyi iparűzési adó megduplázása is a kormányzati támogatásoknak köszönhető"

- emelte ki Latorcai Csaba.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy amikor Karácsony Gergely jelezte a kormány felé a főváros nehézségeit, a kormány mindig készségesen nyújtott segítséget. Példaként említette, hogy a fővárosi villamosbeszerzéshez 54 milliárd forintot biztosítanak. Az első, 4,5 milliárd forintos részletet már átutalták a szállítónak. Az együttműködés iránti elkötelezettségük változatlan, de fontos, hogy tisztázzák, hogyan jutott a főváros ilyen súlyos anyagi helyzetbe.

Related posts