Bár 31 éven át jogszerűen élt Magyarország területén, a török családapa sajnálatos módon kiutasítást kapott.

Pert nyert az Emberi Jogok Európai Bíróságán egy török állampolgár, aki 31 évnyi magyarországi tartózkodás után, a nemzetbiztonságra hivatkozva került kiutasításra. A bíróság körülbelül hatmillió forint kártérítést ítélt meg számára, mivel a magyar állam a kirekesztését úgy hajtotta végre, hogy nem biztosított számára tisztességes eljárást, és megfelelő bírósági jogorvoslati lehetőségekről sem gondoskodott – áll a Magyar Helsinki Bizottság közleményében.

A Magyar Helsinki Bizottság megfogalmazása szerint a török férfi 1990-ben, teljesen szabályosan lépett be Magyarország területére. Azóta családot alapított, és tartózkodása során mindvégig a törvényeknek megfelelően élt az országban, még a kiutasítása idején is érvényes tartózkodási jogcímmel rendelkezett.

Bár az érintett férfi már nyugdíjas korú volt, 2021-ben mégis kiutasították az országból. Az esemény hátterében az idegenrendészeti szabályok szigorodása állt. Az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) és a Terrorelhárítási Központ (TEK) véleménye alapján ma már szinte indoklás nélkül lehet elvenni a menedékjogot vagy tartózkodási jogot, ami akár magyar családok szétszakításához is vezethet. Az AH ajánlásai kötelező érvényűek, így a hazai bíróságoknak nincs lehetőségük arra, hogy mérlegeljék vagy alaposan kivizsgálják ezeket az ügyeket.

A török férfinél, Orhan Demircinél is ez történt. 30 év után az AH kiadott egy állásfoglalást arról, hogy a további tartózkodása veszélyezteti a nemzetbiztonságot. Egyúttal javaslatot is tett a kiutasításra, valamint öt év beutazási és tartózkodási tilalom elrendelésére. Mivel az AH a nemzetbiztonság veszélyeztetésére hivatkozott, az indokok megismerését évtizedekre titkosították, azokat sem a férfi, sem ügyvédje nem ismerhette meg.

A férfi hazai bíróságokon is próbálkozott, de a fent említett okok miatt érdemi vizsgálat nélkül fogadták el az AH állásfoglalását és javaslatát. Ennek következtében a család a Magyar Helsinki Bizottság segítségével a strasbourgi bírósághoz fordult. Az Emberi Jogok Európai Bírósága egyhangú döntésében megállapította, hogy a magyar állam megsértette Orhan Demirci alapvető jogait. A hazai hatóságok és bíróságok nem biztosították számára a tisztességes eljárás jogát, valamint a hatékony jogorvoslat lehetőségét, amely lehetővé tette volna, hogy védekezzen kiutasítása és a szakhatóság véleménye ellen. A strasbourgi bíróság nem fogadta el a magyar állam érvelését, amely szerint a hazai bíróságok a törvény betűje szerint, szabályosan jártak el. Végül a bíróság 14 700 eurós, azaz közel hatmillió forintnak megfelelő kártérítést ítélt meg a férfinak.

A Helsinki Bizottság nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy ez nem az első olyan nemzetközi döntés, amely ilyen jellegű ügyekkel foglalkozik. A strasbourgi bíróság mellett az Európai Unió Bírósága (EUB) is már kimondta, hogy a hazai jogszabályok ellentétesek az alapvető jogokkal.

Related posts