Ilyen esetben érdemes figyelni, ha a macska folyamatosan nyávog, mert ez jelezheti, hogy valami nincs rendben.

A legtöbb gazdi örül, ha kedvence beszédbe elegyedik vele. Sőt, tudják is, mit akar épp közölni, vagy épp kérni tőlük a cicus. Azonban van, hogy a túlzott vokálisság bajra hívja fel a figyelmet.

Kezdjük azzal a figyelemreméltó ténnyel, hogy bársonytalpú kis kedvenceink csupán a mi kedvünkért nyávognak. Közöttük a kommunikáció alapvetően testbeszéden és feromonokon alapul, így igazán különleges, hogy velünk, emberekkel való kapcsolatuk érdekében új "nyelvet" tanultak meg. Micsoda ügyesség és intelligencia! Viszont fontos megjegyezni, hogy a túlzott nyávogás nem mindig kedvező jel. De vajon mit is jelent a "túl sok" ebben az esetben? Mire érdemes odafigyelni? Most részletesebben is kifejtjük!

Valószínűleg az együttélés során megismerted cicád szokásait, gesztusait, ahogy a hangja is a füledben cseng. A legtöbb macska akkor nyávog a legintenzívebben, ha éhes. Ez természetes. Ezen túl nyávogással köszönthet, ha hazaérsz a munkából, jelezheti azt is, hogy a figyelmedre áhítozik, ahogy arra is felhívhatja a figyelmedet, hogy becsuktad az alomhoz vezető ajtót, pedig neki dolga lenne...

Ha a megszokott élethelyzeteken túl kedvenced látszólag ok nélkül nyávogásba kezd, és azt nem is akarja abbahagyni, vagy a nyávogás hangja a szokásostól eltérő, akkor már érdemes jobban odafigyelni az állatra.

Már a közcím is elárulja, hogy az intenzív nyávogás gyakran panaszként is hangzik, ami szintén figyelemfelkeltő. Ennek hátterében különféle egészségügyi okok állhatnak, mint:

Valamennyi felsorolt panasz állatorvosi ellátást igényel, kivéve a siketséget és vakságot, hiszen ezekben az esetekben a felerősödött nyávogás egyfajta kommunikáció lehet. Azonban ha úgy ítéled meg, hogy cicád frusztrált is a csökkent érzékelés miatt, akkor a megnyugtatása céljából lépéseket kell tenned. Ebben szintén a doktor, vagy egy macskákra specializálódott viselkedésterapeuta lehet a segítségedre.

Az egészségügyi panaszok mellett a macska akkor is élénk nyávogásba kezdhet, ha megijedt valamitől, fél, stresszes, sőt, akkor is, ha unatkozik. Gyakran megesik, hogy az állat megtanulja, a nyávogással magára irányíthatja a figyelmedet, amit tudatosan alkalmaz is. Ezekben az esetekben a körülményeket kell rendezned, hogy kedvenced békére leljen.

Kapott enni a cicád, mégis panaszosan nyávog? Lehet, hogy nem ízlik neki az eledel. Továbbá az is megeshet, hogy valami beleesett a tálkájába. A piszkos ivóvíz is aggaszthatja, hiszen az állatok nem szívesen isznak állott, szennyezett vízből. Ugyanígy az alomtálca nem megfelelő állapota is jajszóra adhat okot.

Érdemes megemlíteni az ivarzást is, amikor mind a nőstények, mind a kandúrok sokkal vokálisabbá válnak. Ezen túl egyes fajtákra is jellemzőbb, hogy többet nyávognak. Ezek a sziámi, a bengáli, a szfinx és a tonkinéz macskák, a teljesség igénye nélkül.

Kedvenced általában éjszaka adja tudtodra, hogy ébren van? A háziasítás következtében sok macska nappali életmódra vált, azaz a nap során aktív, míg az éjszakát pihenéssel tölti. A természetben viszont a krepuszkuláris tevékenységük jellemző, ami azt jelenti, hogy szürkületkor, tehát naplementekor és hajnalban a legélénkebbek. Ez a vadászat ideje, amely a házi macskák esetében gyakran játékban és felfedezőkedésben mutatkozik meg. Ezeket a pillanatokat sokszor nyávogás is kíséri, mintha csak jeleznék, hogy készen állnak a kalandra.

Ha a kedvenced hangja érdesebbé vagy rekedtté válik, esetleg teljesen megnémul, az valószínűleg légúti problémákra utalhat. Ilyen esetekben gyakran megjelennek más tünetek is, mint például orr- vagy szemváladékozás, szörcsögés, levertség, láz, vagy étvágytalanság. Fontos, hogy minél előbb orvoshoz vidd az állatot, hogy a szükséges kezelés időben elkezdődhessen.

Related posts