Itt van egy újabb figyelmeztető jel a kínai hanyatlásról.

A kínai kötvénypiacokon hét évtizede nem tapasztalt események zajlanak, miközben Japán egy eddig ismeretlen irányba lépett. E két ország sorsának alakulása pedig komoly hatással lehet a befektetéseinkre, így fontos, hogy alaposan áttekintsük a folyamatokat, amelyek jelenleg zajlanak.
Az utóbbi hetek eseményei újabb figyelmeztető jelként szolgálnak a kínai gazdaság hanyatlására, hiszen a kínai 30 éves államkötvény hozama először csúszott a japán szint alá. Itt van egy Japán, amely évtizedek óta stagnál és a defláció réme árnyékolta be a gazdasági kilátásait. Ez a mostani fordulat világosan megmutatja, hogy a gazdasági erőviszonyok mennyire gyorsan és drámaian átalakulhatnak.
Önmagában ez elsőre nem tűnik egy nagyon nagy eseménynek, de valójában olyan folyamatok ékes jelképe ez, amiről érdemes beszélni.
Az utóbbi évek során egyre élesebben kirajzolódik, hogy Kína növekedési modellje már nem képes a korábbi sikerességét fenntartani. A globális gazdaság gyengélkedése és a kereskedelmi feszültségek következtében a korábban eredményes exportorientált stratégia megbukott. Ezen kívül a lakáspiac drámai visszaesése miatt a beruházásalapú növekedés sem tűnik életképes megoldásnak. A lakosság megtakarításainak jelentős része elolvadt a lakásárak és a részvények drámai csökkenése következtében, ami a fogyasztás drasztikus visszaeséséhez vezetett – sokan kényszerű megtakarításokra kényszerülnek. Továbbá, a kínai demográfiai helyzet is aggasztó ütemben romlik, ami tovább bonyolítja a gazdasági helyzetet.