Új vezetői struktúrával gazdagodott a Műszaki Egyetem.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet fenntartó társaság igazgatósági testületének elnöke Ratatics Péter, a MOL-csoport fogyasztói szolgáltatások ügyvezető igazgatója lett. A háromfős testület tagja továbbá Charaf Hassan rektor és Simola József, a MOL-csoport pénzügyi vezérigazgató-helyettese. A BME irányításába a MOL vezetésében és jelentős hazai szervezetek megújításában tapasztalatot szerzett vezetők kapcsolódnak be.

A 2025 márciusától új működési keretrendszerre áttért Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet (BME) fenntartó társaság megtartotta első közgyűlését. Ennek előzménye, hogy a MOL-csoport 50 milliárd forintért megvásárolta a BME fenntartói jogával rendelkező BME Fenntartó Zrt. részvényeit a magyar államtól - olvasható a felsőoktatási intézmény sajtóközleményében.

A július 21-i közgyűlésen, amely a BME és a MOL-csoport vezetőinek találkozója volt, jelentős jelenlévőként részt vett Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára, aki a felsőoktatásért, szakképzésért és a fiatalokért felelős területeket képviselte. A közgyűlés során fontos döntés született a BME Fenntartó Zrt. igazgatóságának összetételéről, melynek keretein belül megtartották az első ülést is. Az igazgatóság élén Ratatics Péter áll, míg tagjai között megtalálható Charaf Hassan, a BME rektora, valamint Simola József, a MOL-csoport pénzügyi vezérigazgató-helyettese is.

Ratatics Péter 2007-ben kezdte karrierjét a MOL-nál, majd 2018-tól a fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója és a MOL-csoport Vezetői Bizottságának tagja. 2018 júliusában a MOL teljes magyarországi operatív működéséért felelős ügyvezető igazgatójának nevezték ki, amely pozíciót 2022 októberéig látta el. Ekkor nevezték ki az INA Igazgatóságának elnökévé, mely tisztséget 2023 júniusáig töltötte be. A Magyar Ásványolaj Szövetség elnöke, valamint a Magyar Telekom és a MÁV Zrt. Igazgatóságának tagja. 2022-ben megválasztották a BME Konzisztóriumának elnökévé.

Simola József a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szerezte meg diplomáját a Villamosmérnöki és Informatikai Karon 1991-ben. Pályafutását az Arthur Andersen és a Boston Consulting Group cégeknél kezdte, ahol szakértői és vezetői szerepeket töltött be. 2003-tól a MOL-nál folytatta karrierjét, ahol 2006 és 2011 között a társasági támogatások ügyvezető igazgatójaként tevékenykedett. 2011 májusától a vállalat pénzügyi vezérigazgató-helyettese lett. Emellett 2006 áprilisa óta a MOL-csoport Vezetői Bizottságának aktív tagja.

Az igazgatósági ülésen Charaf Hassan rektor a BME helyzetéről, oktatási, tudományos, innovációs teljesítményéről és nemzetközi kapcsolatairól, valamint stratégiai célkitűzéseiről adott tájékoztatást. Az igazgatóság létrejötte kapcsán Charaf Hassan kiemelte:

Kivételes alkalom nyílt arra, hogy a vállalatvezetés és változásmenedzsment terén jártas szakemberek csatlakozzanak a testülethez, ezzel pedig értékes hozzájárulásukkal erősítik a BME jövőbeli fejlődését. Egyetemünk tavaly a megújulás mellett döntött, miután a Szenátus széleskörű támogatással jóváhagyta a rektori programot, amely a BME élénkítésére és versenyképességének növelésére irányult. E lépéssel új fejlődési irányt vettünk, és most még nagyobb elánnal folytathatjuk utunkat, hiszen az igazgatóság jól ismeri és támogatja intézményünk ambícióit.

Ratatics Péter, az igazgatóság elnöke kiemelte, hogy "a BME a fenntartóváltás révén egy olyan innovatív működési modellt választott, amely nem csupán hazai, hanem nemzetközi szinten is páratlan. Ebben a modellben a fenntartói felelősség szoros összefonódásban áll az egyetem szakmai autonómiájának megőrzésével. A MOL stratégiájának szerves része a felsőoktatással való együttműködés, különös figyelmet fordítva a mérnöki, üzleti és természettudományos képzésekre. Ez a közös munka a BME-vel új lehetőségeket nyit meg, amelyek eddig ismeretlen perspektívákat kínálnak."

A BME Fenntartó Zrt. igazgatósága jóváhagyta a BME Szervezeti és Működési Rendjét (SZMR), amelyet a BME Szenátus június 20-án fogadott el. Az új Szervezeti és Működési Rendben meghatározottak alapján az egyetemen létrejött a Gazdasági és Műszaki Főigazgatóság, amelyet 2025 szeptemberétől Bauer Dávid vezet.

A Gazdasági és Műszaki Főigazgatóság a gazdálkodási és üzemeltetési terület igazgatóságait integrálja annak érdekében, hogy minél hatékonyabb és korszerűbb működéssel támogassa a BME képzési és kutatási tevékenységét. Bauer Dávid 2006-ban kezdte meg pályafutását a MOL-csoportnál. 2017-től a MOL Magyarország HR vezetőjeként dolgozott, 2019-től pedig emellett csoportszintű kutatás-termelés HR-vezetőként is támogatta a szervezetet. 2022-ben a Színház- és Filmművészeti Egyetem felügyelőbizottsági tagjai közé, 2023-ban a Selye János Egyetem igazgatósági tagjává választották. 2024-től a MOL-csoport belső audit és társaságirányítás vezetői munkakörét töltötte be.

A BME Fenntartó Zrt. élére Barta Márton kerül, aki korábban a Budapesti Corvinus Egyetem stratégiai vezetőjeként tevékenykedett. Barta jelentős tapasztalatot szerzett az államigazgatás és közpolitika területén, így szakértelmét most a fenntartó társaság döntéshozatali folyamataiban kamatoztathatja. Feladatai közé tartozik a szoros együttműködés kialakítása az egyetemmel, valamint a társaság operatív irányításának hatékony megvalósítása.

Related posts