Szegeden egy innovatív mRNS-terápia kifejlesztésén dolgoznak, amely váratlan módon különböző sérülések kezelésére összpontosít. Érdekes, hogy milyen specifikus problémákra kínálhat megoldást ez az új módszer, és milyen potenciális áttörést hozhat a gyógyá

A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) Nógrádi Antal professzor irányítása alatt egy innovatív mRNS-alapú terápiát dolgoznak ki a gerincvelő-sérülések kezelésére. Az eddigi, rágcsálókon végzett ígéretes kísérletek nyomán a kutyák gyógyítására irányuló beavatkozások tervezése már a következő lépéseket jelenti - tájékoztat az MTI.

Az SZTE Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében a 2000-es évek elején indultak el a kutatások a sérült mozgatóidegsejtek rehabilitációs módszereinek feltárására. Nógrádi Antal beszámolója szerint 2007-ben, őssejtterápiás kísérletek során egy izgalmas felfedezést tettek: a sérült területre beültetett őssejtek képesek egy speciális, négy-öt fehérjéből álló keverék, az úgynevezett szekretom előállítására. Ez a keverék kiemelkedő hatással bír a károsodott idegsejtek életben maradására, ami új reményt adhat a sérülések regenerációjában.

A kutatók 2019 óta együttműködnek Pardi Norberttel, a Pennsylvaniai Egyetem szakértőjével, hogy kidolgozzák, hogyan lehet a szekretom alkotóelemeit kódoló mRNS-eket közvetlenül a sérült szövetekhez eljuttatni. Ez a cél mára már megvalósult. Jelenleg a kutatók olyan innovatív megoldásokon dolgoznak, amelyek csökkentik a beavatkozások által okozott károkat. Ehhez makrofágokat, azaz fehérvérsejteket használnak, amelyek természetes szállítóként működnek, segítve ezzel a terápiás anyagok eljuttatását a sérült területekre.

Nemrégiben Szegeden tartott előadást Karikó Katalin és kutatótársa, Drew Weissman az mRNS jelentőségéről. Weissman amerikai orvos megjegyezte, hogy "valószínűleg könnyebb lenne felsorolni azokat a betegségeket, amelyek kezelésében az mRNS nem játszik szerepet". Jelenleg a technológia elsősorban a Covid-19 elleni vakcinákban található meg, ugyanakkor már zajlanak a kutatások a rákkezelés terén, és az influenza elleni oltással kapcsolatos fejlesztések is a végső fázisba érkeztek.

Related posts