Kecskeméten megnyílt egy új szakambulancia, amely különleges mentális támogatást kínál az édesanyák számára. Ez a kezdeményezés célja, hogy segítsen a női anyaság kihívásaival szembenézni, és erősítse a családi kötelékeket. Az új szolgáltatás szakértői cs

2024-ben új fejezet kezdődött a kecskeméti kórházban, amikor elindult a perinatális pszichiátriai és pszichológiai ellátás. Ez a különleges szakterület a "születés közeli" időszakokra fókuszál, beleértve a fogantatást, a várandósságot, a magzati fejlődést, a szülést, a gyermekágyi időszakot, valamint a csecsemőkort és a fiatal családok pszichológiai igényeit. Az eddigi eredményekről és tapasztalatokról dr. Máttyássy Adrienn PhD., a Pszichiátriai Osztály vezető főorvosa és címzetes egyetemi docens számolt be.
A Perinatális Pszichiátriai és Pszichológiai ellátás a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban egy új irányt képvisel a mentális egészségügyi szolgáltatások terén, amely a várandós nőket és a frissen szült édesanyákat célozza meg. Az ellátás létrejötte egy átfogó igényfelmérés és szakmai konzultációs folyamat eredményeként valósult meg, amely során a szakemberek felismerték a perinatális időszak jelentőségét a női pszichés egészség szempontjából. A program célja, hogy támogassa a kismamákat és a családokat a várandósság és a szülés utáni időszak alatt, csökkentve a pszichés problémák előfordulását és elősegítve a mentális jólétet. A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház szakmai csapata folyamatos képzéseken és kutatásokon keresztül fejleszti tudását, hogy a legmodernebb és leghatékonyabb módszerekkel tudja segíteni a pácienseket. Az ellátás keretében egyéni és csoportos terápiás lehetőségek, valamint konzultációk állnak rendelkezésre, melyek célja a stresszkezelés, a szorongás csökkentése és a családi kapcsolatok megerősítése. Ezen törekvések révén a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségügyi szolgáltatásokat is integrálja, hozzájárulva ezzel a holisztikus ellátás megvalósításához.
- Pszichiáteri munkám során a kezdetektől találkoztam a főleg szülés után kialakuló, úgynevezett posztpartum állapotokkal - depresszióval, kényszerbetegséggel - illetve a legsúlyosabb formájával, a szülés utáni pszichés egyensúlyvesztésnek, vagyis pszichotikus állapottal. Ez utóbbi a realitáskontroll átmeneti elvesztésével és emellett még különböző pszichopatológiai tünetekkel jár, úgy, mint hallucinációk, téveszmék, irracionálisan fokozott félelemérzés, illetve a hangulat kóros eltolódása depressziós lehangoltság, vagy mániás felhangoltság irányába.
Egyre több kismama pszichés felépülésében nyújtok támogatást pszichiáter szakorvosként. Amennyiben az élet eseményei úgy alakultak, közösen készülünk fel az újabb várandósságra, a szülésre és a szülés utáni időszak kihívásaira. Bár a várandósság sokak számára egy vágyott és örömteli állapot, amelyhez pozitív érzések és álomképek kapcsolódnak, ennek az időszaknak is megvannak a saját nehézségei, amelyekkel szembesülni érdemes.
Egyértelmű volt számomra orvosként, pszichiáterként, nőként, hogy intézményünkben is szükség lenne ezeknek az állapotoknak az időben történő felismerésére, ellátására, utánkövetésére, a célzott szakellátásra. Dr. Svébis Mihály főigazgató úrral kezdtük először a közös gondolkodást, amit sajnos későbbre tolt a pandémia. A járvány lecsengését követően dr. Kelemen Edit részlegvezető főorvosnővel (PIC, újszülött), dr. Tálosi Gyula osztályvezető főorvos úrral (Gyermekosztály) és dr. Fekete Zoltán osztályvezető főorvos úrral (Szülészet-Nőgyógyászat) történt megbeszélések megerősítették ennek szükségességét. Sőt, mi több, Fekete főorvos úrnak megismerkedésünk után az első kérdése az volt, hogy hogyan tudnánk ezen a téren hatékonyabban együttműködni. A kórház menedzsmentje támogatásáról biztosított bennünket, igy sikerült egy fő pszichológus kollégát nevesítve erre a feladatra felvenni, és elindulhatott a munka 2024-ben.
A perinatális pszichiátriai ellátás egy rendkívül fontos terület, amely az anyák mentális egészségére és a születendő gyermekek jólétére fókuszál. E szakmai terület kialakulása szoros összefüggésben áll a pszichiátria és a szülészet fejlődésével. Az elmúlt évtizedekben egyre több kutatás és klinikai tapasztalat mutatta meg, hogy a terhesség és a szülés időszaka különösen kritikus a nők mentális egészsége szempontjából. Az 1980-as évektől kezdődően a pszichiátriai szakemberek kezdték el felismerni, hogy a perinatális időszakban jelentkező pszichés zavarok, mint például a szülés utáni depresszió, komoly hatással lehetnek nemcsak az anyára, hanem a gyermek fejlődésére is. Ezen felismerések nyomán a perinatális pszichiátria mint önálló szakterület kezdett formálódni, amely magába foglalta a terhesség alatt és azt követően jelentkező mentális problémák azonosítását, kezelését és prevencióját. A szakmai irányelvek és protokollok kidolgozása mellett a multidiszciplináris megközelítés is egyre nagyobb szerepet kapott, amelyben pszichológusok, pszichiáterek, szülésznők és más egészségügyi szakemberek együttműködnek a nők és családjaik támogatásában. E szakmai háttér és az együttműködés eredményeként a perinatális pszichiátriai ellátás ma már elengedhetetlen része a szülészeti szolgáltatásoknak, és hozzájárul a családok mentális egészségének megőrzéséhez.
- A szakmai előképet és bázist a budapesti Szent János Kórházban működő Baba-Mama-Papa-Együtt program és a Pszichiátriai és Pszichoterápiás tagozatok által megalkotott szakmai irányelvek adják, adták. A szegedi Szülészeti Klinikán dr. Töreki Annamária és munkatársai elvégezték az Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) - Szülés utáni Depresszió kérdőív magyar validálását, mely már 2011-ben Szegeden bevezetésre került a szülés utáni depresszió szűrőprogramjaként. Ezt alkalmazza a mi pszichológus munkatársunk is. A kérdőív rövid, gyorsan kitölthető és értékelhető, mindössze tíz kérdésből áll, és segít abban a döntésben, hogy nagy valószínűséggel felmerül-e szülés utáni depressziós állapot.
Az említett budapesti ellátó egység kivételes lehetőséget biztosít az édesanyák számára: ha pszichiátriai fekvőbeteg osztályos felvételre van szükségük, akkor is megőrizhetik a kapcsolatot újszülött kisbabájukkal, hiszen az osztályon történő kezelés idején sem kell elszakadniuk egymástól. Ezen kívül a baba-mama-papa szobában az édesapák is jelen lehetnek a kezelések során, ezzel is támogatva a családi kötelékeket. Sajnos intézményünk adottságai nem engedik meg ezt a fajta rugalmasságot, így a saját lehetőségeink figyelembevételével alakítottuk ki az ellátási formát. Dr. Illés Szilvia, a budapesti Szülészeti Klinika elismert klinikai szakpszichológusa, szakmai szupervíziót nyújt pszichológus munkatársunknak. Ez a támogatás különösen fontos számunkra, hiszen a szupervízió keretében elismert szakértők segítik a kollégák fejlődését és munkájuk értékelését, így biztosítva a magas színvonalú ellátást. Hálásak vagyunk érte!
A kezelő munkacsoport felállítása során fontos, hogy a szülés körüli pszichés problémák kezelésében részt vevő szakemberek sokszínűségét figyelembe vegyük. A csoport tagjai általában magukban foglalják a szülészorvosokat, akik a fizikai egészséget felügyelik, szülésznőket, akik közvetlen támogatást nyújtanak a szülés alatt és után, valamint pszichológusokat vagy pszichiátereket, akik a lelki egészségre fókuszálnak. Továbbá, a csoportban helyet kaphatnak szociális munkások, akik segítenek a családok szociális helyzetének javításában, és doulák, akik érzelmi támogatást nyújtanak a szülés során. Az interdiszciplináris megközelítés biztosítja, hogy a szülők minden szükséges támogatást megkapjanak a szülésélmény során, figyelembe véve a fizikai és pszichés aspektusokat egyaránt.
A munka jelentős részét Molnár Ágnes, klinikai szakpszichológus jelölt látja el. Munkarendje úgy van kialakítva, hogy a Szülészeti Osztály terhespatológiai részlegén dolgozik egy előre meghatározott időszakban. Itt találkozik azokkal a kismamákkal, akik különböző okok miatt – mint például komplikált várandósság vagy fenyegető vetélés – a szülés előtti időszak egy részét kórházi környezetben töltik. Ágnes munkáját a szülész-nőgyógyász szakemberek, a részlegen tevékenykedő ápolók, szülésznők és védőnők támogatják, így egy összeszokott csapatban segítik a kismamák lelki és fizikai jólétét.
A Koraszülött Részleg (PIC) egy másik aspektusában is részt vesz, ahol a részleg vezető főorvosnőjével, orvos kollégákkal és ápolókkal szoros együttműködésben dolgozik. Ebben a környezetben felméri a pszichológiai és pszichiátriai támogatás iránti igényeket, hogy a legjobb ellátást nyújthassák a kis betegek számára. A munkája harmadik szakaszában a Rendelőintézet II. emeletén lévő rendelőhelyiségbe várja azokat a kismamákat és szülőpárokat, akiket a kórházból már általában hazaengedtek. Itt különböző támogatást kínál, különös figyelmet fordítva a várandósság alatt, a szülés során, vagy azt követően felmerülő veszteségek feldolgozására.
Elengedhetetlen, hogy kiemeljük a PIC csapatának két figyelemre méltó tagját: Hostyánszki Gabriellát, a mentálhigiénés segítőt és perinatális szaktanácsadót, valamint Bársonyné Kis Klárát, a Korábban Érkeztem Alapítvány önkéntes pszichológusát. Az ő szakértelmük és elhivatottságuk nélkül ez a fontos munka komoly nehézségekbe ütközne.
A csapatunkban található Pintér Dóra, aki klinikai szakpszichológusként dolgozik a pszichiátriai osztályon. Ő a szakmai tapasztalatát és tudását kamatoztatva vállalta el a feladatot. Dóra szupervízióval, pszichodiagnosztikai támogatással és, ha szükséges, pszichológiai esetkezeléssel segíti a munkát.
Fontos kiemelnem, hogy sok esetben átmeneti orvosi és pszichiátriai állapotokat kell kezelnünk, amelyek során számos lényeges kérdés merül fel. Például, hogy szükséges-e gyógyszeres kezelés, és hogy ez összeegyeztethető-e a szoptatással, vagy egyáltalán el tudja-e fogadni ezt a kismama. Ebben a folyamatban a pszichiátriai járóbeteg-ellátás szakértő pszichiáterei nyújtanak támogatást és szakmai hátteret.
Fontos kiemelni, hogy ez csak szoros, multidiszciplináris együttműködésben tud megvalósulni. A koraszülött ellátás, a szülész-nőgyógyászati szakmai képviselői és a pszichiátriai ellátás szakembereinek együttműködésére van szükség ahhoz, hogy ezekben a sokszor fájdalmasan nehéz élethelyzetekben kiutat és reményt tudjuk adni a kismamáknak, és családjaiknak.
- Milyen szakmai terveik vannak a közeljövőre nézve?
- Elkészítettük az intézményben kihelyezhető plakátokat, melyeken információt adunk a Perinatális Pszichiátriai ellátás elérhetőségéről, illetve egyéb segítségnyújtási lehetőségekről. Fontosnak tartjuk e téren is az edukációt, illetve azt, hogy tabuk nélkül lehessen beszélni ezekről a nehéz témákról. A külföldi példák segítenek abban, hogyan lehet jól érthető, tényszerű, nem elriasztó, ugyanakkor figyelemfelhívó információs anyagokat létrehozni a témában. Hazai változaton, illetve a WHO Perinatális ellátási irányelvének magyarra fordításán is dolgozunk.