Új, innovatív tehetséggondozó és csúcskutatási program veszi kezdetét Krausz Ferenc irányításával | Vajdaság MA

Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus irányításával új tehetséggondozó program veszi kezdetét Élvonal néven - jelentette be csütörtökön Hankó Balázs, a kultúráért és innovációért felelős miniszter Budapesten.

Az Élvonal program célja, hogy Magyarországra vonzza a kiváló kutatókat külföldről, valamint tehetséggondozást nyújtson - hangsúlyozta a miniszter a sajtótájékoztatón. A programmal "egyszerre építjük a magyar tudomány aranycsapatát, illetve az utánpótlását is megalapozzuk" - tette hozzá.

Kifejtette, hogy az Élvonal program az egyetemek és a Magyar Kutatási Hálózat szoros együttműködésével valósul meg, és ennek keretében létrejön az Élvonal Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítvány.

Erre azért van szükség, hogy 2030-ra Magyarország Európa tíz leginnovatívabb országa közé kerüljön - tette hozzá Hankó Balázs, aki hozzáfűzte, hogy ez egyben innovációs, "mélytechnológiai szektormegújulást" is jelent.

Krausz Ferenc hangsúlyozta, hogy a program fő célkitűzése egy olyan világszínvonalú kutatói környezet megteremtése Magyarországon, amely a jelenlegi és jövőbeli világhírű magyar tudósokat támogatja.

A Nobel-díjas professzor kifejtette, hogy Magyarország versenyképessége hosszú távon nagymértékben függ attól, hogy képes-e a gazdaság szerkezetét olyan tevékenységek felé terelni, amelyek magasabb hozzáadott értéket generálnak.

Mint mondta, ebben kulcsszerep jut az úttörő felfedezéseket kitermelni képes csúcskutatásnak, amely jelentősen növelheti a feltörekvő technológiai, illetve ipari területeken globálisan versenyképes, innovatív magyar vállalkozások számát.

Krausz Ferenc szerint, noha a hazai egyetemek és kutatóintézetek jelenleg is erős alapot nyújtanak a fejlődés számára, egy ilyen jelentős szerkezeti átalakítás megvalósításához elengedhetetlen, hogy ennél jóval szélesebb körű erőforrásokat és támogatást mozgósítsunk.

"Ahhoz, hogy valóban hatékonyan tudjuk végrehajtani a szükséges szerkezeti átalakítást, drasztikusan meg kell növelnünk nemzetközi szinten elismert szakembereink számát" - emelte ki, hozzátéve, hogy ezek a szakemberek a legtehetségesebb fiatalok közül kerülnek ki, akik számára a nemzetközi hírű tudósok és innovátorok képviselik a legnagyobb inspirációt.

Ezen a felismerésen alapul az Élvonal program, amely nemzetközileg is kiemelkedő tudósokat, innovátorokat rávehet arra, hogy Magyarországon keressenek és találjanak kutatócsoportjuk számára megfelelő helyet, környezetet a már meglévő infrastruktúrában, az egyetemeken, kutatóintézetekben - részletezte.

Krausz Ferenc kifejtette, hogy céljuk egy olyan otthon létrehozása, amely nemcsak helyszín, hanem egy inspiráló központ is, ahol az alapítvány hosszú távú, nemzetközi szinten is jelentős támogatásával megvalósíthatják egy világszínvonalú műhely felépítését. Ebben a műhelyben innovatív oktatási tevékenységek zajlanak majd, míg körülötte olyan mélytechnológiai spin-off vállalkozások fejlődnek, amelyek hozzájárulnak a jövő kutatásához és fejlesztéséhez.

Emellett az alapítvány a kutatási eredmények gyakorlatba történő átvitelét is hivatott támogatni - tette hozzá.

Krausz Ferenc szerint az így létrejövő Élvonal tudásközpontok mágnesként vonzzák majd a legkiválóbb fiatal magyar, illetve a külföldi kutatókat. A tudásközpontok vezetői a világ élvonalába tartozó egyetemekről, kutatóhelyekről kerülnek majd ki, akik beágyazzák a majdani tudásközpontokat "a csúcskutatóközpontok kontinenseket átszövő hálózatába".

"Ez a beágyazódás kivételes alkalmat teremt a középiskolai tehetséggondozó programok keretében kiválasztott tehetségek fejlesztésére, egy Élvonal mentori hálózat kiépítésével." - tette hozzá.

A tervek alapján az alapítvány új központjának építése már idén ősszel megkezdődhet Budapesten, a Molekuláris-Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) szomszédságában - emelték ki az esemény során. (MTI)

Related posts