Nagy-Britannia mostantól egy jelentős szabadkereskedelmi övezet részesévé vált, azonban ez csupán egy ideiglenes megoldás a Brexit következtében keletkezett súlyos problémákra.
Másfél évvel az aláírás megszületése után, ma, vasárnap, Nagy-Britannia hivatalosan is csatlakozott az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerséghez (CPTPP), egy szabadkereskedelmi szövetséghez. Ennek köszönhetően a brit export 99%-a vámmentesen juthat el az érintett piacokra, ami különösen kedvező hír az autó- és whiskey-gyártók számára. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez a lépés hosszú távon alig észlelhető mértékben növelheti a brit GDP-t, így inkább csak egy átmeneti megoldásnak számít a Brexit következtében keletkezett súlyos kereskedelmi és gazdasági problémák enyhítésére.
A CPTPP csatlakozási egyezményét 2023 júliusában ratifikálták a brit kormány részéről, és ma lépett életbe, így London lett a megállapodás tizenkettedik tagállama, egyben az első európai ország, amely csatlakozik ehhez a gazdasági szövetséghez. A Csendes-óceáni Szabadkereskedelmi Megállapodást 2018. március 8-án írták alá 11 ország képviselői, köztük Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr és Vietnám. Ezen a hétvégén, vasárnaptól kezdve Nagy-Britannia is részesévé válik ennek a jelentős kereskedelmi együttműködésnek.
Az 570 millió lakosú CPTPP-csoport évenként előállított együttes hazai összterméke (GDP) Nagy-Britannia nélkül hozzávetőleg 13 500 milliárd dollár volt; ez a világgazdasági szintű GDP-érték mintegy 13,4 százaléka. A brit GDP-érték tavaly 3340 milliárd dollárnak felelt meg, és Nagy-Britannia csatlakozásával a CPTPP aránya a globális GDP-n belül 15 százalékra emelkedik.
A megállapodás értelmében
A CPTPP-csoportba irányuló brit áruexport 99%-a – beleértve az autókat, a gépipari termékeket, a sajtféléket, a csokoládét, valamint a gint és a whiskyt – vámtarifa-mentesen juthat el a tagországok piacaira.
A Nagy-Britanniában gyártott autókat eddig 30 százalékos, a whiskyt 80 százalékos vám terhelte a CPTPP-országokban.
A CPTPP-piacra irányuló brit export értéke évente körülbelül 60 milliárd fontot tesz ki, ami közel 30 ezer milliárd forintnak felel meg. A brit kormány statisztikái szerint Nagy-Britanniában körülbelül 400 ezer munkavállalót alkalmaznak olyan cégek, amelyek székhelye a CPTPP-tagállamok egyikében található. Ezek a vállalatok a brit üzleti szektor éves bevételének 6,1%-át képviselik.
A 21 hónapon át tartó tárgyalássorozat és az öt különböző tárgyalási forduló eredményeként megszületett csatlakozási megállapodás Nagy-Britannia eddigi legjelentősebb nemzetközi kereskedelmi megállapodása a Brexit óta.
A brit kormány előzetes becslései alapján a CPTPP-hez való csatlakozás várhatóan jelentős hatásokkal bír.
Csupán 0,08 százalékkal emeli a brit GDP éves összegét, ami messze elmarad attól a 4 százalékos csökkenéstől, amelyet a hivatalos elemzések alapján a Brexit hosszú távon a brit gazdaságra gyakorol.
Az Office for Budget Responsibility (OBR), amely független kutatóműhelyként működik és a brit kormány számára hivatalos gazdasági előrejelzéseket készít, úgy becsüli, hogy a Brexit következményeként a brit bruttó hazai termék (GDP) hosszú távon körülbelül 4 százalékkal csökken. Emellett a brit export és import volument is tekintve jelentős, 15 százalékos csökkenésre lehet számítani ahhoz a szinthez képest, amelyet az Egyesült Királyság az Európai Unió tagjaként elérhetett volna ugyanezen időszak alatt.
A brit CPTPP-csatlakozás kizárja, hogy Nagy-Britannia visszaléphessen az EU-ba, vagy legalább az unió egységes belső piacára és vámuniójába, de ezt a lehetőséget Sir Keir Starmer, a júliusi választások óta hivatalban lévő munkáspárti kormány miniszterelnöke egyébként is több nyilatkozatában elvetette.