Jókai Mór-emlékév Komáromban: a "korabeli celebről" logón, műsorokban, maradandó értékeken - KÉPEKKEL | ma7.sk A Komáromban zajló Jókai Mór-emlékév izgalmas programokkal és lenyűgöző látványosságokkal várja az érdeklődőket. A rendezvény középpontjában a

A Magyar Országgyűlés a Kulturális és Innovációs Minisztérium javaslata nyomán 2025-öt Jókai Mór-emlékévvé nyilvánította, ezzel is tiszteletét fejezve ki a 200 éve Komáromban született íróóriás életének és munkásságának. A szülővárosában tervezett eseményekről és programokról január 15-én tartottak tájékoztatót az érintett intézmények és szervezetek képviselői a városi hivatalban, ahol az újságírók részletes információkat kaptak. Érdekesség, hogy a mesterséges intelligencia segítségével a város büszkeségét, Jókai Mórt, szinte életre keltik majd...

Keszegh Béla, Komárom városának polgármestere úgy nyilatkozott, hogy méltó módon kívánják megünnepelni Jókai Mór emlékévét. Ennek érdekében az idei helyi rendezvények közül kiemelkednek azok a programok, amelyek a bicentenárium szellemében valósulnak meg. A polgármester hangsúlyozta, hogy Jókai egy sokoldalú és rendkívül népszerű figura volt a korabeli társadalomban, aki a párizsi világkiállításon nagydíjat nyert, és akit világszerte elismertek. Érdekesség, hogy a Sárga rózsa című kisregénye Kínában kötelező olvasmányként van nyilvántartva.

"Üzenetünket a jelen és a jövő számára egyaránt szeretnénk eljuttatni. Ezért nemcsak minden korosztály igényeire szabott tartalmakat készítünk, hanem maradandó értékeket is kívánunk teremteni. Kiemelten fontos számunkra, hogy a fiatalok számára új típusú médiamegoldásokat kínáljunk. Örömmel tapasztaljuk, hogy minden érintett fél lelkesen reagált, és azonnal előállt saját ötleteivel, miközben párhuzamosan a magyarországi intézményekkel és szervezetekkel is folytatjuk a konzultációt. Jelenleg azok vannak itt, akik az előkészületek alapjait képezik, de nyitottak vagyunk mások csatlakozására is..." - emelte ki a városvezető.

Keszegh Margit, a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke, aki a rendezvénysorozat és egyéb programok koordinálásáért felel, elárulta, hogy a kapcsolódó egyeztetések és ötletelések már tavaly ősz óta zajlanak. Ennek első eredményei február 18-án, a világszerte elismert író születésnapján mutatkoznak meg. "Ezen a napon Komáromban hangsúlyozni szeretnénk, hogy nem csupán egy szokványos kedd van, hanem kétszáz évvel ezelőtt ezen a napon egy kiemelkedő személyiség született, akinek a városunkkal való kapcsolata is külön figyelmet érdemel" - mondta Margit.

Aznap fél egykor kezdődik az író "Selye-gimivel" szemközti szülőházán található emléktábla közös megkoszorúzása, ahol egy félszáz diákból álló irodalmi csapat is részt vesz. Ezt követően a résztvevők átvonulnak a Jókaiak által gyakran látogatott református nagytemplomba, ahol ünnepi istentisztelet keretein belül hangzanak el a köszöntő beszédek. Ezután lehetőség nyílik a Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli kiállításának megtekintésére, valamint a Kultúrpalota előtt álló Jókai-szobor talapzatára is virágok kerülnek. Négy órakor pedig a város összes templomának harangja megkondul, jelezve az ünnep fontosságát. Február 22-én a Petőfi Irodalmi Múzeummal és neves kutatókkal közösen Jókai-szimpóziumot tartanak a Tiszti pavilon dísztermében, ahol az irodalmi pályázat keretében a Jókai-díjat is átadják.

Az egyesület elnöke a közreműködőik révén Pozsonyban megvalósuló eseményekről adott tájékoztatást: május 14-én a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában Jókai Mór életpályáját és az egyesületük újraindulásának 25. évfordulóját ünneplő akadémiát tartanak. Ezt követően, június 11-én a „Több mint szomszéd” magyar kulturális hét keretében folytatódik a tudásmegosztás. Az elhangzottak szerint az egyesület együttműködik a városvezetéssel a Jókai-emlékhelyek, sírok és emléktáblák állapotának ellenőrzésében. Emellett egy különleges logó és egy kültéri kiállítás is készül, amely várhatóan a Kultúrpalota előtt lesz látható.

Majd Gál Tamás, Jászai Mari- és Deszka-díjas színművész, a Jókai Színház igazgatója örömét fejezte ki amiatt, hogy az általa irányított intézmény ilyen híres szülöttel is büszkélkedő városban működhet. Elmondta: a Jókai-bicentenáriuma kapcsán az egyik kevésbé ismert művét, Az elátkozott családot mutatják majd be, Telihay Péter rendezésében. E regényének még nem volt hivatásos színházi adaptációja. A két család megrendítő története Komáromban, az 1763-as nagy földrengés alatt játszódik.

"Becsüljük meg a békét és legyünk toleránsak egymás iránt!" - tanácsolta a színidirektor e produkció kapcsán, amelyben olyan dolgok miatt folynak a viták és veszekedések, amelyek háborús helyzetben elsikkadnának... Továbbá egy Jókai-vetélkedőt is terveznek, és igény esetén majd más műsorszervezőknek is szívesen besegítenek a saját fény- és hangtechnikájukkal.

Pál Paterka, a Duna Menti Múzeum igazgatója hangsúlyozta, hogy a Kultúrpalota felújítása a díszterem kivételével már befejeződött. Az utóbbi rekonstrukciójához szükséges finanszírozást az idei Nyitra megyei költségvetés keretében hagyták jóvá. A múzeum főépületének hivatalos átadását február 13-ra tervezik, míg az új állandó kiállítás tervezése február 15-ig zajlik. Ennek első szakaszaként szeptemberben a Zichy-palotából a Kultúrpalotába kerülő, megújított Jókai-emlékkiállítást állítják össze.

Májusban a Nec carte, nec marte elnevezésű hagyományos múzeumi vetélkedőjük középpontjában Jókai Mór lenyűgöző életműve áll, azonban a szervezők külön figyelmet fordítanak arra, hogy az esemény eltérjen a színházi produkcióktól és a helyi Jókai Mór Alapiskola által tervezett versenytől. A vetélkedőt egy izgalmas plakátkiállítás is kíséri, amely Jókai-grafikákat és inspiráló idézeteket vonultat fel, továbbá olyan különleges műtárgyakat is bemutat, amelyek a nyilvánosság számára eddig ismeretlenek voltak. A lőcsei fehér asszony című regényhez kapcsolódóan pedig egy modern, interaktív kiállítást terveznek, amelyet Lőcséről kölcsönöznek, így a látogatók egy új, rendkívüli élmény részesei lehetnek.

Lakatos Róbert, a brácsaművész és az Egressy Béni Városi Művelődési Központ igazgatója, különleges zenei eseményeket tervez, amelyek során jeles zenészek, mint például Ladislav Pančovič, csatlakoznak hozzá. A koncertek fókuszában olyan művek állnak, amelyek valamilyen módon összekapcsolódnak Jókai Mór életművével vagy annak szerzőivel, mint például Liszt Ferenc. Március 13-án a Beliczay Kamarazenekar egy ünnepi koncert keretében tiszteleg a Jókai születését követően tíz évvel később, szintén Komáromban világra jött Beliczay Gyula zeneszerző előtt. Ezen kívül a VMK-ban bemutatásra kerül Strauss A cigánybáró című operettje, amelynek alapját Jókai azonos című romantikus kisregénye adja. A program részeként egy "komáromi sétatér" is létrejön, amely a pozsonyi sétatér ihletésére épül, lehetőséget biztosítva a látogatóknak, hogy korabeli zene mellett ínycsiklandó falatokkal kényeztessék magukat.

Szabó Csilla pedagógus, az ÉS?! Színház egyik "motorja" a már említett irodalmi kommandóról azt is elárulta, hogy annak tagjai a várva-várt születésnapon nem csak iskolai osztályokban, hanem éttermekben, fodrászatokban és különféle extrém helyszíneken is felolvasnak majd Jókairól szóló novellákat. Továbbá Jókai-logós kártyanaptárt készítenek, azon bekarikázva az emlékév komáromi rendezvényeinek időpontját.

A gasztro-részhez pedig a Főzzön együtt az ÉS? Színházzal rendezvénysorozatuk keretében úgy kapcsolódnak, hogy miután a magyarországi Vendéglátóipari Múzeumban megtalálták Jókai tíz kedvenc ételének receptjét, azokból négyet sajátkezűleg főznek meg. Keszegh Béla hozzátette: Both Frigyes borász pedig elkészíti Jókai kedvenc vörösborát, valamint a Jókai-csokit is érdemes lesz Komáromban keresni...

A Szinnyei József Könyvtár izgalmas jövőbeli terveiről Fabó Mária igazgató adott tájékoztatást. Az intézmény nagyszerű kezdeményezése keretében 48 héten keresztül "Heti Jókai" néven elindul egy sorozat a TikTok platformján, valamint havonta egy-egy epizódban a podcast-sorozatukban is a "nagy mesemondó" műveit és azok részleteit népszerűsítik. Emellett a filmklubjukban Jókai-regények adaptációit is vetíteni fogják, így a klasszikus irodalom új formában kerülhet a közönség elé. Márciusban, a könyvhónap keretein belül, az "Irodalom határok nélkül" című rendezvénysorozat során olyan neves előadókkal, mint Lackfi János, Bősze Ádám és Nyáry Krisztián, szeretnék megidézni Jókai Mór emlékét. Ősszel pedig egy háromnapos fesztivált terveznek a dél-komáromi Jókai Mór Városi Könyvtárral együttműködve, amelynek célja, hogy különböző generációkat vonjanak be Jókai életművébe. A programok között szerepel Jókai-kvíz, zenei-irodalmi előadások, valamint gasztronómiai bemutatók is. A nyugdíjasokat egy különleges Jókai-felolvasó maratonra invitálják, de a kínálatból nem hiányozhatnak a karikatúra-pályázatok, kiállítások és a Jókai-emlékhelyeket felfedező séták sem. A Szinnyei József Könyvtár tehát egy színes és sokszínű programkínálattal készül, amely méltóképpen tiszteleg Jókai Mór öröksége előtt.

Ha mindez nem lenne elegendő, további tervekről is szívesen zengedezem: főleg az ifiket majd az erődbe vonzza az a szabadulószoba, ahonnan csak Az aranyember történetének ismeretével lehet kiszabadulni. A Jókai utca járdáit az író magvas gondolataival, magyar és szlovák nyelven kívánják díszíteni. Egy kalandtúra során pedig városszerte Čech Gábor fémszobrász nyolc mini szobrát kell megtalálni, amelyek Jókait, Nagy Bellát, Laborfalvi Rózát... fogják ábrázolni. Szilva József festőművész egy tematikus akvarell-szimpóziumot szervez, az iparisták pedig elkészítik a sajtótájékoztatón látott kis Jókai-szobor 3D másolatát. Végül habkénk az ünnepi tortára: a mesterséges intelligencia segítségével meg is szólaltatják Jókait!

Related posts