Karácsony Gergely hangsúlyozta, hogy a kormány szerepe elengedhetetlen a családok anyagi terheinek csökkentésében. Szerinte a panelprogramba való bekapcsolódás révén jelentős támogatást nyújthatnának a családoknak, lehetővé téve számukra, hogy takarékosab

A fővárosi klímaügynökség létjogosultságáról szóló szóváltássá alakult a panelek energetikai korszerűsítésére irányuló javaslat vitája.

Bár a Fővárosi Közgyűlés tagjai szinte egyöntetűen támogatták a főpolgármester által felvetett zöld panelprogram célkitűzéseit, a képviselők között mégis hosszadalmas és élénk eszmecsere bontakozott ki. Az előterjesztés értelmében a főváros vissza nem térítendő támogatást nyújtana az 1946 és 1995 között épült társasházak energetikai korszerűsítésére, a költségek 15%-át vállalva. Ezen felül a kerületi önkormányzatok is hasonló arányú hozzájárulásra készülnek. A projekt finanszírozásának többi részét, 60%-ot, banki hitelekből biztosítanák, így a lakások tulajdonosainak mindössze 10%-os önerővel kellene számolniuk. A főváros 2026-ra 2,5 milliárd forintot tervez a projekt megvalósítására.

Lehoczki Ádám, a Fidesz képviselője aggodalmát fejezte ki a javaslat kapcsán, amely a főváros társasházait eladósítaná. Szerinte a banki hitelek arányának emelkedése súlyos terhet ró a lakókra, és különösen igazságtalannak tartja, hogy azok a kerületek, ahol a képviselő-testület nem nyújt támogatást, hátrányos helyzetbe kerülnek. Erre reagálva Kiss Ambrus főigazgató hangsúlyozta, hogy bár az állami támogatás lehetősége nyitva áll, és uniós források bevonásával akár teljes körű segítséget is kaphatnának, ő maga nem tartja ezt a legjobb megoldásnak. Hozzátette, hogy a beruházás végső soron megtérül, hiszen hozzájárul a lakások értékének növeléséhez. Karácsony Gergely főpolgármester is egyetértett ezzel, kiemelve, hogy a kormány a program révén nemcsak saját költségeit mérsékelhetné, hanem a lakosság számára is kedvezőbb megoldásokat kínálhatna, különösen a távhő használatának előnyével, amely lényegesen olcsóbb alternatíva az orosz gázhoz képest.

Ennél is nagyobb vitát generált, hogy a főváros melyik szervére bízzák a megvalósítást: Karácsonyék a Klímaügynökséget bíznák meg vele, Vitézy Dávidék módosító javaslata azonban a Budapesti Közműveknek (BKM) delegálná a feladatot.

"A klímapolitikát nem szabad egyetlen energiaszolgáltatóra bízni, hiszen ez egy politikai kérdés, ahol sokszor csak a hatalmi játszmákra fókuszálnak. Nem fogom engedni, hogy a kollégáim áldozatai legyenek ennek a politikai csatározásnak" - mondta Karácsony, utalva a legutóbbi közgyűlésen zajlott heves vitára. Az ülésen ugyanis megszavazták, hogy a klímaügynökség feladatai átkerüljenek a BKM-hez, Vitézy szerint pedig felesleges fenntartani egy hatfős ügynökséget, amely nem képes megfelelően ellátni a rábízott feladatokat.

"Döme Zsuzsanna, a Kétfarkú Kutyapárt politikai képviselője, hangsúlyozta, hogy egy modern európai fővárosnak elengedhetetlenül szüksége van egy klímavédelemmel foglalkozó intézményre, és megjegyezte, hogy még a hat fős csapat is csekélynek tűnik. Véleménye szerint a vita már rég túlmutat a panelprogram keretein, és most a klímaügynökség jövője a tét. Baranyi Krisztina, a IX. kerület polgármestere, osztja ezt a nézetet, és rámutatott, hogy Karácsony és Vitézy között fennálló személyes konfliktusok immár olyan súlyos következményekkel járnak, amelyek komoly károkat okoznak a főváros életében."

Baranyi kifejtette, hogy ha Vitézy évekkel ezelőtt felismerte a BKV és a BKK létrejöttének értelmét, hiszen mindkét intézmény a közlekedéssel foglalkozik, akkor meg kellene értenie, hogy a klímaügynökség és a BKM együttélése is indokolt. Hozzátette, hogy a BKM már most is egy jelentős méretű szervezet, ahol a panelprogramnak kisebb a prioritása, mint a klímapolitikára specializálódott ügynökségnél. Ezzel szemben Vitézy úgy véli, hogy Baranyi érvei a BKK mellett szólnak, mivel az sikeresen egyesített számos kisebb, kevésbé hatékony céget, így a klímaügynökség integrálása a BKM-be is racionális döntés lenne.

Összegzésként Karácsony kifejtette, hogy a képviselők láthatóan egyetértenek a panelprogram céljaival, a vita azonban a megvalósítás körül bontakozik ki. Úgy véli, hogy mivel a klímaügynökség készítette elő a projektet, logikus lenne, ha a megvalósítás is rájuk hárulna. Ezzel szemben az ellenzők szándéka, hogy megakadályozzák a politikai programját, amelyben a zöld ügyek kiemelt szerepet játszanak, így próbálják blokkolni a kezdeményezéseit.

Related posts