Karácsony: Nem a szolidaritási hozzájárulás mibenlétével foglalkozunk, hanem annak mértékével.

Aki csupán azzal érvel, hogy Budapest Magyarország leggazdagabb önkormányzata, az valójában félrevezetni igyekszik a közvéleményt. Ez a megállapítás részben igaz, hiszen Budapest nemcsak az ország legnagyobb városa, hanem a legszélesebb spektrumú feladatokat is ellátja. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy ez a város a legjobban megadóztatott önkormányzat is, ami a helyi közszolgáltatások finanszírozását és a fejlesztések lehetőségeit jelentősen korlátozza.
Karácsony Gergely csütörtökön üzenetet küldött a nemzetgazdasági miniszternek.
Nagy Márton korábban azt állította, hogy jogosan vetettek ki 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulást Budapestre, mert indoklása szerint Budapest az EU-s fejlettségi szint 168 százalékán áll, és főváros és egyes vármegyék között a fejlettségbeli különbség akár háromszoros is lehet.
Karácsony szerint ugyanakkor ez hibás érvelés:
Látom, megint próbálkoznak a magyar politika egyik legnagyobb hazugságával, a Budapest-vidék szembeállítással. Nincs olyan, hogy Budapest vagy vidék. Csak olyan van, hogy Budapest és vidék. Ebből pedig világosan következik, hogy a Budapest-ellenes politika országrontó politika. (...) Budapest termeli meg az ország GDP-jének több mint egyharmadát. Ez a város az ország gazdaságának motorja, kulturális és szellemi életének szíve. Márpedig, ha a motor leáll, akkor a haladás is leáll ugyebár.
A főpolgármester felhívta a figyelmet arra, hogy a vita nem a "hazug nevű szolidaritási hozzájárulásról magáról, hanem annak mértékéről folyik évek óta". Kiemelte, hogy míg ez az összeg korábban 5 milliárd forint volt, mostanra a 18-szorosára emelkedett, és felemlegette azt is, hogy a Fővárosi Törvényszék ítélete szerint "ez a sarc konfiskáló jellegű", a Fővárosi Ítélőtábla pedig kimondta, hogy a 2023-as sarcból 28 milliárd forint visszajár a fővárosnak.
Karácsony a bejegyzésben megjegyezte, hogy az elhibázott gazdaságpolitika árát a Fidesz a kisebb települések terhére is akarja kezelni, és felkérte a kormányt, hogy mutassa meg azt a folyamatot, amely alapján a Budapesttől beszedett pénz eljut a kistelepülések támogatására. Ezen felül idézte az Európai Tanács szakpolitikai jelentését is, amely szerint "a szolidaritási hozzájárulás jelenlegi formájában nem kapcsolódik közvetlenül azokhoz az újraelosztási/kiegyenlítési intézkedésekhez, amelyekre a pénzügyileg gyengébb önkormányzatok jogosultak".