Készül a Lex Milák: amennyiben a sportoló nem tünteti fel edzőjét, akkor ő sem jogosult olimpiai támogatásra.

A mai napig sem ültek el teljesen a párizsi olimpia után kipattant botrány hullámai, amely sajnálatos módon gyökeresen befolyásolta az Év sportolója választás eredményét is. Mint ismeretes, a 100 és 200 méteres pillangóúszásban arany- és ezüstérmet szerző Milák Kristóf azt deklarálta, hogy edző nélkül érte el eredményeit, nem nevezett meg senkit sem felkészítő trénerének. Ezért de facto mestere, Virth Balázs nem részesülhet az olimpiai járadékban, amelyre 45. életéve betöltése után, tehát már két éve jogosult. Most azonban úgy tűnik, vége ennek a kutyakomédiának, készül az új sporttörvény.

Schmidt Ádám, a sportért felelős államtitkár, nemrégiben egy tartalmas beszélgetésbe bonyolódott a Nemzeti Sportrádióban, ahol Harsányi Levente műsorvezető és Risztov Éva olimpiai bajnoknő, szintén a mikrofon mögött, osztották meg gondolataikat. A beszélgetés csúcspontján, amely tele volt feszültséggel, Risztov és Harsányi ügyesen kerülték a Milák-ügy szóba hozását, mintha csak forró kását próbálnának elkerülni. Ekkor Schmidt rávilágított az edzők olimpiai életjáradékának kérdésére, amely a sport közéletében vitatott téma.

Megmondom őszintén, komoly önuralomra volt szükségem egyik-másik nyilatkozat vagy újságcikk elolvasásakor - mondta az államtitkár. - Ezek az írások köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. A lényeg: már októberben, nem sokkal az olimpia után, itt a Nemzeti Sportrádióban beszéltünk arról, hogy az olimpiai jutalmakkal kapcsolatos eljárásrenden változtatni kell.

Bár Schmidt nem mondta ki nyíltan, nyilvánvalóan a Milák-ügyre utalt. Mindenki tudja, hogy a Párizsban 100 méteren aranyérmet, míg 200 méteren ezüstöt nyerő úszó, Milák Kristóf, többszöri kérdés ellenére sem nevezett meg senkit, aki edzője lett volna. Ezzel legalább három, de inkább négy szakembert – Virth Balázst, Kovácshegyi Ferencet, Zala Györgyöt és nevelőedzőjét, Plagányi Zsoltot – megfosztott a megérdemelt életjáradékuktól.

Ebből aztán jókora felzúdulás kerekedett. Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke Selmeci Attila szakmai alelnökkel közösen levélben fordult Orbán Viktor kormányfőhöz Virthék kárpótlása érdekében, ahogyan arról a Magyar Nemzet beszámolt.

A Nemzeti Sportrádióban Schmidt egy izgalmas kezdeményezésről számolt be, amely február második felére tervezett találkozóra vonatkozik. Az esemény helyszíne az ő Hold utcai irodája lesz, ahol a hat jelentős sportági köztestület elnökei – a Magyar Olimpiai Bizottság, a Magyar Paralimpiai Bizottság, a Sportegyesületek Országos Szövetsége, a Magyar Edzők Társasága, a Magyar Szabadidősport Szövetség és a Nemzeti Versenysport Szövetség – gyűlnek össze. A résztvevők célja, hogy alaposan átbeszéljék a sportágakat érintő fontos kérdéseket, és közösen kialakítsanak egy egységes álláspontot. Ezt követően a javasolt módosítások legkésőbb a tavasz végéig jogszabály-módosítás formájában valósulnak meg. A cél egy igazságos és átlátható jutalmazási rendszer megalkotása, amely minden sportoló számára egyenlő lehetőségeket biztosít.

Schmidt előre bocsátotta, hogy amíg ő tölti be a posztját, addig semmiképpen nem terveznek visszamenőleges hatályú intézkedéseket, így utólagos kárpótlásról nem lehet szó. Az Index azonban értesülései szerint ez a helyzet még korántsem végleges. Ha február végén sikerül megállapodni a hat köztestület vezetőivel, akkor a tavasz folyamán várhatóan életbe lépnek azok a jogszabály-módosítások, amelyek mindenkire nézve kötelező érvényűek lesznek.

Információink szerint Schmidt Ádám rádiónyilatkozatától függetlenül Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság vezetője, Deutsch Tamás, a Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke, valamint Molnár Zoltán, a Magyar Edzők Társasága elnöke, továbbá Fábián László, a MOB főtitkára és Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagja tanácskozást tartottak. A hat fős csoport egyhangú döntést hozott, hogy egy konkrét javaslatot terjesztenek Schmidt Ádám államtitkár elé, amelynek elfogadása várhatóan fontos lépés lesz a sport világában.

Amennyiben ez a módosítás bekerül a sporttörvénybe, elkerülhetjük a Párizsban tapasztalt kellemetlenségeket, amikor Milák Kristóf nem említette meg a felkészítő edzőjét. Ennek következtében a kvalifikált szakemberek, akik életjáradékra lennének jogosultak, nem kaphatták meg a megérdemelt elismerést.

Related posts